Kosiarki do trawy - jak wybrać dobrą kosiarkę do ogrodu? Jak kosić trawnik?

Wybór kosiarki do trawy powinien być poprzedzony dobrym przygotowaniem. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Podpowiadamy, jak kosić trawnik i jak wybrać dobrą kosiarkę do ogrodu.

Jak i kiedy kosić trawnik?

Koszenie trawnika zaczynamy od jego krawędzi, a potem posuwamy się wzdłuż linii prostych do jego środka. Kośmy na zakładkę – najeżdżając kołem kosiarki na ścięty pas trawnika. Kolejne koszenie dobrze jest wykonać w kierunku prostopadłym. Podczas jednego zabiegu nie skracajmy trawy więcej niż o 1/3.

Jeżeli z jakiegoś powodu darń nie była przycinana, należy ją przyciąć do pożądanej wysokości w dwóch, a nawet w trzech koszeniach w kilkudniowych odstępach.

W czasie suszy kośmy rzadziej niż zwykle albo wcale. Nie warto też zabierać się do pracy, gdy trawnik jest mokry – noże kosiarki mogą się blokować.

W okresie od kwietnia do października, trawę powinno się przycinać nawet co 7–10 dni. Im bliżej zimy, tym wyżej podnośmy noże kosiarki, by ostatnie koszenie wykonać na wysokość 5 cm. Trzeba zwrócić uwagę na to, by noże kosiarki były ostre. W przeciwnym razie źdźbła trawy zostaną poszarpane i ich czubki zaczną zasychać, co sprawi, że darń nie będzie wyglądała estetycznie.

Wybór kosiarki do trawy

Sukcesywne i prawidłowe koszenie decyduje o dobrym wyglądzie trawnika, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej kosiarki. Na bardzo małych powierzchniach (np. kilkadziesiąt metrów kwadratowych) sprawdzi się kosiarka ręczna. Do koszenia nieco większych trawników można wykorzystać kosiarkę elektryczną. Jeżeli trawnik ma powierzchnię ponad 500 m2, warto zainwestować w kosiarkę spalinową. Dobrym wyborem jest kosiarka z funkcją mielenia trawy i bocznym wyrzutem – dzięki temu nie trzeba opróżniać pojemnika.

W trudno dostępnych miejscach do przycinania trawy można wykorzystać podkaszarkę.

Wybierz najlepszą kosiarkę do swojego ogrodu >>

Kosiarka Viking

Zanim się zdecydujemy na konkretny model kosiarki do trawy, koniecznie się do niej przymierzmy. Wypróbujmy, jak się nią manewruje, czy uchwyt jest wygodny, czy kosz na trawę łatwo się opróżnia. Podpowiadamy, na jakie pytania należy sobie odpowiedzieć, zanim wybierzemy się do sklepu, i o co zapytać sprzedawcę, aby wybrać dobrą kosiarkę do trawy do naszego ogrodu. 

  • Jak duży jest trawnik? Najważniejszym kryterium wyboru kosiarki do trawy jest wielkość trawnika. Na niedużym wystarczy kosiarka elektryczna małej mocy lub nawet bez silnika. Natomiast w przypadku rozległych muraw i łąk warto rozważyć kupno minitraktorka z siedziskiem. Dużym atutem tego typu maszyn jest możliwość podłączenia do nich rozmaitych przydatnych akcesoriów: przyczepki, pługa śnieżnego, szczotki, wału, glebogryzarki.
  • Jak często kosimy? Jeżeli czas poświęcony koszeniu trawy nie jest dla nas stracony i lubimy to zajęcie – wypróbujmy kosiarkę bębnową. To sprzęt dla wymagających użytkowników. Tego typu kosiarki świetnie się sprawdzają przy niskim, częstym koszeniu trawników ozdobnych, a ich noże nie rozszarpują końcówek źdźbeł. Należy pamiętać, że trawnik musi mieć bardzo równe podłoże! Jeżeli trawnik jest koszony raz w tygodniu, możemy wybrać jedną spośród średniej mocy kosiarek rotacyjnych. Ich wybór na rynku jest ogromny. Do uporządkowania trawnika koszonego rzadko, z wysoką i często mokrą trawą (na przykład na działce letniskowej) służą kosiarki rotacyjne z wyrzutem bocznym trawy i z silnikiem powyżej 4 KM.
  • Co robimy ze skoszoną trawą? Jeżeli nie mamy miejsca na gromadzenie pokosu i wolelibyśmy nie płacić za jego wywożenie, warto rozważyć zakup kosiarki z opcją mulczowania. Maszyny tego typu zazwyczaj mielą cały pokos, ale są i takie, w których sami decydujemy, ile zmielonej trawy pozostanie na trawniku, a ile zostanie zebrane do kosza.
  • Czy przeszkadza nam hałas? Jeśli tak, to wybór wydaje się prosty. Albo kosiarka ręczna, bez silnika, albo elektryczna lub akumulatorowa, które pracują z głośnością 69-87 dB. Dla porównania najcichsze kosiarki z silnikiem spalinowym emitują hałas o natężeniu 94 dB.
  • Gdzie przechowujemy kosiarkę? Niestety, warunki lokalowe też mogą mieć wpływ na wybór kosiarki. Te z silnikiem spalinowym potrzebują miejsca nie tylko na parkowanie – i to wyłącznie w pozycji poziomej – ale też na kanister i olej. Jeśli nie mamy wolnej przestrzeni, powinniśmy wybierać pomiędzy zupełnie niewielkimi i lekkimi kosiarkami bębnowymi a którąś z mniejszych kosiarek elektrycznych. Można je zawiesić nawet na ścianie.
Kosiarka idealna