gemius gemius
Strona główna > Budowa > Błędy przy ocieplaniu poddasza użytkowego. Jak prawidłowo ułożyć izolację termiczną pod dachem skośnym?
Budowarss
Błędy przy ocieplaniu poddasza użytkowego. Jak prawidłowo ułożyć izolację termiczną pod dachem skośnym?
Tylko ciągła warstwa izolacji termicznej ułożona po chłodniejszej stronie przegród zewnętrznych na poddaszu użytkowym pozwoli osiągnąć właściwe ocieplenie poddasza. Bardzo ważne jest zatem poprawne połączenie przegród, aby nie tworzyły się mostki termiczne. Zobacz, jak ocieplić poddasze ze ścianką kolankową i bez.

Więcej o ociepleniu poddasza wełną mineralną znajdziesz w Muratorze 4/2014. Partnerem akcji jest firma ISOVER.

Zachowanie ciągłości izolacji termicznej jest trudne, gdyż w obu przegrodach warstwa ocieplenia ma inną grubość i każda z nich znajduje się w innej płaszczyźnie

Izolacja termiczna pod dachem skośnym

Pod większością skośnych dachów są poddasza użytkowe z ogrzewanymi pomieszczeniami. Dlatego połacie dachu są odpowiednio izolowane termicznie. Gdy ściany zewnętrzne mają konstrukcję warstwową – mur konstrukcyjny jest osłonięty izolacją termiczną – newralgicznym miejscem jest połączenie ich z ocieplonymi połaciami dachu.

Zachowanie ciągłości izolacji termicznej jest trudne, gdyż w obu przegrodach warstwa ocieplenia ma inną grubość i każda z nich znajduje się w innej płaszczyźnie.

Poddasze bez ścianki kolankowej

Tam, gdzie połać dachu opiera się na stropie, przestrzenie o najniższej wysokości oddziela się przedściankami. Pozwala to wyłączyć te niefunkcjonalne fragmenty poddasza ze strefy użytkowej i ogrzewanej. Standardowo ocieplenie poddasza układa się tu nie w połaci dachu, lecz na stropie. Przestrzeń za murłatą, na której wspierają się krokwie, pozostaje nieocieplona. To błąd, bo żelbetowy wieniec staje się dużym mostkiem termicznym, przez który ucieka ciepło z niższej ogrzewanej kondygnacji. Skos dachu ogranicza dotarcie do każdego fragmentu konstrukcji – ocieplenie układa się bowiem dopiero na etapie wykańczania poddasza, gdy na połaciach znajdują się folia dachowa i pokrycie dachu. Aby izolacja znalazła się nawet w trudno dostępnych miejscach i tworzyła ciągłą warstwę, ważne jest zachowanie prawidłowej kolejności ocieplania poszczególnych przegród. Prowadząc prace na elewacji, trzeba zarówno ułożyć izolację termiczną przed murłatą, jak i wprowadzic ją w połać dachową. Pozwoli to zminimalizować straty ciepła.

Czytaj dalej:
Tekst: Ewa Trusewicz Zdjęcia: Jarosław Sosiński, Isover
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
podobne artykułyrss
WIDEO: Coraz  lepsze właściwości wełny mineralnej - wywiad na Budmie WIDEO: Coraz lepsze właściwości wełny mineralnej - wywiad na Budmie
Jaki styropian na ocieplenie domu wybrać? Poznaj najlepsze styropiany do termoizolacji ścian
Jak wyciszyć pomieszczenia? Materiały do izolacji akustycznej ścian
Izolacja akustyczna ścian i stropów. Dlaczego izolacyjność akustyczna jest ważna?
Materiały do izolacji akustycznej stropu. Jak wyciszyć podłogę?
więcej w dziale Budowa
PORADY EKSPERTÓW
Jak zabezpieczyć keramzyt w podłodze na gruncie przed wilgocią? Problem ze stropem Kleina Jak zabezpieczyć stary drewniany strop przed wilgocią? W jakim stopniu wymiana warstwy wypełniającej z gruzu na keramzyt zmniejszy obciążenie stropu? Dlaczego mówi się, że keramzyt na stropach tłumi hałas?
galeriezobacz wszystkie
Projekt domu Iskierka
Budowa Projekt domu Iskierka Zdjęć: 2
HK LIVING  już w ofercie  Inne Meble
Wnętrza HK LIVING już w ofercie Inne Meble Zdjęć: 82
Projekt domu Lugano
Ogród Projekt domu Lugano Zdjęć: 2
do górypełna wersja muratordom.pl