Budowa siłowni wiatrowej - czy potrzebny projekt budowlany i zgłoszenie?

2016-04-03 15:59

Planuję na swojej działce postawić słup energetyczno-strunowo-żerdziowy: E 18/12 12,0 4950 18,0 263 533 ŻÓŁTY http://www.wirbet.com.pl/Produkty,cat,1693,id,2737/Energetyczne-strunobetonowe-zerdzie-wirowane-typu-E Na nim chcę umieścić siłownię wiatrową Ecorote 2800 http://hipar.pl/turbiny-wiatrowe/dokumentacja-techniczna/ Słup zgodnie z instrukcją montażu instaluje się w ten sposób, że wierci się otwór w ziemi na głębokość 2,5 m i następnie wkłada się w ten otwór słup i ubija się dokładnie pneumatyczną stopą dookoła, czyli nie tworzymy żadnego betonowego fundamentu do tego słupa. Po instalacji słup 18-metrowy minus 2,5 m (w ziemi) plus 3 m siłownia = 18,5 m nad ziemią (wysokość budowli). Czy potrzebny jest na tę inwestycję projekt budowlany? Nie jest to budowla z fundamentem na stale związana z ziemią. Planuję do tego zastosować jeszcze odciągi – 3 liny. Gdzie trzeba zgłosić plan umiejscowienia takiej instalacji?

Art. 29 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane (Dz.U.2016.290 z dnia 2016.03.08) enumeratywnie wymienia budowy i roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę. Jest to katalog zamknięty i nie podlega rozszerzeniu. W związku z tym, iż w artykule tym nie znajdujemy pozycji pod nazwą przydomowa elektrownia wiatrowa, lub słup służący do zainstalowania takiej siłowni, należy uznać, iż wykonanie robót budowlanych polegających na zamontowaniu takiego słupa wymaga dla swej legalności wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę.

 

W tym miejscu należy podkreślić, iż zgodnie z orzecznictwem administracyjnym „Elektrownia wiatrowa nie jest budowlą, tylko urządzeniem technicznym, a jako budowlę należy traktować jedynie części budowlane elektrowni jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową, czyli fundament i maszt.”(Wyrok Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 7 listopada 2007 roku, I SA/Sz 171/07.

 

Odnosząc się do kwestii braku fundamentu i niezwiązania z gruntem na stałe takiej inwestycji, należało by również sięgnąć do ugruntowanego w tym zakresie orzecznictwa administracyjnego. I tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 21 lipca 2011 r. II SA/Go 305/11 stwierdził, iż

 

„1. Fakt trwałego związania obiektu z gruntem bądź brak takiego trwałego połączenia obiektu z gruntem nie przesądza o tym, czy wymagane jest pozwolenie na budowę, czy też nie.

 

2. O tym czy obiekt jest trwale związany z gruntem, czy też nie, nie świadczy sposób w jaki zagłębiono go w gruncie ani technika w jakiej to wykonano, ale masa całkowita obiektu i jego rozmiary, które wymagają trwałego związania z gruntem ze względów bezpieczeństwa. Cecha "trwałego związania z gruntem" sprowadza się do posadowienia obiektu na tyle trwale, by zapewnić mu stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym, mogącym go zniszczyć lub spowodować przesunięcie czy przemieszczenie na inne miejsce”

 

„Dla przyjęcia trwałego związania z gruntem nie ma znaczenia okoliczność posiadania przez obiekt fundamentów, czy wielkość zagłębienia w gruncie. Istotne jest, czy posadowienie jest na tyle trwałe, że opiera się czynnikom mogącym zniszczyć ustawioną na nim konstrukcję.” (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 czerwca 2006 roku II OSK 923/05).

 

W związku z powyższym, w mojej ocenie inwestycja opisana w pytaniu wymaga dla swej legalnej realizacji wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę na podstawie art. 28 prawa budowlanego, a co za tym idzie sporządzenia projektu budowlanego obejmującego to zamierzenie budowlane. Z wnioskiem o wydanie decyzji w przedmiocie pozwolenia na budowę należy wystąpić do najbliższego Starosty, gdyż jest on organem właściwym w tym zakresie.

 

Do wniosku o wydanie pozwolenia należy załączyć m.in. 4 egzemplarze projektu budowlanego, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku gdy brak jest uchwalonego dla tego terenu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Data publikacji: 5.05.2016