Materiały do izolacji akustycznej stropu. Jak wyciszyć podłogę?

2014-03-11 1:00

Izolację akustyczną stropu można przeprowadzić także w trakcie remontu. Zobacz, jak wyciszyć strop i jak wyciszyć podłogę na stropie.

Wyciszenie stropu keramzytem
Autor: Weber Leca® Stary strop belkowy można wyciszyć, dociążając go sypkim keramzytem

Strop jest trudno wyciszyć bez robienia remontu podkładu podłogowego. Najprościej jest wymienić posadzkę na pływającą – na przykład z paneli. Należy umieścić pod nimi specjalne płyty lub maty tłumiące dźwięki. Jeśli decydujesz się usunąć starą posadzkę, w grę wchodzi ułożenie na starym podkładzie podłogowym warstwy izolacji akustycznej, zrobienie na niej grubowarstwowej wylewki samopoziomującej i ułożenie nowej posadzki. Aby nie podnosić za bardzo poziomu posadzki, trzeba zastosować możliwie najcieńszą i przy tym skuteczną izolację akustyczną.

Maty polimerowo-kauczukowe

Układa się je wprost na podłożu, nie przyklejając do niego. Są elastyczne i mają profilowany spód, więc dobrze dostosowują się do drobnych nierówności podłoża. Ich wskaźnik ważony tłumienia dźwięków uderzeniowych ΔLw wynosi 20 dB dla mat grubości 8 mm i 26 dB dla mat grubości 17 mm. Po ułożeniu mat ich połączenia zakleja się specjalną taśmą samoprzylepną. Później można przystąpić do wykonywania podkładu podłogowego.

Izolacja z keramzytu lub płyt

Jak wyciszyć strop drewniany? Jeśli konstrukcja to wytrzyma, można go dociążyć, na przykład układając na drewnianej podłodze legary i wsypując między nie granulat keramzytowy. Inną metodą jest zbudowanie na podłodze tak zwanego suchego jastrychu, na przykład z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. On sam też dociąży strop i wytłumi dźwięki, ale warto mu dopomóc. W tym celu jako podkład pod płyty stosuje się specjalne kształtki tekturowe przypominające wzorem plaster miodu. Ich otwory wypełnia się kruszywem wapiennym.

Izolacja akustyczna stropu

Izolacja podłogi pływającej

Podłogi pływające to te, które nie są trwale połączone z podkładem podłogowym. Wykonuje się je z paneli lub desek podłogowych. Układając je na „głośnym” stropie, można go dodatkowo trochę wyciszyć. Do takiego wyciszenia służą:

  • maty polietylenowe – to maty o budowie zamkniętokomórkowej, często zintegrowane z folią paroizolacyjną. Są elastyczne i nieźle tłumią dźwięki uderzeniowe. Ich wskaźnik tłumienia dźwięków uderzeniowych ΔLw wynosi 19 dB;
  • maty i płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS – dość dobrze izolują akustycznie. Wyrównują także niewielkie nierówności podłoża. Można je stosować, gdy podłoga jest ogrzewana, lecz zmniejszają wówczas emisję promieniowania cieplnego do pomieszczenia. Wyjątkiem są specjalne płyty perforowane, które są otwarte dla promieniowania cieplnego. Wskaźnik tłumienia dźwięków uderzeniowych ΔLw dla podkładów XPS wynosi mniej więcej 19 dB. Mają grubość od 2 do 6 mm. Układa się je na styk, zgodnie z kierunkiem ułożenia paneli;
  • maty korkowe – wyciszają zarówno odgłosy stąpania po posadzce, jak i wszelkie stuknięcia, których dźwięk może być słyszalny piętro niżej. Specyficzna budowa korka powoduje, że nie przenosi on drgań, lecz je amortyzuje. Wskaźnik tłumienia dźwięków uderzeniowych ΔLw dla mat korkowych wynosi około 20 dB. Mają grubość 2-4 mm;
  • płyty drewnopochodne – zrobione są z odpadów drewnianych (włókna drzewne). Wyciszają i amortyzują posadzkę. Tłumią jednak głównie dźwięki uderzeniowe. Ich wskaźnik tłumienia dźwięków uderzeniowych ΔLw wynosi około 12 dB. Mają grubość mniej więcej 4 mm. Zazwyczaj układa się je pod panelami drewnianymi. Powinny być rozmieszczone prostopadle lub pod kątem 45° do kierunku ich ułożenia. Poszczególne rzędy płyt muszą być przesunięte względem siebie o połowę długości płyty. Między płytami trzeba pozostawiać szczelinę szerokości 2 mm. Od ścian powinna je oddzielać 1-centymetrowa szczelina dylatacyjna.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.