Dom z dachem dwuspadowym - wybieramy projekt domu i dachu

2022-04-11 14:07

Dom z dachem dwuspadowym to dobra inwestycja. Budowa domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy trudnościami i kosztami. Zapewni najwięcej miejsca na poddaszu. Sprawdź, jaki wybrać projekt domu z dachem dwuspadowym, jak wykończyć i urządzić poddasze.

 A102cG2 Dom z klimatem - wariant V (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl A102cG2 Dom z klimatem - wariant V (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Katarzyna Słupeczańska

Domy z dachem dwuspadowym są najpopularniejsze. Żaden cieśla nie powinien mieć kłopotu z budową konstrukcji takiego dachu. Oszczędność i prostota dachu dwuspadowego sprawiają, że jest on najczęściej wybierany do tradycyjnej architektury domu, jak i jest również lubianym elementem nowoczesnej architektury, powściągliwej w korzystaniu z ozdób i detali.

GALERIA: projekty domów z dachem dwuspadowym

Dom z dachem dwuspadowy - tradycyjny i nowoczesny

Dom z dachem dwuspadowym to dobry projekt domu dla inwestorów lubiących tradycyjną bryłę budynku. Taki dom zachowując wierność sprawdzonym proporcjom, może bezpiecznie nawiązać do znanej od dawna architektury.

ZOBACZ → KOLEKCJĘ DOMÓW z dachami dwuspadowymi >>>

Projekt domu z dwuspadowym dachem jest również dobrym punktem wyjścia do nowoczesnych modyfikacji tej formy. Modne są piętrowe domy przykryte łagodnie nachylonym dwuspadowym dachem z okapami znacznie wysuniętymi poza obrys szczytowych ścian budynku. Na topie są też domy z dwuspadowymi dachami pozbawionymi okapów.

Dom z dachem dwuspadowym - jak urozmaicić wygląd dachu?

Wygląd dachu dwuspadowego zmienia się w zależności od ustawienia domu na działce. Dach będzie można podziwiać w całej okazałości, gdy dom stanie kalenicą do drogi. Front z dużą połacią dachu zwykle jednak jest zbyt monotonny, dlatego najczęściej rozbija się jego płaszczyznę zadaszeniem centralnie usytuowanego ganku, ryzalitu czy facjaty.

Gdy dom ustawiony będzie szczytem do ulicy, płaszczyzny połaci i pokrycie będą mniej widoczne. Na pierwszym planie znajdą się elementy szczytu – wiązanie, podbitki, szczytowa ściana poddasza – które będą wymagały więcej uwagi i starannego wykończenia. Często w ścianie szczytowej umieszcza się balkon.

Dach dwuspadowy pozwala też lepiej zagospodarować przestrzeń na działce. W bryłę domu łatwo wbudować garaż, a wysuwając okapy poza obrys bryły, zapewnić zadaszenie wejściu, tarasowi czy też stworzyć przestrzeń na przechowywanie drewna kominkowego lub sprzętu sportowego. 

Dom z dachem dwuspadowym - ile miejsca na poddaszu?

Dach dwuspadowy jest bardzo ekonomiczny pod względem ilości miejsca na poddaszu, ponieważ przestrzenie pod skosami biegną jedynie wzdłuż dwóch przeciwległych boków domu. Pozostałe dwa boki zamknięte są pionowymi ścianami szczytowymi, przy których poddasze osiąga pełnowartościową wysokość (powyżej 1,90 m). Funkcjonalność przestrzeni zależy też od ścianki kolankowej – im jest wyższa, tym więcej miejsca na poddaszu.

Kształt pomieszczeń zależy od sposobu podziału całej przestrzeni poddasza. Zazwyczaj jedna ściana – ta, do której schodzi połać dachu – jest niższa. Ściany przylegające do niej są wyższe, ale częściowo ścięte połacią. Ściany dzielące pomieszczenia w najwyższej części poddasza mają pełną wysokość.

Projekt M239c Doborowy - wariant III
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M239c Doborowy - wariant III, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Zobacz projekt >>>

Dom z dachem dwuspadowym - jak oświetlić poddasze?

Najprostszy sposób oświetlenia poddasza to okna w ścianie szczytowej. W małym domu, gdzie każde pomieszczenie ma „dostęp” do ściany szczytowej, okna elewacyjne mogą być jedynym źródłem światła.

W większych budynkach okna w ścianach szczytowych trzeba uzupełnić tymi zamontowanymi w dachu: oknami połaciowymi, które wprawdzie przerywają ciągłość pokrycia, ale nie zmieniają kształtu dachu, lub lukarnami, które rozrzeźbiają i urozmaicają prosty kształt zadaszenia. Okno połaciowe daje więcej światła niż pionowe.

