Jaka pompa do zalanej piwnicy? Jak wypompować wodę z zalanej piwnicy?

2023-06-22 13:39

Jak usunąć wodę z zalanej piwnicy? Gwałtowne ulewy czy podniesienie poziomu wód gruntowych często prowadzi do zalania piwnic. Pompa odwadniająca sprawdzi się w takich sytuacjach. Woda zalegająca w piwnicy powoduje wilgoć i może doprowadzić do poważnych strat i uszkodzeń w budynku. Co trzeba wiedzieć o osuszaniu piwnicy i jaką pompę warto wybrać?

Jaka pompa do zalanej piwnicy?
Autor: archiwum muratordom Jak i czym wypompować wodę z zalanej piwnicy?

Do zalania piwnicy może dojść się w okresie obfitych opadów deszczu, wiosennych roztopów, a także z powodu awarii instalacji. Jak usunąć wodę w piwnicy? Jej sprawne odprowadzenie zapewni pompa odwadniająca. Zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie pompa do wody brudnej czy do czystej? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia.

Spis treści

  1. Pompa do brudnej wody czy czystej?
  2. Pompy do wody - wirnik stalowy czy z tworzywa?
  3. Szybkie wypompowanie - wydajność i wysokość podnoszenia
  4. Spalinowa czy elektryczna pompa zanurzeniowa?
  5. Wyposażenie dodatkowe do pompy odwadniającej
  6. Zalana piwnica - szybka pomoc
  7. Przegląd pomp do wody

Pompa do brudnej wody czy czystej?

Na rynku dostępne są pompy do czystej wody oraz pompy do brudnej wody. W doborze odpowiedniej istotną rolę odgrywa zawartość cząstek włóknistych i stałych w przetłaczanym medium. Woda w piwnicy może zawierać zanieczyszczenia, takie jak piasek, kamienie, gałęzie, liście, które wraz z nią spłynęły do zalanego pomieszczenia.

Średnica przelotu wirnika pompy określa ich dopuszczalną wielkość, która nie spowoduje jego zablokowania. Informację o tym znajdziemy w karcie technicznej urządzenia. Niektóre pompy do wody czystej dopuszczają przetłaczanie wody z cząstkami stałymi o średnicy do 5 mm. W sytuacji, gdy woda w piwnicy zawiera większe zanieczyszczenia, przelot nie zapewni ich swobodnego przetransportowania i wirnik ulegnie zablokowaniu.

Z uwagi na to lepszym wyborem będzie pompa do wody brudnej wyposażona dodatkowo w filtr wstępny lub rozdrabniacz. Urządzenia tego typu przystosowane są do radzenia sobie z cząstkami stałymi o uziarnieniu od 5 do 50 mm. Producenci oferują modele pomp odwadniających wyposażone w filtr wstępny bądź rozdrabniacz. Pompy do wody są zasilane sieciowo i łatwe w obsłudze.

Przeczytaj:

Pompa zanurzeniowa z zasysaniem płaskim
Autor: Karcher Pompa zanurzeniowa z zasysaniem płaskim

Pompy do wody - wirnik stalowy czy z tworzywa?

Jeśli woda w piwnicy zawiera piasek, może on doprowadzić do uszkodzenia części ruchomych pompy. W takim przypadku zrezygnujmy z zakupu produktu wyposażonego w wirnik z tworzywa sztucznego. Trwalszym rozwiązaniem będzie pompa odwadniająca z wirnikiem ze stali nierdzewnej.

Szybkie wypompowanie - wydajność i wysokość podnoszenia

Dwa najważniejsze parametry opisujące pracę pompy to:

  • wydajność, czyli ilość wody, którą jest w stanie przepompować w jednostce czasu; im większa, tym wypompowanie wody z piwnicy trwa krócej;
  • wysokość podnoszenia, czyli maksymalna wysokość, na którą jest w stanie przetransportować ciecz.

Wydajność pomp określana jest w litrach na godzinę. Do pozbycia się dużej ilości wody można zastosować pompę o wydajności tłoczenia 15 500 l/h. Do opróżnienia piwnicy wystarczy mała pompa elektryczna, która w ciągu godziny wypompuje do 7 000 litrów wody.

Poniżej zaprezentowany został wykres przedstawiający charakterystykę pompy Wilo-Drain STS 40. Na osi poziomej podana jest wydajność [m3/h lub l/s], a na pionowej wysokość podnoszenia [m]. Widać zależność pomiędzy tymi parametrami - wraz ze wzrostem wydajności maleje wysokość podnoszenia

Jak dobrac wydajność pompy
Autor: materiały prasowe Dobierając wydajność pompy, oszacujmy w przybliżeniu, ile wody napłynęło do pomieszczenia i na jaką wysokość ma być przetransportowana woda.

Przykład:Vw – objętość wody (powierzchnia piwnicy pomnożona przez poziom wody)Vw = ABxHw = 40 x 0.5 = 20 [m3]H – wysokość podnoszenia H = 3 [m]

Załóżmy, że użytkownik chce, aby czas wypompowywania wody wynosił około 2 h. W takim przypadku przybliżona wydajność pompy musi być wyższa niż 10 m3/h. Z wykresu odczytujemy wysokość podnoszenia dla wybranego modelu urządzenia (Wilo-Drain STS 40/8 – około 5,5 m). Musi być większa od wymaganej. Warunek został spełniony. Pamiętajmy, aby wartości dobierać z zapasem ze względu na straty spowodowane przepływem wody przez rury.

