gemius gemius
Strona główna > Budowa > Tradycyjna szlichta, czyli wylewka betonowa, cementowa, anhydrytowa
Budowarss
Tradycyjna szlichta, czyli wylewka betonowa, cementowa, anhydrytowa
Dobra szlichta to nie tylko równy, poziomy podkład podłogowy, ale i pewność, że posadzki będą trwałe, bez pęknięć i rys. Tradycyjnym podkładem podłogowym są tak zwane wylewki cementowe, nazywane inaczej jastrychami lub szlichtami. Wylewka podłogowa wykonywana jest zwykle jako podkład cementowy, betonowy lub anhydrytowy.

Podkład podłogowy

 Podkład, zwany też jastrychem, wylewką lub szlichtą – jest konieczny, żeby wyrównać strop i stworzyć stabilną podbudowę pod terakotę, parkiet, deski podłogowe, mozaikę, panele lub wykładzinę. Szlichtę można zrobić z grubo układanej  zaprawy cementowej lub anhydrytowej.  Popularne są równiez wylewki samopoziomujące, które po rozrobieniu wodą rozlewa się na stropie jak gęstą ciecz. Podkłady tradycyjne to:

  • podkłady cementowe;
  • podkłady betonowe;
  • podkłady anhydrytowe.

Układa się je na mokro – zwykle kupuje się gotowe mieszanki, które należy rozrobić w odpowiednich proporcjach wodą.

Zobacz koniecznie:

Wylewka cementowa

Można ja kupić jako gotową zaprawę lub wykonać samodzielnie na budowie. Czynność ta wymaga precyzji i dokładności w dawkowaniu składników. Szlichta cementowa jest mieszanką cementu portlandzkiego z piaskiem w proporcji 1:3. Po rozrobieniu wodą jego konsystencja jest plastyczna. Taki podkład jest odporny na wilgoć. Jego wytrzymałość na ściskanie zależy od sposobu przygotowania i może wynosić od 12 do 30 MPa. Wylewa się go między listwami kierunkowymi, zaciera i wygładza pacą. Podczas schnięcia podkład się kurczy, dlatego jego powierzchnię należy podzielić dylatacjami. Wylewka przez pierwsze 10 dni wymaga również zwilżania wodą. Całkowitą wytrzymałość mechaniczną uzyskuje dopiero po 28 dniach. Szlichty cementowe muszą mieć odpowiednią grubość. Najlepiej rozprowadza się je drewnianą lub metalową łatą. Grubość podkładu cementowego układanego na izolacji termicznej lub akustycznej nie może być mniejsza niż 3,5-4 cm. Jeśli jest taka, należy go zazbroić. Nie trzeba tego robić, gdy grubość wylewki zwiększymy do 7-8 cm.

Podkłady cementowe najlepiej rozprowadza się drewnianą lub metalową łatą
Wylewka: podkład cementowy
Masa samopoziomująca jest półpłynna – dzięki temu niweluje krzywizny i tworzy tak równy podkład, że nie trzeba sprawdzać jego wypoziomowania
Wylewka samopoziomująca: podkład anhydrytowy

Wylewka betonowa

Jego kruszywem może być piasek, żwir, grys albo drobna mieszanka z kruszywa naturalnego lub łamanego (ziarna kruszywa nie powinny być większe niż 1/3 grubości podkładu). Szlichtę betonową stosuje się najczęściej, gdy potrzebna jest warstwa o większej nośności i grubości niż podkład cementowy. Podkład betonowy robi się z betonu klasy C12/15-C20/25 (dawniej B15-B25). Podkład betonowy ma konsystencję gęstoplastyczną lub półsuchą. Ten drugi rodzaj charakteryzuje się większą wytrzymałością na ściskanie niż pozostałe podkłady (35 MPa) oraz mniejszym skurczem podczas wysychania; do jego układania wykorzystuje się miksokreta. 
Podkłady betonowe wymagają takich samych zabiegów pielęgnacyjnych jak cementowe.

Zobacz także:

Czytaj dalej:
Tekst: Beata Wysoczarska, Monika Karda Zdjęcia: Piotr Mastalerz, Mariusz Bykowski
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
podobne artykułyrss
Układanie płytek wielkoformatowych. Najważniejsze zasady Układanie płytek wielkoformatowych. Najważniejsze zasady
Płytki podłogowe jak drewno lub kamień. Płytki ceramiczne udające inne materiały
Jaka podłoga z płytek ceramicznych? Wybierz płytki na podłogę
Wykładzina na schodach betonowych. Jak ją ułożyć?
Co na schody betonowe? Schody z marmuru, granitu lub ceramiki
więcej w dziale Budowa
PORADY EKSPERTÓW
Instalacja elektryczna - jak ją prawidłowo wykonać? Wymiana instalacji elektrycznej bez zgłoszenia - czy jest to zgodne z prawem? Ochrona przeciwpożareniowa - jak ją rozwiązać? Jakie zabezpieczenia są potrzebne? Dobór markiz do danego rodzaju okien Czy wymagana jest wentylacja w kuchni przy instalacji podgrzewacza jednofunkcyjnego?
galeriezobacz wszystkie
z angielską pretensją
Budowa z angielską pretensją Zdjęć: 9
Dekoracyjne panele ze szkła stapianego
Wnętrza Dekoracyjne panele ze szkła stapianego Zdjęć: 5
Kominki ogrodowe
Ogród Kominki ogrodowe Zdjęć: 7
do górypełna wersja muratordom.pl