Odmień swoją elewację. Tynki dekoracyjne, które imitują piaskowiec, granit, cegłę bądź deski

Budując domy naszych marzeń staramy się aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie stosowanych materiałów jak i uzyskiwanych efektów wizualnych. Jednocześnie jednak, rozwiązania wykorzystujące kamień naturalny, cegłę ręcznie formowaną czy drewno egzotyczne, okazują się często zbyt drogie. Pojawia się więc pytanie czy można uzyskać efektowne imitacje takich powierzchni przy użyciu tańszych materiałów.

Okazuje się, ze wcale nie jest to trudne. Wystarczy wykorzystać tynki i metody ich aplikacji występujące w ofercie firmy „Piotrowice II”, będącej właścicielem marki ALPOL, SATYN, STABILL i HUZAR. Dzięki nowym materiałom możliwe stało się uzyskanie elewacji imitującej gładkie lub ręcznie formowane cegły, okładziny z piaskowca i granitu a nawet odwzorowujące wygląd desek elewacyjnych. Szczególnie to ostatnie rozwiązanie jest coraz bardziej „trendy” i zdobywa nieustannie coraz większą popularność zarówno w przypadku małych domów jednorodzinnych jak i na elewacjach dużych kompleksów mieszkaniowych.

Imitacja deski elewacyjnej

Elewację z imitacją deski wykonuje się najczęściej jako dekoracyjne wykończenie systemu ociepleń. Wykonanie systemu w jego pierwszej fazie nie odbiega od standardowego rozwiązania. Polega ono na mocowaniu do ocieplanego podłoża płyt izolacji termicznej ze styropianu oraz wykonaniu na nich warstwy zbrojącej z kleju i siatki zbrojącej. Warstwę dekoracyjną odwzorowującą słoje drewna wykonuje się przy użyciu tynku mineralnego modelowanego ALPOL AT 319, specjalnej matrycy odciskowej i wałka dociskowego. Właściwy wygląd powierzchni powstaje po zagruntowaniu związanego tynku gruntem ALPOL AG 701 i pomalowaniu go impregnatem koloryzującym ALPOL AI 785 w jednym z trzynastu dostępnych kolorów drewna. Po wyschnięciu impregnatu możemy już cieszyć wzrok atrakcyjną i trwałą powłoką, którą z odległości kilku metrów trudno odróżnić od prawdziwych desek.

Imitacja deski elewacyjnej

Obiekt, na którym wykorzystano rozwiązanie ALPOL imitujące deskę Autor: Piotrowice II

Imitacja deski elewacyjnej

Wykonywanie odcisku deski w tynku modelowanym ALPOL Autor: Piotrowice II

Imitacja deski elewacyjnej

Wykonywanie imitacji łączenia desek przy użyciu rysaka stalowego Autor: Piotrowice II

Imitacja deski elewacyjnej

Gruntowanie powierzchni po całkowitym wyschnięciu tynku Autor: Piotrowice II

Imitacja deski elewacyjnej

Zabezpieczenie powierzchni impregnatem koloryzującym marki ALPOL Autor: Piotrowice II

Imitacja kamienia naturalnego

Dzięki zastosowaniu tynków dekoracyjnych ALPOL AT 398 CREATIVO możemy cieszyć się niezwykle atrakcyjną wizualnie a jednocześnie stosunkowo niedrogą elewacją, przypominającą do złudzenia płyty lub elementy z granitu lub piaskowca. Tynk dostępny jest w 10 wzorach imitujących strukturę i kolory piaskowca (wzornik SABBIA) oraz w 14 wzorach imitujących kamień granitowy (wzornik GRANITO). W wybranych wzorach, dodatek płatków drobnej naturalnej lub czarnej miki wprowadza na powierzchni oryginalny delikatny efekt refleksów świetlnych.

Imitacja kamienia naturalnego

Przykładowy wzór Granito, G70 Autor: Alpol

Imitacja kamienia naturalnego

Przykładowy wzór Sabbia, S25 Autor: Alpol

Podłożem do wykonania imitacji kamienia mogą być tynki cementowe i cementowo-wapienne, powierzchnie betonowe, gładzie cementowe lub warstwa zbrojąca w systemach ociepleń z użyciem styropianu.

W celu uzyskania ciekawych efektów architektonicznych i podziałów elewacji na mniejsze elementy imitujące np. bloki lub płyty kamienne, zalecane jest użycie dostępnych w ofercie ALPOL profili boniowych. Dostępne są profile o różnych szerokościach i głębokościach.

Imitacja kamienia naturalnego

Montaż listew do boniowania ALPOL BP 11 MINI Autor: Piotrowice II

Imitacja kamienia naturalnego

Montaż listew do boniowania ALPOL BP 11 MINI Autor: Piotrowice II

W zależności od wzoru oraz metody wykonania, możliwe jest uzyskanie wyglądu powierzchni gładkiej (szlifowanej) lub ostrej (drapanej lub cyklinowanej). Tynki można nakładać zarówno ręcznie przy użyciu pacy stalowej jak i natryskowo przy użyciu specjalnego pistoletu i kompresora. Bezpośrednio po nałożeniu tynku należy usunąć z listwy boniowej uszczelkę zabezpieczającą.

Imitacja kamienia naturalnego

Nakładanie ręczne tynku typu GRANITO (granit) Autor: Piotrowice II

Imitacja kamienia naturalnego

Usunięcie elementu traconego z listwy boniowej Autor: Piotrowice II

Imitacja kamienia naturalnego

Natryskowe nakładanie tynku typu SABBIA (piaskowiec) Autor: Piotrowice II

Imitacja kamienia naturalnego

Usunięcie elementu traconego z listwy boniowej Autor: Piotrowice II

Wzór cegły przy wykorzystaniu tynków i szablonów marki ALPOLImitacja cegły ręcznie formowanej

Do uzyskania atrakcyjnego efektu cegły ręcznie formowanej wystarczy tynk dekoracyjny o uziarnieniu 1 mm. Może to być zarówno tynk akrylowy ALPOL AT 350 jak i najnowszej generacji tynk nanosilikonowy ALPOL AT 380 wyposażony w unikalną formułę NanoBioResistant, chroniącą elewację przed atakiem alg i pleśni. Niezbędne są też specjalne szablony samoprzylepne w kształcie spoin pomiędzy cegłami. Szablony przyklejane są na przygotowanym podłożu i odrywane bezpośrednio po nałożeniu tynku i uformowaniu jego powierzchni, tworząc w ten sposób spoiny pomiędzy cegłami. Tynk można wybarwić w dowolnym kolorze. Uzyskiwany na powierzchni cegły efekt "formowania" zależy od użytych narzędzi, sposobu wykonania oraz pomysłowości i inwencji wykonawcy. Możliwe jest uzyskanie różnorodnych i naprawdę niepowtarzalnych efektów.

Możliwe jest zastosowanie szablonów imitujących różne układy cegieł jak również bloki, płyty lub kamienie.

Szersze informacje na temat produktów w marce ALPOL znajdą Państwo na stronie www.alpol.pl >>

Piotrowice II

Właścicielem marki ALPOL, SATYN, STABILL i HUZAR jest firma „Piotrowice II” Autor: Piotrowice II

tekst: Piotrowice II