Remont piwnicy. Naprawa izolacji przeciwwilgociowej

2015-12-29 13:33

Zanim przystąpisz do adaptacji piwnicy musisz miec pewność, że izolacja przeciwwilgociowa jej ścian jest w dobrym stanie. Remont piwnicy często rozpoczyna naprawa hydroizolacji pionowej lub hydroizolacji poziomej.

Izolacja przeciwwilgociowa piwnicy
Autor: Andrzej Szandomirski Nową izolację przeciwwilgociową układa się na oczyszczonym, wyrównanym i zagruntowanym murze

Przystępując do adaptacji piwnicy, musisz sprawdzić, jak i czym była ona izolowana wcześniej. Wilgotne mury, odspajanie się tynku lub zapach stęchlizny wskazują na brak lub uszkodzenie izolacji przeciwwilgociowej. Należy sprawdzić stan hydroizolacji poziomej oraz pionowej ścian fundamentowych. Tej ostatniej w starych domach często w ogóle nie wykonywano.

WIDEO: Budowa ścian piwnicy-zabezpieczenie poziomej izolacji przeciwwilgociowej

Ściany piwnicy. Zabezpieczenie poziomej izolacji przeciwwilgociowej

Odkopywanie fundamentów

Zawilgocenie piwnicy może poważnie pokrzyżować plany jej adaptacji. Osuszanie starych murów i ich izolowanie bywa procesem skomplikowanym i kosztownym. Metoda naprawcza zależy od stopnia zawilgocenia muru, jego rodzaju, stanu izolacji, poziomu wody gruntowej oraz rodzaju gruntów wokół budynku. Najczęściej izolacja pozioma fundamentów i parteru nie budzi zastrzeżeń, a wilgoć w piwnicy jest spowodowana tylko brakiem lub zniszczeniem izolacji pionowej ściany fundamentowej. Trzeba ją wówczas odkopać i ponownie zaizolować piwnicę.

Naprawa izolacji pionowej

Prace należy prowadzić w warunkach suchych i pod okiem konstruktora. Odsłonięty mur musimy oczyścić z gruntu oraz luźnych fragmentów i – jeżeli masz taką możliwość – pozostawić na kilka dni, aby wysechł. Jego powierzchnię trzeba wyrównać, a wszelkie pęknięcia uzupełnić zaprawą naprawczą. Następnie należy zagruntować podłoże i wykonać izolację pionową. Można użyć roztworów lub emulsji asfaltowych, mas bitumicznych, mas KMB, zapraw i szlamów uszczelniających albo papy termozgrzewalnej polimerowo-asfaltowej. Jeśli nie udało się całkowicie wysuszyć muru, to zamiast izolacji bitumicznej lepiej zastosować szlam lub zaprawę uszczelniającą. Jeżeli planujesz ocieplanie ścian piwnicy styropianem, izolacja, której użyjesz, nie może mieć w składzie rozpuszczalników organicznych.

A może drenaż?

Nie tylko uszkodzenie lub brak izolacji pionowej są powodem zawilgocenia ścian piwnicy. Często nawet pomimo niskiego poziomu wody gruntowej woda opadowa zatrzymuje się w nieprzepuszczalnej warstwie gruntu sąsiadującego z piwnicą. Pomocne może się wówczas okazać ułożenie drenażu. Ułatwi on szybsze odpływanie wody od budynku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.