Problem z parującymi oknami - zła wentylacja, czy słabe parametry szyb w oknach?

2014-01-03 11:42

Mam problem w domu z parującymi oknami. Okna rano są calutkie mokre. Przyczyną jest brak napływu świeżego powietrza. Wydaje nam się, że wentylacja jest sprawna - w momencie kiedy otworzymy okno, to w kratkach mocno wyciąga powietrze, a jak okno jest zamknięte - to brak jest obiegu powietrza, ew. jest wdmuchiwane. Okna, których dotyczy problem to okna PCV ok. 10-letnie.   Chcemy zamontować nawiewniki higrosterowane. Pytanie tylko czy montować same nawieniki, czy lepiej od razu nowe okna z nawiewnikami? Wydaje, mi się że okna też mogły już stracić swoje właściwości. Najlepiej widać to w kuchni, gdzie mam 2 okna, jedno nowe z zeszłego roku, a drugie takie 10-letnie. Podczas gotowania na starym oknie praktycznie od razu osadza się para, a na nowym nic się nie dzieje. Tym bardziej jest to dziwne, że nowe okno jest właściwie tuż obok kuchenki gazowej, więc teoretycznie to na nim powinna osadzać się para, a stare okno jest na tej samej ścianie co kuchenka, czyli ok. 4 m od niej.   Czy taka para na oknach, może być spowodowana nie tylko słabą wentylacją, ale także słabymi parametrami szyb w oknach? A może parametry okna nie mają tu nic do rzeczy?

Oczywiście, jak słusznie Pani zauważyła, problem z zaparowaniem na szybach jest związany przede wszystkim z zawartością pary wodnej w powietrzu pomieszczenia, które w dużej mierze zależy od sprawności wentylacji. Nawiewniki są niezbędne, aby wentylacja grawitacyjna działała, dzięki czemu powietrze wraz z zawartą w nim parą wodną, jest usuwane na zewnątrz kanałami wentylacyjnymi.

 

Obserwacje poczynione na dwóch różnych oknach są świetnym przykładem tego, jaki wpływ na zjawisko zaparowania mają właściwości ciepłochronne szyb, czyli współczynnik przenikalności szyb. Im wyższy współczynnik przenikalności cieplnej szyb (gorsze właściwości termoizolacyjne), tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się pary wodnej na szybach. Inaczej mówiąc, już przy niższych wartościach pary wodnej zawartej w powietrzu (czyli przy niższej wilgotności powietrza), może się wykroplić para wodna na szybach. Dzieje się tak dlatego, że szyba o wyższym współczynniku przenikalności cieplnej jest przy tej samej różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz znacznie zimniejsza niż szyba o niższym współczynniku.

 

Z poważaniem,

Stanisław Szewczyk

Kierownik Serwisu OKNOPLAST Sp. z o.o.