Spalinowa czy elektryczna pompa zanurzeniowa?

  • Pompy odwadniające elektryczne

Zanurzeniowa pompa odwadniająca wyposażona w silnik elektryczny jest mała, lekka i stosunkowo cicha. Może być stosowana w zamkniętych pomieszczeniach. Moc urządzenia określa pobór energii elektrycznej podczas wypompowywania wody. Im wyższe parametry pracy, tym większe zużycie prądu. Na ogół pompy zasilane napięciem trójfazowym osiągają większe moce niż te zasilane napięciem jednofazowym. Zanim wybierzemy produkt, sprawdźmy jaką instalację mamy w domu. Zanurzeniowa pompa elektryczna to idealne rozwiązanie, gdy chcemy pozbyć się wody z zalanej piwnicy lub garażu. Przyda się również do opróżniania oczka wodnego czy basenu przed zimą.

  • Spalinowe pompy odwadniające

Na rynku dostępne są również spalinowe pompy odwadniające, które nie wymagają zasilania energią elektryczną. Są duże i ciężkie, ale mogą osiągać większe moce niż pompy elektryczne. Nie można ich używać w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego potrzebny jest odpowiednio długi przewód ssący. Urządzenie powinno być umieszczone na zewnątrz budynku, a do wnętrza wprowadzany jest tylko wąż ssący. Taka pompa sprawdzi się w miejscach, gdzie nie ma dostępu do zasilania elektrycznego, a więc np. przy pracach ratowniczych po awariach i klęskach żywiołowych. Sprawdzą się przy wypompowaniu wody ze zbiorników wodnych i przy dużych zalaniach. Wykorzystywane są przez straż pożarną.

Uwaga: Moc pompy nie zawsze przekłada się na większą efektywność pracy. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń no-name. Niestety, ich cena jest niższa niż markowych produktów, co zachęca do kupna.

Wyposażenie dodatkowe do pompy odwadniającej

Sprawdźmy, czy pompa odwadniająca ma dodatkowe wyposażenie, takie jak:

  • wyłącznik pływakowy - włącza lub wyłącza urządzenia w zależności od poziomu wody, zabezpiecza je przed pracą na sucho,
  • wyłącznik termiczny - chronik silnik przed przegrzaniem,
  • rozdrabniacz (nóż tnący) - rozdrabnia cząstki stałe zawarte w wodzie,
  • filtr wstępny - zatrzymuje większe zanieczyszczenia, chroniąc wirnik przed zablokowaniem,
  • wygodny uchwyt do przenoszenia.

Dzięki nim użytkowanie pompy jest bardziej komfortowe, a ryzyko jego uszkodzenia mniejsze.

Warto wiedzieć

Zalana piwnica - szybka pomoc

  • odetnij prąd w zalanym pomieszczeniu,
  • przenieś wartościowe przedmioty w bezpieczne miejsce,
  • jeśli przyczyną zalania piwnicy są obfite deszcze, możesz przystąpić do wypompowania wody,
  • jeśli przyczyną zalania jest wysoki poziom wód gruntowych, poczekaj aż się on ustabilizuje. W przeciwnym razie woda napłynie ponownie, powodując wypłukiwanie fundamentów.

Przegląd pomp do wody

Pompa zanurzeniowa do wody czystej i lekko zanieczyszczonej
Autor: materiały prasowe Pompa zanurzeniowa do wody czystej i lekko zanieczyszczonej Kärcher SP 2 Flat. Maks. wielkość zanieczyszczeń: 5 mm. Zasilanie: 230 V. Moc: 250 W. Materiał wirnika: - Wydajność: 6 m3/h. Maks. wysokość podnoszenia: 5 m. Wyposażenie: włącznik pływakowy, szybkozłącze Quick Connect, filtr wstępny dostępny jako dodatkowe wyposażenie
Pompa do wody zanieczyszczonej i ścieków WILO Drain TM 32/11
Autor: materiały prasowe Pompa do wody zanieczyszczonej i ścieków Wilo Drain TMR 32/11. Maks. wielkość zanieczyszczeń: 10 mm. Zasilanie: 230 V. Moc: 550 W. Materiał wirnika: PPE/PS-GF20. Wydajność: 8,5 m3/h. Maks. wysokość podnoszenia: 10,5 m. Wyposażenie: włącznik pływakowy
Pompa zatapialna do brudnej wody EBARA BEST ONE MA
Autor: materiały prasowe Pompa zatapialna do brudnej wody EBARA BEST ONE MA. Maks. wielkość zanieczyszczeń: 10 mm. Zasilanie: 230 V. Moc: 250 W. Materiał wirnika: stal nierdzewna AISI 304. Wydajność: 10 m3/h. Maks. wysokość podnoszenia: 9 m. Wyposażenie: dostępne wersje z lub bez wyłącznika pływakowego
Sposób na odprowadzenie wody deszczowej. Pompa do wody brudnej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.