Udany remont budynku gospodarczego. Stary młyn na Mazurach

2014-11-24 10:31

Remont budynku gospodarczego, zwłaszcza tak nietypowego jak stary młyn, przysparza wieleu nieprzewidzianych trudności, szczególnie gdy nie chce się wprowadzać zbyt radykalnych zmian. I właścicielom, i architektowi zależało na jednym: wyremontować i rozbudować obiekt tak, by nie stracił nic z uroku starego młyna wodnego.

Stary młyn przed remontem
Autor: Joanna Łonicka Młyn był zaniedbany i opuszczony, ale w wystarczająco dobrym stanie technicznym, by przeprowadzić remont

Młyn jest położony nad wijącą się wśród bujnej zieleni rzeką, dlatego zdecydowano się zachować charakter budynku i otworzyć wnętrza na urzekające o każdej porze roku widoki. Pozostawiono ceglany parter – cokół z niewielkimi okienkami. Odsłonięto monumentalne koło wodne i pozostawiono wszystkie elementy mechanizmów młyna (koła zębate, wały i przeguby) jako ozdobę zaaranżowanego w przyziemiu klubu. Wykorzystano do maksimum całe stare drewno, jakie właściciele zastali we młynie. Jedyne „obce” elementy to trzon kominowy wymurowany z cegły oraz drewniany taras wiszący nad rzeką.

Młyn wody rozbudowany

Oba piętra domu, oparte na solidnych legarach, zostały z każdej strony poszerzone o 2,5 m – o tyle też drewniana część wystaje nad ceglanym cokołem. W ten sposób na każdym piętrze młyna przybyło po 30 m2 powierzchni. Część drewniana ma nową elewację z desek modrzewiowych. Ściany są ocieplone wełną mineralną. Na dachu jest nowe pokrycie z blachy płaskiej łączonej na rąbek stojący. Na parterze, na powierzchni 70 m2, zaplanowano kuchnię i duży salon pełniący jednocześnie funkcję jadalni. Wymurowano trzon kominowy z piecem chlebowym i kominkiem, do którego wstawiono wkład z płaszczem wodnym (wkład o mocy 32 kW obsługuje centralne ogrzewanie i dostarcza ciepłą wodę użytkową; zbiornik na wodę ma pojemność 500 l).

Adaptacja młyna wodnego
Autor: Joanna Łonicka Adaptacja polegała między innymi na poszerzeniu pierwszego i drugiego piętra, dobudowaniu ganku, tarasu nad rzeką i pokoju nad kołem

Wnętrza z cegły rozbiórkowej

Wymurowania z cegieł wewnątrz domu są nowe, ale zrobione ze starych cegieł rozbiórkowych – wykorzystano około 8 tys. cegieł na ściany wewnętrzne i tyle samo na komin. Każda cegła została pieczołowicie oczyszczona przez inwestora. Do salonu przylega taras nad rzeką wsparty na nowych ceglanych filarach (każdy z nich stoi na kamiennych fundamentach nawiązujących do oryginalnych starych fundamentów młyna). Konstrukcję tarasu i deskę tarasową wykonano z modrzewia.

Pokoje i apartamenty

Na pierwszym piętrze znajduje się mieszkanie inwestorów. Architekt wydzielił także dwa pokoje z łazienkami dla gości. Piętro wyżej wygospodarowano trzy takie pokoje z łazienkami. Jeden można śmiało nazwać apartamentem – ma 30 m2. Wielkie przeszklenia (okna drewniane, dwuszybowe) pozwalają gościom młyna delektować się widokiem przyrody i patrzeć w głąb rzeki. Najbardziej niezwykły jest pokój z widokiem na rzekę usytuowany nad młyńskim kołem – jest przeszklony na dwie strony świata. To ulubione miejsce gospodarzy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.