Okna z PCV. Jak wybrać stolarkę okienną na lata?

Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem. Jednak zaangażowanie włożone w realizację tego marzenia zwraca się tysiąckrotnie. Aby w domu mieszkało się komfortowo i bezpiecznie warto zainwestować w okna najlepszej jakości.

Okna VETREX

Odpowiedni wybór okien to spokój na dziesięciolecia i pewność dobrego wyboru Autor: Adobe Stock

Okna z tworzywa – od czego zależy ich jakość

Jakość okien wynika przede wszystkim z klasy komponentów użytych do produkcji i umiejętnego połączenia ich w kompletny produkt. W zależności od technologii wytwarzania i standardów panujących w fabrykach, z tych samych materiałów powstać mogą przeszklenia zupełnie innej jakości. Świadczą o tym wartości parametrów użytkowych okien, ustalane na podstawie badań. To właśnie odpowiednie parametry gwarantują, że stolarka PCV spełni twoje oczekiwania.

Jak znaleźć dobre okna

Okna postrzegane są w dużej mierze jako element dekoracyjny domu, więc łatwo jest ulec magii atrakcyjnych folderów reklamowych, przedstawiających piękne budynki z widowiskowymi przeszkleniami. Tymczasem okna są jednym z bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów budowlanych, dlatego ich wybór powinien być racjonalny i oparty na obiektywnych kryteriach, a są nimi wspomniane już parametry użytkowe. Szukając okien zwracaj uwagę na to, aby miały:

 • jak najniższy współczynnik przenikania ciepła Uw;
 • jak najniższy współczynnik przenikania ciepła przez szyby Ug;
 • jak największą szczelność, czyli jak najniższą wartość wskaźnika infiltracji oraz jak najwyższą klasę szczelności, na przykład A7, A8, A9; 
 • jak najwyższą wartość wskaźnika izolacyjności akustycznej Rw podawaną w decybelach dB;
 • jak najwyższa klasę odporności na włamanie RC (na przykład RC3, RC4, RC5 lub RC6).
Okna VETREX

Mądrzej postawić na solidnego producenta, który regularnie przeprowadza badania swoich produktów i udostępnia ich wyniki. Autor: Adobe Stock

Jak kupować wysokiej jakości stolarkę?

 1. Wytypuj system stolarki, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom.
 2. Gdy znajdziesz wzbudzające zaufanie punkty sprzedaży, których ekipy montażowe mogą pochwalić się doświadczeniem w osadzaniu okien nowoczesnymi metodami, poproś o ofertę przygotowaną pod kątem twoich indywidualnych potrzeb.
 3. Jeśli zależy ci na ochronie antywłamaniowej - oczekujmy, że sprzedawca zaproponuje uzbrojenie okien w specjalne okucia, dodatkowe zaczepy antywyważeniowe, czy pakiet szybowy z odporną na rozbicie szybą P4.
 4. Jeśli planujesz spędzać dużo czasu na tarasie - poproś, aby w ofercie uwzględnione zostały wygodnie otwierane drzwi przesuwne z niskim progiem.
 5. Jeśli twój dom zlokalizowany będzie w hałaśliwej okolicy - zaznacz, że zależy ci na rozwiązaniach zmniejszających poziom hałasu.
 6. Nie bój się zadawać dociekliwych pytań i śmiało proś o pomoc w porównaniu ofert.
 7. Śledź promocje ogłaszane przez producentów stolarki. W okresie ich obowiązywania wysokiej jakości okna można kupić w niższej cenie i z bogatszym wyposażeniem.

Warto wiedzieć

Przetestowane okna firmy Vetrex

Vetrex produkuje okna od dwudziestu lat i regularnie poddaje je laboratoryjnym próbom. Na swojej stronie internetowej publikuje kompletne sprawozdania z takich testów, dostarczając pełne informacje na temat właściwości danych systemów. W ten sposób ułatwia inwestorom wybór rozwiązania najlepiej spełniającego ich potrzeby i gwarantującego bezpieczny wybór na lata.

Nie tylko niska cena

Dobre okna utrzymają swoje właściwości przez dziesięciolecia, będąc przy okazji ozdobą domu. Natomiast stolarka o słabej jakości, każdego dnia będzie skutecznie dawać się we znaki - przeciekać, powodować niekontrolowane przewiewy, nieefektywnie chronić przed hałasem z zewnątrz. Autor: Vetrex

Właściwy montaż okien

Zakup okien o korzystnych parametrach użytkowych to jednak tylko część sukcesu. Równie ważny jest ich prawidłowy montaż. Wybierając dostawcę okien zweryfikuj kompetencje ekipy montażowej współpracującej z danym salonem. Sprawdź znajomość nowoczesnych metod montażu i zapytaj o referencje.

Śledźmy też promocje ogłaszane przez producentów stolarki. W okresie ich obowiązywania wysokiej jakości okna można kupić w niższej cenie i z bogatszym wyposażeniem. W ramach Promocji Jubileuszowej, którą Vetrex świętuje dwudziestolecie swojego istnienia na rynku, wybrana oferta objęta jest aż 20% rabatem. To świetny moment, by wybrać się do salonu sprzedaży Vetrex, zamówić okna na lata i mieć pewność trafnego wyboru!

tekst: Radosław Murat