Jak prawidłowo wykonać hydroizolację i ocieplenie fundamentów?

2014-07-22 17:56

Mieszkam w starym budynku z cegły czerwonej. Chciałbym wykonać hydroizolację i ocieplenie fundamentów od zewnątrz z użyciem produktów Tytana:   Dysprobit do hydroizolacji Abizol ST do klejenia steropianu - 8 cm z zakładką   W części budynek miał kiedyś wykonaną izolację ze smoły i papy, ale niestety po odkopaniu na głębokość powyżej 1,5 m okazało się, że jest nieszczelna i rozlatuje się, robię to pierwszy raz i nie mam się kogo poradzić. Czy po nałożeniu Dysprobitu w 3 warstwach podczas klejenia ocieplenia Abizolem ST, punktowo trzeba styropian jeszcze kołkować? Czy trzeba na spodzie dawać listwę, by się styropian nie obsunął i nie oderwał od powierzchni ściany?   Czy jeśli będzie to goła cegła nieotynkowana, to zastosowanie Dsprobitu będzie miało sens? Czy lepiej otynkować i dopiero nałozyć izolację?  Na jakiej głębokości ma się znajdować folia kubełkowa za stropianem? Czy trzeba robić zakładkę w literę L w stronę wykopu i jak to ma wyglądać na powierzchni?

Jeżeli jest Pan zdecydowany użyć wyłącznie produktów Tytana, to z pytaniami należało by udać się do producenta i jego doradców tecchnicznych.

 

Z naszej strony możemy zaproponować zestaw produktów do wykonania hydroizolacji na opisanych ścianach. Przede wszystkim należy usunąć wszystkie materiały smołowe - ten wymóg dotyczy wszelkich mas bitumicznych różnych producentów, a nie tylko firmy WEBER. Nieotynkowane ściany ceglane, zwłaszcza przy grubszych spoinach, tj. powyżej 5 mm szerokości, często niedokładnie wypełnionych, najlepiej wyszpachlować odpowiednią zaprawą - z wyrobów weber jest to szpachlówka uszczelniająca weber.tec 933.

 

Następnie na powierzchnię ściany zagłębionej w gruncie nałożyć elastyczną masą polimerowo-bitumiczną weber.tec Superflex 10 w dwóch warstwach. Jeśli jest to ochrona przed wilgocią lub niezalegającą wodą opadową, to grubość warstwy hydroizolacji powinna wynosić 3 mm (po wyschnięciu). Jesli potrzebna ochrona przed wodą opadową okresowo spiętrzoną lub wodą gruntową, to grubość warstwy hydroizolacji powinna wynosić 4 mm i dodatkowo w pierwszą warstwę masy weber.tec Superflex 10 należy wtopić tkaninę zbrojącą.

 

Płyty izolacji termicznej ze styropianu ekstrudowanego, tzw. XPS, należy przyklejać także tą samą masą bitumiczną. Przy takim rozwiazaniu nie ma potrzeby stosować listew na spodzie. Po związaniu hydroizolacji można zasypać wykop, najlepiej czystym piaskiem.