Jaki przygotować ściany do malowania? Jaki grunt dać na farbę lateksową?

2017-04-21 14:43

Witam. Na ścianach mam farbę lateksową. Chciałam teraz pomalować je farbą akrylową. Pan który się tym zajmował, położył najpierw jakiś zwykły grunt, a następnie pomalował 2 razy farbą akrylową. Po skończonej pracy zauważyłam, że w wielu miejscach spod nowej warstwy farby widać poprzedni kolor, wychodzą też jakieś brudne plamy. Malowałam tylko przedpokój, ale też mam pomalowane farba lateksową i na nią chcę również położyć akrylową, ale co zrobić albo czego użyć, żeby nie powstał taki okropny efekt, jak po malowaniu przedpokoju? Czy trzeba zastosować jakiś specjalny grunt?

Niczego specjalnego nie trzeba stosować. Osoba malująca musi umieć ocenić stan podłoża – w tym przypadku starej powłoki malarskiej. Najważniejsze, żeby zapomniała pani o słowach „lateksowa” i ”akrylowa”, bo to nie ma żadnego znaczenia. Farba może być tania lub droga, z małą ilością spoiwa lub dużą, z małą lub dużą zawartością pigmentów, a pigmenty mogą być lepiej lub gorzej kryjące. Przeznaczona do malowania ściana z istniejącą powłoką malarską może nadawać się do malowania lub nie. Standardowo, zawsze należy ocenić przyczepność, stopień i rodzaj zabrudzenia, chłonność. Następnie trzeba zastosować adekwatny sposób przygotowania podłoża. W przypadku „przemalowania” istniejącej powłoki na inny kolor – zwykle nie jest potrzebne żadne przygotowanie. Jeśli jednak istniejąca powłoka:

  • nie trzyma sie podłoża lub jest złuszczona – należy ją usunąć;
  • jest bardzo chłonna – powinno się ją zagruntować (uwaga – do gruntowania służą preparaty bezbarwne, a jeśli produkt nazywany „gruntem” tworzy powłokę w jakimś kolorze, to nie jest gruntem a raczej farbą podkładową);
  • jest brudna – należy ją umyć, a zwłaszcza usunąć tłuste plamy lub inne plamy obniżające przyczepność warstwy wierzchniej. Możliwe, że konieczny okaże się specjalny podkład izolujący plam;
  • jeśli kolor nawierzchniowy jest kontrastowy w stosunku do istniejącej powłoki i słabo kryjący – należy zastosować odpowiednio podbarwiony podkład.

Skąd plamy? Albo były wcześniej na ścianie i naniesiono niekryjącą warstwę, albo nowa powłoka niedostatecznie kryje i dodatkowo ma niejednakową grubość (czyli została naniesiona nierównomiernie) i dlatego miejscami prześwituje kolor podłoża. Być może przyczyną jest naniesienie gruntu mimo że ściana tego nie wymagała. Przed kolejnym malowaniem proszę zwrócić uwagę, żeby malarz ocenił sytuację zgodnie z powyższymi wytycznymi. Więcej informacji znajdzie pani na naszej stronie.

Z wyrazami szacunku, Zespół Caparol