Dekoracyjne impregnaty do drewna. Zdobią i chronią

2016-03-20 14:47

Drewno wykorzystane do wykończenia domu powinno być zabezpieczone przed korozją biologiczną. Służą do tego impregnaty do drewna, zawierające biocydy. Dodatkowo mogą one dekorować drewno.

Impregnaty do drewna
Autor: Piotr Mastalerz Impregnaty nie tworzą trwałej powłoki jak lakier, ale mogą zawierać dodatki, na przykład żywice czy teflon, zabezpieczające je przed wymywaniem. Dzięki nowym dodatkom powstają preparaty szybko schnące, których drugą warstwę można nakładać już po godzinie

Środki do impregnacji drewna mają za zadanie przedłużyć jego życie – pełnią funkcję gruntu biochronnego. Dlatego powinny zawierać substancje zabezpieczające je przed grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną i owadami, a także ogniem. Najlepiej jest, gdy spektrum działania impregnatu jest maksymalnie szerokie, choć na rynku są preparaty chroniące na przykład tylko przed grzybami lub sinizną. Impregnaty barwiące dekorują drewno. Ale na powierzchnie tak zabezpieczone można także nałożyć dowolne powłoki wykończeniowe: oleje, lazury, lakiery, farby.

Impregnacja drewna - zmiana koloru

Kolorowe impregnaty zabezpieczają drewno wystawione na działanie promieni UV, które wywołuje jego szarzenie i narusza strukturę. Dzięki dodatkowi barwników możesz zwykłą sosnę pomalować tak, że będzie wyglądała jak dąb czy mahoń. Zanim zamówisz dużą ilość preparatu, lepiej kupić niewielkie opakowanie, żeby sprawdzić barwę na deskach w miejscu, w którym będą one zamontowane. Wymalowania przedstawiane w sklepach najczęściej są przygotowywane na deszczułkach sosnowych. Barwnik na pewno będzie inaczej wyglądał na świerku czy drewnie liściastym. W sklepach lub supermarketach budowlanych możesz je oglądać na przykład w świetle jarzeniowym. W domu ten sam wzór będzie miał inny kolor w świetle żarówek lub świetle dziennym.

Dekoracyjne impregnaty do drewna: na wodzie lub benzynie

Środki do impregnacji drewna tworzy się, używając wody lub rozpuszczalnika jako nośnika substancji ochronnych. Coraz więcej jest preparatów wodnych o bardzo dobrych właściwościach penetracyjnych, które można wykorzystywać we wnętrzach i na zewnątrz. Rozpuszczalnikowe wydzielają pewien zapach podczas odparowywania (nie tak intensywny jak niegdyś), więc są polecane do stosowania na zewnątrz. Do drewna wilgotnego lepsze są impregnaty wodne. Rozpuszczalnikowe bardzo dobrze penetrują materiał mocno wysuszony.

Wydajność i trwałość impregnatów

To niezwykle istotne wskaźniki skuteczności i opłacalności zakupu danego preparatu. Należy sprawdzić, ile metrów kwadratowych powierzchni pokryjesz z jednego litra czy opakowania. Warto się wczytać w kartę techniczną, ponieważ inne będzie zużycie na szorstkim, surowym drewnie niż na wyszlifowanym. W każde drewno wsiąknie też więcej środka rzadkiego, o płynnej konsystencji, który należy nakładać w kilku warstwach.

Zupełnie inne będzie zużycie impregnatów gęstych. W jasny sposób o trwałości powłoki informuje długość gwarancji ochronnego działania preparatu określana przez producenta. Jednak musisz się zapoznać z dalszymi wymogami producenta – w jakich warunkach należy stosować impregnat, ile warstw i jaką metodą nakładać. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na to, do jakiego rodzaju drewna jest on przeznaczony, ale także na to, na jakie powierzchnie – poziome czy pionowe. Impregnat do desek tarasowych narażonych na zaleganie na nich wody powinien mieć dużą hydrofobowość, czyli odporność na wilgoć i wodę. Na elewacjach zaś sprawdzi się preparat odporny na wymywanie pod wypływem deszczu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.