Trąba powietrzna: czy dom ma szansę w starciu z nawałnicą?

2011-07-15 11:05

Trąba powietrzna zaatakowała północną część Polski. Skutki nawałnicy są zastraszające: zniszczone domy, zerwane dachy, zalane piwnice, przewrócone linie energetyczne, powalone drzewa. Czy dom jednorodzinny jest w ogóle w stanie wytrzymać atak wichury? Podpowiadamy, co robić, gdy atakuje trąba powietrzna, gdzie w domu jest najbezpieczniej.

Trąba powietrzna
Autor: Piotr Mecik SE/EAST NEWS

Co to jest trąba powietrzna

Trąba powietrzna, w USA nazywana tornado, to silny wir powietrza o niewielkiej średnicy – od kilku do kilkudziesięciu metrów – i pionowej lub skośnej osi obrotu względem powierzchni ziemi. Trąba powietrzna powstaje zwykle z chmury burzowej cumulonimbus w postaci leja skierowanego ku ziemi. Lej ten obniża się, osiągając powierzchnię ziemi, a w jego zwężeniu tworzy się wiatr o ogromnej prędkości. Kierunek wirowania powietrza w trąbie powietrznej jest w naszych szerokościach niezgodny z ruchem wskazówek zegara. Trąbie oprócz silnego wiatru towarzyszą najczęściej burza, deszcz i grad.

Do powstania trąby powietrznej dochodzi na pograniczu dwóch silnie zróżnicowanych termicznie i wilgotnościowo mas powietrza. W naszym klimacie jest to zazwyczaj styk bardzo ciepłego i wilgotnego powietrza zwrotnikowego z zimnym powietrzem polarnomorskim.

Jak atakuje trąba powietrzna

Trąby powietrzne zwykle wywołują zniszczenia w wąskim pasie o szerokości 200-250 m. Największe zniszczenia występują w naturalnych przewężeniach terenowych i na terenach zabudowanych. Prędkość przemieszczania się wiru wynosi 30-40 km/h, a czas trwania nawałnicy od kilku sekund do kilku minut.

Na podstawie, jak opisywana jest nawałnica w Polsce, można stwierdzić, że zagrożenie występuje zwykle latem, najczęściej od czerwca do sierpnia, w godzinach popołudniowych.

Niszczycielskie skutki przejścia trąby powietrznej wywołane są nie tylko przez ogromne prędkości wirującego powietrza (do 360 km/h), ale także dużą siłą ssącą trąby. W osi wiru ma miejsce gwałtowny spadek ciśnienia w stosunku do otoczenia – o kilkadziesiąt, a nawet 100 hPa. Efektem uderzenia tornado jest wyrywanie drzew z korzeniami, wypadanie drzwi i okien, podrywanie do góry dachów domów i ciężkich przedmiotów: samochodów, nawet kombajnów, nie mówiąc już o ludziach – i przenoszenie ich na odległość dziesiątków metrów.

Trąba powietrzna: czy dom ma szansę w starciu z nawałnicą?
Autor: Piotr Mecik SE/EAST NEWS Przed atakiem trąby powietrznej trudno się w 100 proc. zabezpieczyć

Jak się zachować, gdy uderza trąba powietrzna?

Jeżeli dom znajduje się na drodze trąby powietrznej, najlepiej zejść do piwnicy. Kiedy to nie jest możliwe, należy się schować w pomieszczeniu na najniższej kondygnacji, najlepiej bez okien, pamiętając o zabezpieczeniu drzwi zewnętrznych, na które będzie działać siła ssąca wiru.

Jeżeli w pomieszczeniu są okna, to dla ochrony przed odłamkami trzeba okryć się kocami i poduszkami (w niektórych domach wiatr wyrywał wewnętrzne drzwi, a w jednym z gospodarstw przez okno wpadały na sztorc krokwie z przewróconej stodoły!) Jednym z najgorszych miejsc schronienia przed trąbą powietrzną jest samochód.

Czy dom jednorodzinny ma szansę przetrwać nawałnicę?

Krajobraz po trąbie powietrznej może przypominać krajobraz jak po bombardowaniu. Zniszczeniom mogą ulec budynki zarówno w konstrukcji murowanej, jak i drewnianej, domy parterowe i piętrowe, ze stropami o konstrukcji żelbetowej monolitycznej, a także z tradycyjnymi stropami drewnianymi. Na zniszczenia narażone są pokrycia dachu z blachy trapezowej, z blachodachówki, z płyt falistych azbestowo-cementowych, z dachówki betonowej.

Skala zniszczeń domów częściowo uzależniona jest od stanu technicznego budynku, a przede wszystkim zależy od siły trąby powietrznej i kierunku uderzenia – czy wir uderza w budynek, czy przemieszcza się bokiem. Zniszczeniu mogą ulec zarówno dachy prawidłowo wykonane i te w złym stanie technicznym, choć dachy wykonane prawidłowo lepiej odpierają atak trąby.

Przed trąbą powietrzną nie ma pełnej ochrony, chyba że będziemy budowali bunkry lub zejdziemy z budynkami pod ziemię.  Co zatem robić? Trzeba prawidłowo wykonywać dachy i konstrukcje ścian oraz stropów – to jedyny sposób ograniczenia skutków ewentualnego przejścia trąby powietrznej. Z danych statystycznych wynika, że od kilku lat tornado w Polsce to coraz częstsze zjawisko.

WIDEO: Czy dachy są odporne na: wichury? trąby powietrzne? huragan?

Czy dachy są odporne na: wichury? trąby powietrzne? huragan?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.