Zabudowa poddasza. Jak wykonać montaż płyt na ruszcie z profili?

2009-09-08 2:00

Jeżeli planujesz zabudowę poddasza, warto wykrzystać do tego celu profile do płyt. Pamiętaj, że dach jest konstrukcją, która odkształca się pod wpływem wiatru oraz zalegającego na nim śniegu, warto więc go dodatkowo wzmocnić. Stosując ruszt z profili pod płyty, zmniejszasz ryzyko powstania rys czy wręcz pękania materiału wykończeniowego na skosie.

Zabudowa poddasza
Autor: Mariusz Bykowski Ruszt wykonany z profili stalowych do suchej zabudowy poddasza

Poddasze charakteryzuje się występowaniem skosów nadających wnętrzu specyficzną atmosferę. Aby to wnętrze wykończyć i przygotować do zamieszkania należy zatroszczyć się o to, co będziemy mieli nad głową. Do obudowy możemy użyć różnych materiałów w zależności od tego, do czego przeznaczone będzie wnętrze. Najpierw jednak trzeba przygotować odpowiednie profile do płyt - czy to gipsowo-kartonowych czy drewnianych i wykonać z nich ruszt (stelaż pod płyty).

Jaki ruszt - z profili stalowych czy z drewna?

Ruszt można zrobić zarówno z łat drewnianych, jak i profili stalowych. Najważniejsze jest to, aby stanowił jedną płaszczyznę, co nie zawsze łatwo uzyskać. Wynika to z tego, że stanowiące konstrukcję dachu krokwie mogą nie znajdować się idealnie w jednej płaszczyźnie. Trzeba te nierówności zniwelować podczas montażu profili.

W przypadku łat drewnianych najlepszym rozwiązaniem jest użycie klinów lub podkładek dystansowych, natomiast profile stalowe lepiej łączyć z krokwiami za pomocą specjalnych uchwytów lub wieszaków, których budowa pozwala na regulowanie położenia rusztu.

Ruszt drewniany montowany bezpośrednio do krokwi wykonuje się najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego, czyli najbardziej dostępnego. Drewno powinno być wysuszone do jednakowej wilgotności dla wszystkich elementów rusztu, może mieć niewielkie przebarwienia (sinizna) oraz małe niewypadające sęki. Aby zabezpieczyć łaty drewniane przed gniciem, zalecane jest ich zaimpregnowanie.

Sposoby mocowania profili do płyt oraz elementów wykończeniowych

Kierunek montowania profili do płyt – czyli to, czy mają być ułożone poziomo, pionowo, czy skierowane pod innym kątem – zależy od tego, jak będą montowane elementy wykończeniowe. Powinien on bowiem być zawsze prostopadły do ich dłuższych krawędzi. Zapewnia się w ten sposób możliwość częstszego mocowania elementów wykończeniowych, a jednocześnie zmniejsza ryzyko ich wypaczania się.

Po zakończeniu prac związanych z konstrukcją możemy zająć się wykończeniem poddasza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.