Gniazdko elektryczne może przenieść nie tylko elektryk. Oto rzetelny poradnik

2009-09-15 2:00
Przesunięcia gniazdka w ścianie
Autor: Graphite Przesunięcia gniazdka w ścianie

Wskazujemy, w jaki sposób samodzielnie przenieść gniadko elektryczne na ścianie. Przemeblowanie lub remont domu to dobry sposób na odświeżenie naszej przestrzeni domowej. Planując zmiany możemy jednak napotkać na problem związany z utrudnionym dostępem do gniazda elektrycznego. Jak podłączyć gniazdko?

Instalacja elektryczna w domu bardzo często po pewnym czasie staje się niewystarczająca. Nowe sprzęty wymagają nowych źródeł zasilania. Czasem należy przesunąć gniazdko elektryczne. Popularne przedłużacze lub złodziejki mogą rozwiązać ten kłopot, ale często i one okazują się niewystarczające. Pomijając wymiar estetyczny użycia tych, skądinąd bardzo praktycznych, urządzeń, należy też pamiętać, że przedłużacz może stanowić zagrożenie. Szczególnie, gdy mamy dzieci lub czworonożnego przyjaciela. Jeśli chcemy kwestię gniazda rozwiązać porządnie i profesjonalnie, możemy sami zmienić jego położenie w ścianie. Wystarczy posiadać odpowiednie narzędzia i wiedzę, jak się za to zabrać.

Gdzie można przenieść gniazdko elektryczne?

Gniazdko elektryczne możemy przesunąć w dowolne miejsce. Przed rozpoczęciem pracy należy jednak bezwzględnie pamiętać o odłączeniu zasilania gniazda, z którym zamierzamy pracować. W innym przypadku nasze starania mogą się skończyć tylko i wyłącznie w jeden sposób – porażeniem prądem. Dla pewności przed samym rozpoczęciem pracy najlepiej dodatkowo, przy pomocy próbnika upewnić się, że jesteśmy bezpieczni.

Gniazdko elektryczne w nowym miejscu: krok po kroku

  1. Gdy gniazdko jest już odłączone od zasilania, możemy bezpiecznie je zdemontować, pozostawiając jedynie puszkę instalacyjną z przewodami.
  2. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie nowego miejsca dla przesuwanego gniazdka, a następnie wywiercenie w tym miejscu otworu. Najprościej będzie zrobić to przy użyciu otwornicy do betonu.
  3. Gdy mamy gotowe miejsce pod nowe gniazdko elektryczne, musimy wyznaczyć przebieg instalacji elektrycznej w ścianie. Należy pamiętać przy tym o zasadzie, że przewody powinny być ułożone wyłącznie w pionie i poziomie.
  4. Gdy wyznaczymy już „trasę”, którą pobiegną przewody, musimy wykonać w ścianie bruzdę, czyli kanał, w którym przewody będą ukryte. Możemy to zrobić na kilka sposobów, używając różnych narzędzi. Jednym ze sposobów jest użycie specjalnego dłuta do bruzdowania zamontowanego w młocie udarowym. Można także naciąć w ścianie kanał, używając do tego szlifierki kątowej wyposażonej w tarczę diamentową, a następnie wykuć bruzdę ręcznie. W końcu można użyć także specjalistycznego narzędzia, jakim jest bruzdownica.
  5. W gotowej bruździe pomiędzy otworami w ścianie należy umieścić przewód połączony uprzednio z nową puszką. Należy pamiętać, aby nowy przewód posiadał taki sam przekrój, jak stary (aktualne przepisy określają przekroje przewodów zasilających gniazda na drut miedziany 3x2,5mm2). W nowym otworze osadzamy puszkę. Możemy użyć do tego gipsu lub pianki montażowej. W starej puszce łączymy przewody za pomocą kostki łączeniowej, a następnie zamykamy puszkę. Bruzdę oraz puszkę należy dokładnie zagipsować, aby po zamalowaniu nie zostały na ścianie brzydkie ślady po naszych pracach. Podłączamy gniazdo w nowym miejscu, włączamy zasilanie… i już możemy cieszyć się nowym gniazdem. Gdy po wyschnięciu gipsu odmalujemy zagipsowane miejsca, po bruździe nie powinien zostać ślad.

Bezpieczeństwo podczas pracy z instalacją elektryczną

    Przesunięcie gniazdka elektrycznego nie jest czynnością bardzo trudną i nawet średnio doświadczony majsterkowicz może sobie z nią poradzić. Przede wszystkim pamiętać należy o bezpieczeństwie, a więc o odłączeniu źródła zasilania prądem przed rozpoczęciem pracy. Oczywiście najlepiej rozplanować miejsce gniazd przed urządzeniem pomieszczenia, gdyż oszczędza nam to później prac związanych z malowaniem ściany. Ponieważ jednak nie zawsze jest to możliwe, warto pamiętać, że istnieje szansa na skorygowanie miejsca położenia gniazda. Kierując się powyższymi radami, powinniśmy z łatwością tego dokonać – a co ważniejsze być zadowoleni z efektu końcowego.

    Zobacz galerię: Przesuwamy gniazdko elektryczne

    Przesuwamy gniazdko elektryczne
    Autor: archiwum muratordom

    1. Wyznaczenie linii przebiegu przewodu elektrycznego do nowego gniazdka.

    2. Wykonanie bruzdy w ścianie dla ukrycia przewodu elektrycznego.

    3. Doprowadzenie przewodu elektrycznego do nowej puszki.

    WIDEO: Berker one.platform - gniazda i łączniki

    Berker one.platform - gniazda i łączniki
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają