Budowa domu szkieletowego - VADEMECUM dla budujących

2018-07-25 17:18
Domy z drewna - propozycja dla wielu inwestorów
Autor: Andrzej T. Papliński Ściany szkieletowe stanowią stelaż, który należy wypełnić warstwą izolacyjną i obić poszyciem

Budowę domu szkieletowego można szybko poprowadzić o każdej porze roku, bo nie ma tam zbyt wielu robót mokrych. Dlatego budownictwo szkieletowe to coraz bardziej popularna technologia. Dom może być znakomicie zaizolowany, żeby osiągnąć parametry energooszczędne. Przedstawiamy podstawowe zasady jego budowy.

Budynki w technologii szkieletowej można łatwo zaprojektować i wykonać nawet w standardzie energooszczędnym, ponieważ główny ich budulec, czyli wypełnienie ścian między elementami szkieletu, stanowi materiał izolujący termicznie. Ściana o współczynniku przenikania ciepła U = 0,17-0,20 W/(m2·K), czyli znacznie niższym niż wymagane przez przepisy U < 0,23, ma zwykle 24-28 cm grubości. To wymaga umieszczenia termoizolacji nie tylko wewnątrz ścian, ale także dodatkowej jej warstwy po stronie zewnętrznej. Można także zamówić dom o ścianach z U < 0,15 W/(m2·K) i innym wyposażeniu sprawiającym, że spełni on standard domu pasywnego.

Budowa domu szkieletowego - jak wybrać dobre drewno

Ponieważ drewno to podstawa domu szkieletowego nie można zaniedbać jego wyboru. Od jego jakości zależy trwałość budynku. Do budowy domu szkieletowego najlepiej stosować drewno sosnowe klasy K27. Nie może ono mieć dużych pęknięć albo chorych sęków, co mogłoby osłabić jego wytrzymałość. Drewno powinno być suszone komorowo i czterostronnie strugane. Podczas suszenia w temperaturze 60oC są zabijane zarodniki pleśni i grzybów oraz larwy owadów. Drewno strugane jest mniej podatne na ogień, nie lubią się w nim także gnieździć larwy owadów. Wilgotność tarcicy powinna wynosić nie więcej niż 18%.

Budowa domu szkieletowego
Autor: Andrzej Szandomirski Podstawowym elementem na konstrukcję szkieletową są belki o przekroju 14 x 14 cm

Budowa domu szkieletowego -  ściany nośne i  działowe

Konstrukcja ścian nośnych składa się z systemu słupów opartych na poziomej belce, tzw. podwalinie, zakotwionej w fundamencie. Słupy o przekroju najczęściej 14 x 14 cm rozstawia się w odstępach 40 lub 60 cm. Przestrzeń między nimi wypełnia się materiałem izolacyjnym chroniącym przed zimnem, wilgocią i hałasem. Najczęściej stosowane są płyty z wełny mineralnej albo drzewnej. Jako izolacja może być też wtłoczona wełna celulozowa lub pianka poliuretanowa. Od zewnątrz materiał izolacyjny osłania się folią wiatroizolacyjną, a od środka domu – paroizolacyjną. Poszycie ścian wzmacniające ich konstrukcję stanowią wodoodporne płyty wiórowe, gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe lub włóknowo-cementowe.

Ściany od wewnątrz najczęściej wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi. Niektórzy producenci stosują podwójną ich warstwę lub płyty ogniochronne, żeby lepiej zabezpieczyć budynek przed pożarem. Ściany działowe wznosi się w podobny sposób, jednak zwykle są one o połowę cieńsze od konstrukcyjnych (mają około 12 cm). Buduje się je z profili drewnianych (mogą być też stalowe), wypełnia warstwą izolacyjną (służącą tu przede wszystkim do ich wygłuszenia) i obija płytami g-k lub okładziną z drewna.

Sprawdź także:

Ochrona przed wilgocią
Budowa domu szkieletowego

Autor: Mariusz Bykowski

Ściany szkieletowe trzeba chronić przed wilgocią tak samo jak dach, który ma podobną budowę

Największym wrogiem zarówno drewna, jak i materiału termoizolacyjnego jest wilgoć. Dlatego bardzo ważne jest dokładne i szczelne osłonięcie konstrukcji z ociepleniem foliami. Po stronie wewnętrznej stosuje się folię paroizolacyjną, której zadaniem jest tak naprawdę opóźnienie przenikania pary wodnej z wnętrza domu do przegrody. Po stronie zewnętrznej stosuje się jednostronnie paroprzepuszczalną wiatroizolację, której zadaniem jest wypuszczenie wilgoci z przegrody na zewnątrz oraz niewpuszczenie zimnego i wilgotnego powietrza do wnętrza. Folie mocuje się do konstrukcji ścian przed obiciem ich płytami.