Nowoczesne domy z dachami dwuspadowymi 

Popularność domów z dachami dwuspadowymi może wynikać z tego, że w wielu regionach kraju narzuca się obowiązek budowy domu z dachem spadzistym. Dużą rolę odgrywa też zdroworozsądkowe podejście inwestorów, bo dwuspadowość dachu pozwala na ekonomiczne wykorzystanie poddasza.

Z Kolekcji Muratora wybraliśmy kilka różniących się architektonicznie i funkcjonalnie projektów domów. To, co je łączy, to nowoczesność (różnie rozumiana) i najczęściej narzucany przez regulacje prawne kąt nachylenia połaci – od 35° do 40°.

Murator C333j
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Dach dwuspadowy jest znany od pokoleń, ceniony zarówno w architekturze tradycyjnej, jak i w nowoczesnych domach. Jest łatwy w budowie i niezbyt kosztowny w wykonaniu. Projekt C333j Miarodajny - wariant X, arch. P. Biryło Link: Zobacz projekt >>>

Projekt domu z dachem dwuspadowym w towarzystwie dachu płaskiego

Projekt: M260G1 Cenny (etap II); architekt Ewa Dziewiątkowska

  • powierzchnia użytkowa: 117,0 m²
  • powierzchnia zabudowy: 131,7 m²
  • wymiary działki: 21,00 x 17,4 m
  • kąt nachylenia dachu: 40°

Żeby architekturę przeciągnąć na stronę nowoczesności, wystarczyło dostawienie do mieszkalnej części bryły z dwuspadowym dachem garażu z dachem płaskim. Dużą rolę odegrało też zestawienie i rozmieszczenie materiałów wykończeniowych. Ich różnorodności (klinkier, panele drewnopodobne, tynk mozaikowy) towarzyszą proste geometryczne układy. Kolorowe pasy grafitowe lub ceglane bywają poziome lub pionowe, ale zawsze stanowią tło przeszkleń. Przez taką pasiastą różnorodność mały dom (117 m² powierzchni użytkowej) sprawia wrażenie większego.

Projekt M260G1 Cenny (etap II)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M260G1 Cenny (etap II), arch. Ewa Dziewiątkowska. Autorka projektu znalazła optymalne miejsce na panele fotowoltaiczne – takie, które pozwala dobrze wpisać je w kompozycję Link: Zobacz projekt >>>

Na stosunkowo niedużym poddaszu (51,5 m2 powierzchni użytkowej) są trzy sypialnie (9,4- 10,6 m²), które dzięki pionowym ścianom szczytowym i kątowi nachylenia połaci – 40º – nie nastręczają problemów aranżacyjnych. Są tu wspólna garderoba i duża łazienka (7,5 m²), która w przemyślany sposób została połączona z pralnią.

ZOBACZ projekt → M260G1 Cenny (etap II) >>>

Projekt M260G1 Cenny (etap II)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M260G1 Cenny (etap II), arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt >>>

Projekt domu z dachem dwuspadowym: połączenie tradycji z nowoczesnością

Projekt: GL1367 Samba XIV; autor Studio Atrium, architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek 

  • powierzchnia użytkowa: 116,8 m²
  • powierzchnia zabudowy: 199,8 m²
  • wymiary działki: 23,20 x 25,40 m
  • kąt nachylenia dachu: 40°

Granica między tym, co odwołuje się do tradycji, a nowoczesnością dzieli ten dom wyraźnie między dwie kondygnacje. Poddasze jest jak wspomnienie z przeszłości – dach ma okap, tradycyjne orynnowanie, nawet szczyt domu został wykończony drewnem. Jedynie okna dachowe przy płaskim pokryciu dachu przypominają o teraźniejszości.

Z poddaszem wyraźnie kontrastuje (formą i barwą) dolna kondygnacja – całkowicie nowoczesna. Decydujące znaczenie mają tu białe ramy okalające bryłę od frontu (także garaż z dachem płaskim). Okalają również narożny taras z tyłu i boku domu. Kompozycyjną kropką nad i jest usytuowane między tymi ramami narożne okno.

GL1367 Samba XIV
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt GL1367 Samba XIV, autor Studio Atrium, architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek. Nawet bryła garażu z dachem płaskim została ujęta w nowoczesną ramę, która sprawia, że architektura mimo wyraźnych nawiązań do przeszłości jest na wskroś nowoczesna Link: Zobacz projekt >>>

Tak kontrastowe zestawienie wydobywa charakter odległych czasowo rozwiązań i, paradoksalnie, przez zdecydowane odwołanie do tradycji staje się bardzo nowoczesne.

Pod dwuspadowym dachem na powierzchni użytkowej 52,6 m² wygospodarowano miejsce na trzy pokoje od 10,2 do 14,5 m.

ZOBACZ projekt → GL1367 Samba XIV >>>

Projekt GL1367 Samba XIV
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt GL1367 Samba XIV, autor Studio Atrium, architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek. Nowoczesna rama okala narożny taras i optycznie powiększa dom Link: Zobacz projekt >>>
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.