Sprawdź, co musisz wiedzieć zanim wymienisz stare pokrycie dachowe na nową dachówkę

2015-07-16 10:00

Jeśli zdecydowaliśmy się zastąpić stare pokrycie nową dachówką betonową lub ceramiczną, musimy sprawdzić stan więźby dachowej. Możliwe, że trzeba ją będzie przedtem wzmocnić lub nawet wymienić. Zobacz relację zdjęciową z wymiany pokrycia dachowego.

wymiana dachu9a
Autor: BRAAS Trwa układanie kolejnych dachówek

Nie da się ukryć, że pokrycie z dachówek waży więcej niż to z blachy płaskiej, blachodachówki lub gontów bitumicznych. Jeśli jednak do ciężaru samego materiału doliczyć wagę sztywnego poszycia, czyli deskowania na krokwiach dachowych, niezbędnego pod pokrycia z blachy płaskiej i gontów. Okaże się że różnica nie jest aż tak znaczna. Warto bowiem pamiętać, że pod dachówki nie jest konieczne zastosowanie sztywnego poszycia, a jeśli ktoś mimo to decyduje się je zrobić, powodem jest przeważnie chęć usztywnienia więźby dachowej.

Jeśli chcemy zastąpić starą dachówkę nową, a więźba jest w dobrej kondycji, nie będzie z tym większych problemów. Mogą się one jednak pojawić, gdy z dachu znika stara blacha, gonty lub eternit. Wtedy więźba wymaga większej uwagi, ponieważ różnica w ciężarze pokrycia może dochodzić nawet do około 30-60 kg/m² (zależnie od rodzaju dachówki). Z pewnością warto wówczas usunąć deskowanie izolowane papą, aby odciążyć więźbę, gdyż jego masa może dochodzić do 30 kg/m2. Zastąpi je lekka membrana dachowa, nowe kontrłaty i łaty stanowiące oparcie dla dachówek. Nie chcąc przeciążać więźby warto poszukać dachówek betonowych czy ceramicznych przeznaczonych do rewitalizacji.

Zanim zaczniesz remont dachu - dach do przeglądu

Zanim jeszcze zamówimy dachówki, powinniśmy ocenić stan więźby dachowej. Samemu możemy co najwyżej stwierdzić czy na elementach konstrukcji dachowej są ślady korozji biologicznej czy zniszczenia wynikające z zawilgocenia. Poza grzybami drewno niszczą również owady, a skutki ich działania doskonale widać gołym okiem. Samemu zdołamy także zauważyć uszkodzenia elementów – pęknięcia, skręcenia lub ugięcia. Aby jednak mieć pewność co do stanu w jakim jest konstrukcja dachowa, należy zasięgnąć rady konstruktora.

Sprawdzi on w jakim stanie są poszczególne elementy konstrukcji więźby i wyda pisemną opinię konstrukcyjną. Stwierdzi w niej, czy więźba zachowuje wciąż wymaganą nośność i czy można na niej ułożyć dachówkę. Jego zdanie będzie decydujące i rozwieje wszelkie wątpliwości, a opinia pomoże wykonawcom w właściwy sposób dokonać naprawy.

Remont domu - naprawa i wzmocnienie więźby

Zanim dekarze przystąpią do układania dachówki w miejsce usuniętego pokrycia może się okazać, że więźbę należy wzmocnić lub wykonać prace naprawcze. Jedną z nich jest wymiana elementów zniszczonych, na przykład przez wilgoć, owady bądź grzyba domowego. Konstruktor może także zalecić wzmocnienie wszystkich lub niektórych jej elementów. Polega to na przykład na obustronnym dobiciu nakładek z desek, w celu zwiększenia ich przekroju. W zależności od konstrukcji więźby zalecana bywa też zmiana schematu statycznego więźby poprzez dodatkowe podparcia krokwi. Dostawia się wówczas dodatkowe słupy i dodaje nowe płatwie. Rodzaj niezbędnego wzmocnienia szczegółowo określi konstruktor na podstawie obliczeń statycznych więźby.

Czy wymiana więźby dachowej jest koniecznością?

W większości przypadków nie. Konstrukcje dachowe są z reguły przewymiarowane. Oznacza to, że przekroje ich elementów są większe niż wynikałoby to z przewidywanego ciężaru pokrycia. Powodem wymiany więźby na nową bywa raczej jej zły stan techniczny, spowodowany na przykład starością lub ustawicznym zamakaniem z powodu nieszczelności pokrycia bądź obróbek blacharskich w obrębie dachu. Nie unikniemy wymiany, choćby częściowej, gdy dach uległ uszkodzeniu, na przykład w wyniku silnego wiatru lub pożaru. Gdy wymiana więźby jest koniecznością trzeba będzie sporządzić jej projekt, a następnie umówić się z cieślą i zamówić nowe elementy w tartaku. Na koniec kilka słów pocieszenia dla tych, których czeka - bądź co bądź kosztowna - wymiana więźby. Operacja taka daje też pewne szanse. Można przy okazji podwyższyć poddasze, aby było wygodniejsze, dobudować lukarny lub zmienić geometrię dachu, na przykład zwiększając kąt nachylenia połaci.

Remont dachu przeprowadzony zgodnie z prawem

Remont dachu zgłasza się w starostwie albo w urzędzie miasta na prawach powiatu. Remont w prawie budowlanym oznacza odtworzenie stanu pierwotnego, również gdy użyjemy artykułów budowlanych zgoła innych niż te, które były używane w stanie pierwotnym. Zgłoszenie musi być dokonane co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem robót.

W zgłoszeniu musisz dokładnie określić zakres, rodzaj, a także sposób wykonania robót budowlanych, jakie zamierzasz przeprowadzić. Nie wolno także zapomnieć o terminie ich rozpoczęcia. Podwyższanie dachu lub zmiana jego geometrii wymaga z kolei pozwolenia na budowę i stosownego projektu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie