gemius gemius
Strona główna > Budowa > Schody zewnętrzne betonowe - jak zrobić, jak wykończyć?
Budowarss
Schody zewnętrzne betonowe - jak zrobić, jak wykończyć?
Schody zewnętrzne mają zwykle konstrukcję żelbetową. Aby schody były trwałe i zdobiły dom, trzeba je starannie wykończyć odpowiednim materiałem. Kamień, płytki ceramiczne lub drewno to dobry wybór.

Schody zewnętrzne w harmonii z domem i ogrodem

Schody zewnętrzne powinny się dobrze komponować z domem i jego otoczeniem. Dlatego najczęściej wykorzystuje się na nie materiały, którymi wykończono inne fragmenty elewacji: cokół, kolumny ganku, narożniki, ścianę w strefie wejścia, parapety lub szczyty domu. Można też w naturalny sposób połączyć dom z ogrodem, wykańczając stopnie tak samo jak podjazd, ścieżkę prowadzącą do domu czy ogrodzenie. Okładzina schodów powinna być zgrana ze stylem architektonicznym budynku. Wykończone drewnem stopnie wejściowe kojarzą się z nastrojowym klimatem podmiejskiej lub uzdrowiskowej willi. Ciepły klinkier to dobry materiał na wykończenie schodów bezpretensjonalnego domu o prostej bryle i spadzistych połaciach dachu. Elegancka rezydencja wymaga prestiżowego wejścia, na przykład w postaci schodów granitowych. Do nowoczesnej prostej bryły domu o płaskim dachu pasuje oszczędny w wyrazie gres porcelanowy.

Kamień na schodach - wybór popularny

Na schody zewnętrzne poleca się kamienie drobnoziarniste, są nienasiąkliwe i nieporowate. Kamień powinien być twardy, a tym samym trudno ścieralny. Odpowiednie są granit, bazalt i twardy piaskowiec.
Najczęściej stosuje się granit o powierzchni płomieniowanej – jest ona szorstka, antypoślizgowa i matowa – lub o fakturze fakturze groszkowanej bądź surowej – niepolerowanej. Granit płomieniowany się nie brudzi, gdyż ma zamknięte pory.
Gorsze właściwości od granitu mają twarde piaskowce – stosuje się je rzadziej, jednak i one mają swoje zalety – ich powierzchnia nie daje się polerować, dlatego jest nierówna i antypoślizgowa, a tym samym bezpieczna. Piaskowiec z czasem twardnieje, ale łatwo się brudzi.
Zbyt śliskie, a przez to niebezpieczne (zwłaszcza zawilgocone), są schody z marmuru. Kamień ten jest też mniej odporny na wilgoć i ścieranie.
Aby zapobiec poślizgnięciu się na kamiennych schodach, warto zastosować antypoślizgowe listwy schodowe lub obrobić krawędzie stopnic w chropowate ryfle. Mniej estetycznym rozwiązaniem są paski gumy umieszczone w nacięciach wzdłuż krawędzi stopni. Stopnie kamienne okłada się zwykle płytami grubości 2-4 cm i wielkości całych stopni. Tańszy wariant to płytki kamienne 30x30 cm (o grubości 1 cm), które odpowiednio przycina się do wymiarów schodów. Tak samo przygotowuje się okładziny na cokoły. Stopnice powinny być wysunięte poza podstopnice, tak aby woda nie spływała po podstopnicy – dotyczy to wszystkich rodzajów okładzin. Kamienne okładziny stopni nie będą pękać, jeśli ułoży się je na zaprawie lub kleju rozprowadzonych równomiernie po całej powierzchni stopni. Do klejenia płyt kamiennych stosuje się elastyczne kleje epoksydowe oraz elastyczne zaprawy cienkowarstwowe. Do spoinowania używa się zapraw do spoin wąskich (1-3 mm).

