Jaką nasadę kominową zamontować? Jakie drzwi do kotłowni wybrać?

2014-10-15 16:55

Chcę w swoim nowo wybudowanym domu zamontować nasady kominowe do odprowadzania spalin. Piec opalany węglem, czasami miał i drzewo. Od producentów słyszę, że nasady stosuje się przy opalaniu węglem. Producent twierdzi, że problem tkwi w tym, że "paliwa stałe" są różne,a aprobaty, atesty, deklaracje zgodności jeszcze kilka lat temu jako paliwa stałe traktowały paliwa ekologiczne: drewno, pelety, słomę itp. Dowiedziałem się również, że teraz w Polsce ponownie pojawił się węgiel, miał i ekogroszek, inaczej używany niż dawno temu przed laty,a obecnie ekonomia przywraca coraz częściej kotły i piece o wysokiej sprawności, odzyskujące ciepło ze spalin, opalane miałem, węglem i tzw. wszystkim - bo są po prostu tańsze w eksploatacji. Podobno dawne paleniska węglowe przy wyższych temperaturach wyrzucały spaliny z komina, a współczesne piece odzyskują więcej ciepła obniżając temperaturę spalin do granicy skraplania, a mokre skropliny zostają na ściankach komina. I tu pojawia się problem. Skład węgla i paliw węglopodobnych jest wielce zróżnicowany i bogaty we wszelkie składniki z tablicy Mendelejewa. Żadna ze stali kwasoodpornych i miedzianych nie jest odporna na wszystko, jedynie właściwymi rurami kominowymi lub nasadami do węgla i miału są systemy ceramiczno szamotowe.   Drugie pytanie: czy przepisy precyzują jakie mają to być drzwi, to znaczy czy ognioodporne, czy też mogę sobie zamontować jakie chcę? Bo informację mam różne.

Spaliny z urządzeń grzewczych opalanych miałem, węglem, ekogroszkiem mają relatywnie niską temperaturę. Powstające skropliny wpływają na szybką korozję stali, zatem należy przyjąć, że żywotność planowanych nasad stalowych nie będzie długa.

Drzwi do kotłowni: wg Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami) Art. 220 ust.1 „Ściany wewnętrzne i stropy wydzielające kotłownie, składy paliwa stałego, żużlownie i magazyny oleju opałowego, a także zamknięcia otworów w tych elementach, powinny mieć klasę odporności ogniowej nie mniejszą niż określona w tabeli.(załącznik) Oznacza to że w przypadku kotłowni z kotłami na paliwa stałe, o łącznej mocy cieplnej powyżej 25 kW powinien Pan zastosować drzwi „przeciwpożarowe” .