Budowa domu szkieletowego - strop

Ma najczęściej konstrukcję belkową. Na poziomie gruntu dobrym rozwiązaniem jest strop nad przestrzenią wentylowaną, w której rozprowadza się instalacje, zwłaszcza te o dużych przekrojach – przewody kanalizacyjne, wentylacyjne. Belki oczepowe łączące słupy konstrukcyjne pełnią funkcję wieńca. Między nimi rozkłada się belki konstrukcji stropu. Przestrzeń między belkami wypełnia się wełną mineralną lub innym materiałem dobrze izolującym akustycznie. Na belkach nabija się płyty wiórowe czy włóknowo-cementowe stanowiące podkład pod posadzkę.

Budowa domu szkieletowego - instalacje

W konstrukcji szkieletowej rozprowadza się je we wnętrzu ścian i w stropach. Najlepiej jest, gdy są prowadzone w otulinach izolacyjnych (peszlach). Ze względu na ochronę przed pożarem instalacja elektryczna powinna być wykonana szczególnie starannie, z niewielkim naddatkiem przewodów na wypadek ruchów konstrukcji, bywa też rozprowadzana bezpuszkowo albo z puszkami na dodatkowych listwach izolacyjnych.

Budowa domu szkieletowego - akustyka

Wielu potencjalnych inwestorów obawia się tego, że kanadyjczyki są głośne, wydają dźwięki, skrzypią. W budynku szkieletowym należy szczególnie starannie zadbać o to, żeby elementy konstrukcyjne nie przenosiły drgań. Na ich stykach w połączeniach ścian ze ścianami bocznymi, stropami i podłogami należy stosować uszczelki, gumowe lub kauczukowe podkładki albo przekładki elastyczne z filcu, tak żeby nie przenosić drgań. Przestrzeń stropu nad parterem należy wypełnić materiałem o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej. Płyty poszycia stropu należy montować nie na styk, ale z pozostawieniem szczeliny o szerokości 3 mm, żeby przy ruchach konstrukcji nie ocierały sie o siebie.

Budowa domu szkieletowego
Autor: Daniel Rumiancew Okna i drzwi montuje się w otworach konstrukcyjnych przekrytych podwójnymi belkami nadprożowymi.

Budowa domu szkieletowego - wykończenie

Budynek o konstrukcji szkieletowej może wyglądać jak dom murowany. Z zewnątrz ściany można pokryć w dowolny sposób: tynkiem na siatce zbrojącej, deskami elewacyjnymi lub płytkami klinkierowymi. W technologii szkieletowej często wykonuje się ściany działowe oraz nośne w szczytach, a także nadbudówki lukarn na dachu domów z bala.

Sprawdź projekty gotowe z kolekcji Muratora!

Sonda
Czy państwowa spółka Polskie Domy Drewniane jest potrzebna?
Szkielet prefabrykowany
Budowa domu szkieletowego

Autor: Andrzej Szandomirski

Budowa domu szkieletowego z prefabrykatów

Wielką zaletą prefabrykowanego budownictwa szkieletowego są szybkość i dokładność realizacji. Coraz więcej firm proponuje takie rozwiązanie. Jest ono warte polecenia, ponieważ dom jest produkowany w standardzie fabrycznym i montuje go przeszkolona ekipa. To pozwala uniknąć wielu błędów, które zdarzają się wciąż przy tradycyjnej budowie kanadyjczyków i zniechęcają potencjalnych inwestorów do kupna domu szkieletowego. Budynek prefabrykowany buduje się pod klucz w ciągu dwóch-trzech miesięcy od podpisania umowy. Ściany konstrukcyjne z drewna, stropy oraz więźbę dachową przygotowuje się w fabryce. Gotowe elementy po przywiezieniu na plac budowy montuje się na przygotowanym wcześniej fundamencie.

Projekty gotowe
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Budowa domu - Pierwsze prace na działce
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają