Czy można ocieplić dom ze szlaki?

2016-02-05 13:17

Chciałem zapytać czy można ocieplić styropianem dom z suterenami ze szlaki (grubość ściany ok 45-50 cm), który powstał w latach 50 XX wieku? Słyszałem opinie, że w ten sposób zrobię w domu "termos". Tylko na zachodniej ścianie występowała duża wilgoć. Po wykonaniu całkowitego odwodnienia fundamentów wraz z ociepleniem i izolacją, pleśń przestała na nowo się pokazywać, choć w kilku miejscach jeszcze jest.

Na wykonane ocieplenie z płyt styropianowych można stosować wszystkie rodzaje tynków (mineralne, akrylowe, silikonowe, silikatowe, polikrzemianowe) z czego szczególnie polecam silikonowy TO-TS, a z płyt styropianowych TERMONIUM PLUS fasada. Proszę absolutnie nie brać pod uwagę opinii „fachowców” dotyczących tzw. "zrobienia termosu" lub „oddychania ścian”. Udział ścian zewnętrznych w odprowadzeniu pary wodnej (wilgoci) na zewnątrz, powstałej wewnątrz mieszkania w wyniku naszego funkcjonowania (pranie, gotowanie, oddychanie, kąpanie, itp.) jest tak minimalny (zaledwie 2-3%), że nie ma wpływu na wymianę powietrza wewnątrz pomieszczeń i utrzymanie optymalnych warunków wilgotności. Jedynie sprawna wentylacja lub też okresowe wietrzenie w ciepłych okresach roku, zapewnia odpowiednią wymianę powietrza potrzebnego do utrzymania najbardziej optymalnych warunków do życia.

 

Ściana zewnętrzna, niezależnie od tego czym jest ocieplona, nie wpływa na zwiększenie lub zmniejszenie zawartości wilgoci w powietrzu wewnątrz pomieszczenia. Brak ocieplenia to podstawowa przyczyna powstawania warunków, w których świetnie rozwijają się grzyby, pleśnie, itp. Niedostateczne ocieplenie ścian zewnętrznych skutkuje mocnym wychłodzeniem ściany (przykład ściany zachodniej gdzie mamy przewagę wiatrów zachodnich z zacinającym deszczem), zawilgoceniem i rozwojem pleśni.

 

Poprawnie wykonane ocieplenie (kompletnym systemem ociepleń) jest w stanie zapewnić prawidłowe funkcjonowanie pomieszczeń budynku. Temperatura ścian wewnątrz ulega podniesieniu i tym samym nie stwarza odpowiednich warunków do rozwoju mikroorganizmów. Ocieplenie budynku jest w tym przypadku (i wielu innych) sposobem na usunięcie problemu zawilgocenia i zagrzybienia ścian zewnętrznych w budynku.