Odporny na trudne warunki atmosferyczne klinkier doskonale się sprawdza na schodach wejściowych
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3823
Schody wejściowe wyłożone kamieniem należy zaimpregnować
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3823

Płytki ceramiczne na schodach – praktycznie rozwiązanie

Najlepsze na schody zewnętrzne są płytki klinkierowe, gres porcelanowy oraz mrozoodporna terakota. Płytki przeznaczone na schody zewnętrzne mają nasiąkliwość poniżej 3%, są więc mrozoodporne. Jeśli nie spełniają tej normy, są narażone na pęknięcia włoskowate i odpryski, muszą być też odporne na ścieranie – najlepiej, jeśli mają IV lub V klasę ścieralności. Odporność na zarysowania gwarantuje twardość 7-8 w skali Mosha. Najbezpieczniejsze są te, które są oznaczone jako antypoślizgowe (symbolem B11-B13). Dobrze sprawdzają się też płytki o naturalnie chropowatej, nierównej strukturze bądź reliefowane. Większość ceramicznych płytek stopnicowych ma zabezpieczające przed poślizgnięciem profilowane krawędzie. Płytki klinkierowe przeznaczone na schody mają grubość 0,9-1,9 cm, a gresowe i z terakoty 0,9-1,2 cm.
Na schody poleca się specjalne zestawy, w których skład wchodzą płytki stopnicowe, podstopnicowe, cokołowe i narożne. Elementy stopnicowe mają wysunięte noski, dzięki którym woda nie zacieka na podstopnice. Warto zastosować płytki o właściwościach samoczyszczących – ich pielęgnacja jest łatwiejsza niż tradycyjnych, ponieważ zanieczyszczenia na ich powierzchni rozkładająsię pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.
Klej do mocowania na zewnątrz musi być mrozoodporny. Nanosi się go na całą powierzchnię płytek i na podłoże – dzięki temu pod płytkami nie zbiera się woda i okładzina trwale przylega do betonu.

Drewno na schodach - rozwiązanie przyjazne

Drewno jest podatne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i na ścieranie. Dlatego przed położeniem powinno być starannie obrobione i zaimpregnowane. Na stopnie schodów można użyć desek sosnowych, świerkowych, dębowych lub modrzewiowych.
Coraz częściej wykorzystuje się drewno egzotyczne – tek, massarandubę, bangkirai. Najlepiej, by deski nie stykały się bezpośrednio z betonem. Można je na przykład zamontować do legarów z tworzywa sztucznego. Mają one specjalnie wyprofilowane kapinosy, po których woda spływa na podłoże, nie zawilgacając drewna od spodu. Drewniane podstopnice przykręca się śrubami do płaskowników ze stali nierdzewnej. Zarówno legary, jak i płaskowniki przytwierdza się do podłoża kołkami rozporowymi. Przed ułożeniem drewna betonowe stopnie należy zaizolować masą bitumiczną lub folią w płynie. Montaż w takim systemie wykonują specjalistyczne firmy. Obłożone drewnem stopnie najlepiej wykończyć poprzez olejowanie lub ponowną impregnację. Czynność należy powtarzać co dwa-trzy lata.

Czytaj dalej:
Tekst: Anna Wojciechowska Zdjęcia: CERAMIKA PARADYŻ, Graniti Fiandre, Shluter Systems, Piotr Mastalerz, Andrzej Szandomirski
Galeria - Schody zewnętrzne betonowe - jak zrobić, jak wykończyć?() Wykończenie schodów zewnętrznych Wykończenie schodów zewnętrznych Wykończenie schodów zewnętrznych
Komentarze (0)
Dodaj komentarz
podobne artykułyrss
Układanie płytek wielkoformatowych. Najważniejsze zasady Układanie płytek wielkoformatowych. Najważniejsze zasady
Płytki podłogowe jak drewno lub kamień. Płytki ceramiczne udające inne materiały
Jaka podłoga z płytek ceramicznych? Wybierz płytki na podłogę
Wykładzina na schodach betonowych. Jak ją ułożyć?
Co na schody betonowe? Schody z marmuru, granitu lub ceramiki
więcej w dziale Budowa
PORADY EKSPERTÓW
Instalacja elektryczna - jak ją prawidłowo wykonać? Wymiana instalacji elektrycznej bez zgłoszenia - czy jest to zgodne z prawem? Ochrona przeciwpożareniowa - jak ją rozwiązać? Jakie zabezpieczenia są potrzebne? Dobór markiz do danego rodzaju okien Czy wymagana jest wentylacja w kuchni przy instalacji podgrzewacza jednofunkcyjnego?
galeriezobacz wszystkie
z angielską pretensją
Budowa z angielską pretensją Zdjęć: 9
HK LIVING  już w ofercie  Inne Meble
Wnętrza HK LIVING już w ofercie Inne Meble Zdjęć: 82
Kominki ogrodowe
Ogród Kominki ogrodowe Zdjęć: 7
do górypełna wersja muratordom.pl