Instalacja elektryczna - jak ją prawidłowo wykonać?

2014-04-18 17:30

Buduję domek systemem gospodarczym. Jestem na etapie instalacji elektrycznej.Na jakie rzeczy trzeba zwrócić uwagę podczas wykonania takiej instalacji? Może wskaże Pan jakieś artykuły lub instrukcje, filmiki, które by mi trochę pomogły. Puszki mam już zamontowane w scianie teraz zabieam się za położenie kabli. Czy jest jakaś zasada przy kładzeniu kabli i montowaniu ich do gniazdek?

Odpowiedź podzielę na dwie części:

 

1. Z punktu widzenia prawa:


  • Sektor energetyczny określa warunki przyłączenia, na bazie których robiony jest projekt instalacji elektrycznej.
  • Do wykonania instalacji elektrycznej niezbędny jest projekt stworzony przez osobę z uprawnieniami. Zawiera on wytyczne odnośnie do umiejscowienia gniazd, wyłączników, lamp, kinkietów, rozdzielni, tras prowadzenia kabli i przewodów. Podaje również, jakich materiałów należy użyć.
  • Według projektu instalację elektryczną wykonuje osoba posiadająca niezbędna wiedzę i uprawnienia. Chodzi tu o uprawnienia kwalifikacyjne, popularnie zwane SEP-owsie, E1 (eksploatacja do 1 kV).
  • Po wykonaniu instalacji elektrycznej uprawniona osoba dokonuje pomiarów oraz sporządza protokół.
  • Komplet dokumentacji przekazuje się do dostawcy energii elektrycznej
  • Na podstawie przedstawianej dokumentacji dostawca energii wyznacza datę podłączenia napięcia i założenia licznika.

 

Zdecydowanie polecam ten sposób postepowania. Jeśli spojrzymy na powyższe, nawet bez wnikliwej analizy można dojść do wniosku, że jest to żmudny i kosztowny proces. Szczerze mówiąc, nie znam wielu budów, które są w ten sposób prowadzone. Przeważnie pomijane są sprawy projektowe lub projekt jest czymś zupełnie innym niż faktycznie wykonana instalacja. Przyczyn takiego postępowania należy szukać w przeszłości, kiedy to organy kontroli nie przywiązywały zbyt dużej wagi do poprawności dokumentacji w obiektach typu domek jednorodzinny. Jednak przestrzegam przed takim krótkowzrocznym myśleniem! Powód jest następujący - każdy z nas liczy koszty i stara się wykonać prace możliwie jak najtaniej, nierzadko akceptując również niższą jakość. Tu wchodzi w grę dużo poważniejsza sprawa.

 

2. Z punktu widzenia finansowego:

 

Załóżmy, że wykona Pan instalację elektryczną sam i będzie ona niezgodna z projektem będącym częścią ogólnego projektu standardowo dołączanego do projektu budynku. Załóżmy również, że wykupi Pan u ubezpieczyciela polisę OC od wypadków, które mogą się zdarzyć na terenie Pana budynku. Rozważmy teraz następującą sytuację - po jakimś czasie (nawet po kilku latach) na terenie Pana domu ktoś zostaje śmiertelnie porażony prądem elektrycznym. Prokuratura w trakcie dochodzenia sprawdzi dokumentację budowy, w tym również czy projekt instalacji elektrycznej został poprawnie zrobiony, czy nie zawierał błędów, które mogły doprowadzić do wypadku i czy instalacja została wykonana zgodnie z projektem. Jeśli zostaną wykazane niezgodności wykonanej instalacji z projektem, wówczas rozpocznie się dochodzenie mające na celu ustalenie, kto wykonywał instalacje elektryczną. Wykonawca zostanie wskazany jako osoba, która złamała obowiązujące prawo. W efekcie zostanie on uznany za winnego lub za osobę, która przyczyniła się do zaistniałego wypadku. Konsekwencje mogą być poważne.

 

Rozważmy jeszcze wątek ubezpieczeniowy. W efekcie wypadku osoba poszkodowana lub jej pełnomocnicy zwrócą się do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. Ubezpieczyciel również powołuje swoich biegłych w celu ustalenia kto jest winnym powstania wypadku oraz aby pociągnąć winowajcę do odpowiedzialności. Czyli znowu zostanie wskazana osoba, która wykonała instalację niezgodnie z projektem. Oczywiście przedstawiłem najgorszy scenariusz, ale mogą zaistnieć też mniej groźne sytuacje, aczkolwiek równie dotkliwe pod względem finansowym. Coraz częstszym problemem stają się odrzucone przez producentów reklamacje dość drogich sprzętów elektronicznych. Powód jest prosty - instalacja elektryczna nie spełnia wymogów technicznych dzisiejszych norm. I tu również zaczyna się od sprawdzenia projektu, są powoływani biegli.. Podsumowując, w dzisiejszych czasach coraz więcej firm chce dorobić się naszym kosztem. Szczegółowo analizujmy zapisy aktów prawnych oraz starajmy się przewidywać, co może się stać w przyszłości, czy będzie miało to dla nas jakieś konsekwencje i na tej zasadzie starajmy się dopiero osądzać, czy coś jest opłacalne czy też nie. Często się zdarza, że pozorna oszczędność rodzi w późniejszym czasie znaczne koszty.

 

Z wyrazami szacunku,

Piotr Bibik TIM SA, www.sklep.tim.pl