Skraplanie się wody na oknach – jakie są przyczyny parowania szyb?

2018-03-04 11:17

Od roku mieszkamy w nowym, ocieplonym domu. Zawsze po nocy na oknach jest para, potem sie skrapla i po oknach leci woda – do tego stopnia, że pod oknami robi się kałuża. Tam, gdzie są zawiasy od okien, na szpalecie jest czarna pleśń. Natomiast w sypialni ściana północna od samego dołu też jest najpierw biała, a potem robi się czarna. Dom jest dobrze ocieplony, więc skąd woda i pleśń? Wszystko wygląda bardzo brzydko. Czy jeśli wyłożymy ścianę w sypialni płytkami gipsowymi lub ozdobnymi, to nie będzie jej widać? Mamy ogrzewanie gazowe. W dzień temperatura wynosi 22oC, natomiast w nocy 21oC.

Skroplona para na oknach
Autor: Thinkstock

Przedstawiony problem wynika z nadmiernej wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniach. Skraplanie się wody na oknach to rezultat normalnego zjawiska fizycznego, jakim jest kondensacja pary wodnej na zimnej powierzchni, do której dochodzi przy określonych parametrach wilgotności względnej powietrza i temperatury powierzchni (okna, ściany), zwanej punktem rosy. To zjawisko obserwujemy w różnych okolicznościach naszego życia - na szkłach okularów przy wchodzeniu zimą do domu, wyjmując zimną butelkę piwa z lodówki latem czy obserwując lustro w łazience podczas brania prysznica. Generalnie działa zasada, że im zimniejsza jest powierzchnia albo im wyższa jest wilgotność powietrza, tym większe prawdopodobieństwo i intensywność zjawiska kondensacji na tej powierzchni.

Przez okno wieje - sam wyreguluj docisk skrzydła

Parowanie szyb w oknach

W normalnie zaizolowanym domu szyby okienne są najzimniejszą powierzchnią, dlatego na nich dochodzi w pierwszej kolejności do wykraplania się pary wodnej zawartej w powietrzu. Jeżeli woda wykrapla się w postaci wąskiego paska na styku szyby z uszczelką w dolnej poziomej części, zwłaszcza przy dużych spadkach temperatury na zewnątrz, można uznać, że to jest normalne zjawisko i nie świadczy ono o żadnych nieprawidłowościach. Jeżeli jednak intensywność zaparowania szyby okiennej jest duża, a samo zjawisko występuje już przy niewielkich spadkach temperatury na zewnątrz, można być pewnym zaburzonej wentylacji powietrza prowadzącej do nadmiernej wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Przeczytaj też: Skuteczne sposoby na zaparowane okna. Jak pozbyć się tego problemu

Jak uniknąć parowania szyb w domu

Zawilgocenie ściany natomiast potwierdza nie tylko zawyżoną wilgotność względną powietrza w domu, ale również wskazuje na nieprawidłowości w wykonaniu izolacji cieplnej murów. W opisanym przypadku mamy do czynienia z nowym budynkiem, który z pewnością cały czas oddaje znaczne ilości wody do otoczenia, co wymaga sprawnej i wydajnej wentylacji. Jeżeli w oknach są zamontowane nawiewniki, a kanały wywiewne działają prawidłowo, trzeba z pewnością zintensyfikować wentylację poprzez okresowe otwieranie okien i dodatkowe przewietrzanie domu. Inaczej dochodzić będzie do opisanych problemów z zamakaniem ścian i rozwoju na ich powierzchni grzybów, co jest bardzo niepożądanym zjawiskiem, również ze względów zdrowotnych.

Stanisław Szewczyk, kierownik serwisu OKNOPLAST Sp. z o.o.