Inteligentny dom. System sterowania bramami, drzwiami i oświetleniem

System inteligentnego domu umożliwia sterowanie różnymi funkcjami budynku. Potrafi między innymi obsługiwać bramy wjazdowe i bramy garażowe, drzwi wejściowe lub oświetlenie posesji. Zwalnia cię z licznych, dotychczasowych obowiązków i czyni twój dom bezpieczniejszym.

Inteligentny dom

Zdalne sterowanie bramami i drzwiami możliwe jest przy użyciu nadajnika. Jeśli chciałbyś je obsługiwać z odległych miejsc, wtedy potrzebna będzie specjalna bramka internetowa i aplikacja na urządzenia mobilne Autor: HÖRMANN

Nadajnik, smartfon lub tablet

Wyjątkowość systemu wynika z faktu, że pozwala on obsługiwać różne domowe urządzenia z dowolnego miejsca. Wystarczy mieć przy sobie nadajnik, albo smartfon bądź tablet z zainstalowaną specjalną aplikacją. Ta druga opcja daje też możliwość obsługi i kontroli systemu z miejsc odległych od budynku. System pozwoli ci zorientować się, czy drzwi i bramy są zamknięte i zaryglowane. Zdalnie możesz także wydać polecenie przewietrzenia poszczególnych pomieszczeń. Niektóre systemy mają funkcję „stałego otwarcia”, co oznacza, że drzwi wejściowe można otwierać bez użycia klucza. Dzięki temu nie musimy powierzać dzieciom kluczy, mogą bez przeszkód wchodzić i wychodzić z domu bez korzystania z nich. Rodzice sami aktywują lub dezaktywują tę funkcję, nawet gdy przebywają w pracy. Z aplikacji umożliwiającej sterowanie systemem może korzystać maksymalnie 10 osób (jeden administrator i dziewięciu użytkowników), którym można przypisać różne uprawnienia. Możesz więc pozwolić sąsiadowi na otwieranie bramy wjazdowej, żeby pod twoją nieobecność mógł wejść na teren i na przykład podlać kwiaty.

Aplikacja na smartfona

Dzięki aplikacji zainstalowanej w smartfonie możesz obsługiwać drzwi i bramy, a także kontrolować w jakiej pozycji aktualnie się znajdują Autor: HÖRMANN

Inteligentne scenariusze

Nowoczesne aplikacje stworzone do obsługi systemów inteligentnego sterowania bramami i drzwiami dają ci możliwość samodzielnego programowania poszczególnych funkcji. Tworzysz zatem indywidualne scenariusze dostosowane do twoich potrzeb i przyzwyczajeń. Możesz więc na przykład wprowadzić takie ustawienia, żeby brama garażowa i wjazdowa otwierały się jednocześnie. Ustalasz również czas, przez który brama będzie uchylona aby przewietrzyć garaż. Zaprogramujesz ponadto czas włączenia i wyłączenia lamp oświetlających dom oraz posesję.

Sterowanie sysyemem

Mózgiem systemu jest router lub centralka sterująca, z którą będziesz się łączył za pomocą specjalnego panelu, nadajnika, smartfonu lub tableta (zależnie od standardu systemu). Będziesz mógł zdalnie obsługiwać drzwi i bramy, kontrolować ich położenie, programować różne funkcje obsługi Autor: HÖRMANN

Warto wiedzieć

Pełna kontrola i sterowania, dzięki aplikacji BiSecur

Niezwykle bezpieczny, wykorzystujący 128 bitowe kodowanie, dwukierunkowy system sterowania radiowego BiSecur dzięki bramce Gateway i specjalnej aplikacji BiSecur pozwala na sterowanie napędami do bram garażowych i wjazdowych, drzwiami zewnętrznymi i innymi urządzeniami za pomocą smartfona lub tabletu. Możesz wtedy sprawdzić, czy brama jest otwarta czy zamknięta, nawet przebywając na zagranicznych wakacjach. Aplikacja okaże się także szczególnie przydatna w często powtarzających się sytuacjach. Uruchomienie jednego przycisku umożliwia bowiem automatyczne wykonanie powtarzalnych operacji zawsze w tej samej kolejności, bez konieczności wybierania pojedynczych poleceń. Znacznie ułatwia to np. codzienne powroty do domu, kiedy to za każdym razem musimy otwierać najpierw bramę wjazdową, następnie bramę do garażu, a potem drzwi wejściowe. Bramka Gateway może też uruchamiać zasilanie dla różnych innych urządzeń działających na prąd, takich jak zewnętrzne oświetlenie domu lub rolety okienne.

Więcej informacji o możliwościach systemu BiSecur znajdziesz na stronie www.hormann.pl.

Do dyspozycji jest też infolinia: 801 500 100.

Bezpieczniej z systemem

Brama garażowa i drzwi wejściowe to jedne z kilku dróg, którymi do domów najczęściej dostają się włamywacze. Trzeba więc poświęcić im szczególną uwagę i zabezpieczyć przed sforsowaniem przez niepowołane osoby. Zwiększoną ochronę zapewniają między innymi napędy z dwukierunkowym systemem sterowania radiowego. Dają one możliwość sprawdzenia, czy po opuszczeniu garażu nie zapomniałeś zamknąć bramy. Jeśli jedną z twoich wad jest roztargnienie, wtedy możesz tak zaprogramować system, żeby brama sama się zamykała. To samo dotyczy zresztą drzwi. Warto zaznaczyć, że najlepsze nadajniki będące na wyposażeniu systemów inteligentnego sterowania, a komunikujące się z poszczególnymi napędami drogą radiową, mają już systemy kodowania wykorzystywane dotąd wyłącznie w bankowości elektronicznej. Złodziej nie zdoła zatem skopiować wysyłanego sygnału i wykorzystać go do otwarcia bramy lub drzwi.

