gemius gemius
Strona główna > Budowa > Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie wypadły na jednym poziomie?
Budowarss
Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie wypadły na jednym poziomie?
Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie, trzeba odpowiednio dobrać rodzaj i grubość podkładów podłogowych. Sprawdź sam, jak to powinno wyglądać.

Gdy chcesz lączyć dwa rodzaje posadzek, musisz zrożnicowac grubośc podkładów podłogowych, na jakich będą one układane

Najprościej byłoby we wszystkich łączących się pomieszczeniach ułożyć jednakowe podłogi, ale nie zawsze jest to możliwe. W pewnych częściach domu chcemy mieć ogrzewanie podłogowe, w innych nie. Jedne pomieszczenia chcemy wykańczać grubymi płytami kamiennymi, inne cienką wykładziną. O to, żeby pomimo różnic uzyskać wszędzie jednakowy poziom posadzek, należy zadbać już podczas wykończenia stanu surowego, różnicując grubości poszczególnych podkładów podłogowych.

Różnice w grubości posadzki

Większość materiałów na posadzki ma zbliżoną grubość – średnio 0,8-2 cm. W tym zakresie mieszczą się standardowe panele podłogowe, większość posadzek ceramicznych i kamiennych. Podobne są również grubości warstw kleju, na który są montowane – od 0,2 do 1 cm. Ewentualne różnice między łączonymi materiałami nie przekraczają wówczas kilku milimetrów i łatwo je zlikwidować chociażby grubszą warstwą kleju. Są posadzki, których grubość odbiega od standardu – na przykład 0,5-centymetrowa wykładzina, 2,5-centymetrowe deski czy parkiet albo 4-centymetrowe płyty kamienne. Różnica poziomów sięga wtedy 1-2 cm i wyrównywanie jej klejem jest nieekonomiczne. Najlepiej, jeśli już na etapie stanu surowego przewidzi się taką sytuację i zawczasu wykona podkłady o odpowiednich grubościach – ten pod cieńszą posadzką musi być odpowiednio grubszy. Jeżeli się o tym zapomni, można skorzystać z samopoziomujących podkładów przeznaczonych do wyrównywania istniejącego podłoża. Dzięki nim da się podnieść poziom podkładu pod cieńszą posadzką do 3 cm.

Warto wiedzieć

Sprawdź sam, jak ustalić grubość podkładu podłogowego

Część podłogi chcesz mieć ogrzewaną i wykończoną płytkami ceramicznymi, które mają grubość 0,8 cm (1 cm z warstwą kleju). Podkład, ze względu na obecność przewodów grzejnych, powinien mieć przynajmniej 7 cm grubości. Razem podłoga w tej części ma więc 8 cm. Jeśli chcesz ją bez uskoku połączyć z częścią nieogrzewaną, która ma być wykończona 2,5-centymetrowymi deskami (na 1-centymetrowej warstwie kleju) – podkład pod deskami musi mieć 4,5 cm grubości.

Czytaj dalej:
Tekst: Karolina Matysiak-Rakoczy Zdjęcia: Andrzej Szandomirski
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
podobne artykułyrss
Układanie płytek wielkoformatowych. Najważniejsze zasady Układanie płytek wielkoformatowych. Najważniejsze zasady
Płytki podłogowe jak drewno lub kamień. Płytki ceramiczne udające inne materiały
Jaka podłoga z płytek ceramicznych? Wybierz płytki na podłogę
Wykładzina na schodach betonowych. Jak ją ułożyć?
Co na schody betonowe? Schody z marmuru, granitu lub ceramiki
więcej w dziale Budowa
PORADY EKSPERTÓW
Dobór markiz do danego rodzaju okien Czy wymagana jest wentylacja w kuchni przy instalacji podgrzewacza jednofunkcyjnego? Czy powinno się kłaść drugą wartswę folii na styropianie? Jak zabezpieczyć ogrodzenie z cegły licowej? Czym naprawić ubytki w tynku po zerwaniu płytek w łazience?
galeriezobacz wszystkie
Projekt domu Iskierka
Budowa Projekt domu Iskierka Zdjęć: 2
Dekoracyjne panele ze szkła stapianego
Wnętrza Dekoracyjne panele ze szkła stapianego Zdjęć: 5
Projekt domu Lugano
Ogród Projekt domu Lugano Zdjęć: 2
do górypełna wersja muratordom.pl