Otwarcie lub uchylenie

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też funkcja częściowego otwarcia drzwi lub bramy. Ich urządzenia napędowe można zaprogramować tak, żeby skrzydło można było zatrzymać w dowolnej pozycji i pozostawić tak przez określony czas. Po co? Choćby po to, aby przewietrzyć poszczególne pomieszczenia.

Zdaniem eksperta

Jaki sposób sterowania bramą garażową i drzwiami wejściowymi jest najlepszy?

Najlepsze sterowanie bramą garażową, wjazdową i drzwiami wejściowymi to sterowanie radiowe, takie, które zapewnia pełne bezpieczeństwo oraz komfort obsługi. Najbezpieczniejsze są napędy z dwukierunkowym systemem sterowania radiowego BiSecur, które wykorzystują - znaną z bankowości elektronicznej - technologię 128 bitów. Gwarantuje ona stuprocentowe bezpieczeństwo sygnału przekazywanego z pilota do napędu i z napędu do pilota - maksymalne jego zabezpieczenie przed skopiowaniem przez złodzieja. Dwukierunkowe działanie umożliwia przy tym nie tylko sterowanie urządzeniami, ale także kontrolę ich statusu (otwarta/zamknięta), dzięki czemu zawsze możemy sprawdzić, czy polecenie zostało wykonane, nawet gdy znajdują się one poza zasięgiem wzroku. Dzięki specjalnej aplikacji oraz bramce, takiej jak Gateway BiSecur firmy Hörmann, możemy nimi sterować za pomocą smartfona z dowolnego miejsca na świecie. Wszędzie możemy wtedy uruchomić aplikację i sprawdzić, czy np. nasza brama lub drzwi są otwarte lub zamknięte i w razie potrzeby zamknąć ją jednym przyciskiem.

Krzysztof Horała, prezes Hörmann Polska sp. z o.o.

Oświetlenie posesji

Sterowanie zewnętrznym oświetleniem domu i posesji ułatwi system inteligentnej obsługi. Tym samym nadajnikiem będziesz uruchamiał bramę wjazdową oraz garażową i lampki podświetlające podjazd, wejście do budynku, ścieżkę wiodącą od furtki do drzwi. Autor: HÖRMANN

Sterowanie drzwiami wewnętrznymi

W domach inteligentnych zazwyczaj system kontroluje okna, bramy i drzwi wejściowe. Niektórzy producenci idą jednak dalej. Nowoczesne, coraz bardziej rozbudowane systemy, zaskakują niespotykanymi dotąd możliwościami. Zdalne sterowanie drzwiami wewnętrznymi jest tego najlepszym przykładem. Takie rozwiązanie przydaje się szczególnie tam, gdzie mieszkają osoby starsze lub nie w pełni sprawne ruchowo, dla których drzwi mogą być barierą trudną do pokonania. Walory samootwierających się drzwi wewnętrznych odczujesz także, gdy przyjdzie ci przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia jakieś duże przedmioty, zajmujące obie ręce (na przykład tacę ze śniadaniem lub kosz z praniem). Drzwi poruszają się automatycznie dzięki oddzielnemu nadajnikowi (pilotowi) lub systemowi wewnętrznego sterowania radiowego. System ma tę przewagę, że potrafi też sprawdzić, w jakiej pozycji znajdują się drzwi. Można w ten sposób skontrolować położenie skrzydeł drzwiowych w całym domu, nie ruszając się z sofy. Informacje wyświetlą się bowiem na ekranie smartfona lub tabletu. Drzwi mogą też być otwierane przy wykorzystaniu czujnika zbliżeniowego.

Inteligentne napędy do drzwi wewnętrznych

Sterowane radiowo napędy do drzwi wewnętrznych mogą działać w jednym z kilku typowych programów. Jeden nadajnik lub sterownik radiowy daje możliwość obsługiwania maksymalnie czterech takich funkcji. Dzięki temu każdy z domowników może korzystać z napędu odpowiednio do własnych potrzeb.

  • Tryb automatyczny – drzwi będą się same otwierały po naciśnięciu przycisku na pilocie lub sterowniku. Po określonym czasie zamkną się samoczynnie, więc nie musisz się zastanawiać, czy nie pozostawiłeś ich uchylonych.
  • Tryb impulsowy – w tym trybie, żeby drzwi się zamknęły tez musisz nacisnąć przycisk.
  • Tryb półautomatyczny - pozwala na otwieranie drzwi po wywarciu niewielkiego nacisku ręką na skrzydło. Aby je zamknąć - wystarczy lekko popchnąć.
  • Tryb zamykania – drzwi otwiera się ręcznie, natomiast same się zamykają po określonym czasie.

Istnieje także możliwość indywidualnej regulacji i łączenia wszystkich trybów pracy.

Drzwi z automatyką

Automatycznie otwierające się drzwi to ogromne udogodnienie nie tylko dla osób niepełnosprawnych ruchowo Autor: HÖRMANN

tekst: Radosław Murat