Okna do współczesnego domu – energooszczędne, precyzyjnie skonstruowane, funkcjonalne i estetyczne

Inwestorzy planujący budowę lub remont domu są coraz bardziej świadomi, jakie parametry powinny charakteryzować produkty budowlane. Gdy wybierają okna do domu, szczególną wagę przykładają do ich energooszczędności, jakości i funkcjonalności. Bardzo duże znaczenie ma też nowoczesny design.

Współczesne budownictwo mieszkaniowe – niezależnie czy mowa o domach wolno stojących czy kompleksach mieszkalnych, pełni rolę nie tylko użytkową, ale i dekoracyjną – stanowi bowiem ważny punkt w zabudowie przestrzeni miejskiej, jak również odzwierciedla gust i wrażliwość mieszkańców lub projektanta. Dlatego od elementów budowlanych wymaga się dziś znacznie więcej niż kiedyś – muszą być funkcjonalne, wysoce estetyczne, spełniać najwyższe wymogi jakości i wprowadzać do projektu pewną wartość dodaną. Połączenie pragmatyzmu i nowoczesnego wzornictwa stało się inspiracją do stworzenia nowej linii okien SwissForm, które zaskoczą nawet tych, twierdzących, że o stolarce okiennej powiedziano już niemal wszystko.

Designerskie okna

Punkt wyjścia – okno do domu pasywnego

Projektowanie budynków energooszczędnych z poszanowaniem zasad zrównoważonego budownictwa to już niemal standard we współczesnym projektowaniu budynków użytkowych i mieszkalnych. Z punktu widzenia energooszczędności, stolarka okienna stanowi jeden z kluczowych wyborów w procesie inwestycyjnym – należy pamiętać, że okna o niskich parametrach i nieodpowiedniej jakości mogą stać się swoistym mostkiem termicznym, przez który z łatwością „ucieknie” nawet 1/3 ciepła z budynku. Efekt? Wyższe rachunki, odczuwalny dyskomfort termiczny, a także niedogodności wynikające z kondensacji pary wodnej.

Zdaniem eksperta

Podejmując decyzję o wyborze okien do domu pasywnego warto więc postawić na sprawdzone i pewne rozwiązania. Od czego zacząć? Od dokładnego sprawdzenia izolacyjności cieplnej przegród, która w przypadku okien określana jest tak zwanym współczynnikiem Uw, wyrażanym w jednostkach W/m2k.

Co to oznacza w praktyce? Współczynnik ten określa ilość ciepła przenikającego w ciągu godziny przez metr kwadratowy przegrody przy jednostopniowej różnicy temperatur pomiędzy jej wewnętrzną a zewnętrzną stroną. Im niższa wartość tego współczynnika, tym mniej ciepła stracimy, co przyniesie wymierny pakiet korzyści na przykład w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie.

Za okna energooszczędne możemy zatem uznać te, których współczynnik Uw wynosi poniżej 1 W/m2k.

SwissForm idzie o krok dalej wpisując się w nowoczesny trend budownictwa pasywnego – jego współczynnik izolacji cieplnej wynosi bowiem Uw = 0,7 W/m2K.

Mariusz Kudas, ekspert firmy OknoPlus

Jednak za doskonałymi parametrami izolacyjnymi idzie tu doskonałe wzornictwo, wysoka funkcjonalność oraz wartości dodane. Jakie?

Wymiar estetyczny nowoczesnego okna. Widok jak z obrazu

Wielkogabarytowe przeszklenia to marzenie wielu inwestorów, coraz łatwiejsze do spełnienia, jednak niosące za sobą wiele pułapek – konstrukcja takiego okna musi być bowiem odpowiednio zabezpieczona – zarówno przed samym ciężarem pakietów szybowych, jak i często niełatwymi warunkami atmosferycznymi, z którymi przyjdzie im się mierzyć.

– Projektując linię SwissForm szczególną wagę przykładaliśmy do walorów estetycznych, które idą za wykorzystaniem w projekcie przeszkleń o dużych wymiarach. To nie tylko niezwykły, panoramiczny widok za oknem, ale przede wszystkim otwarcie na aranżację światłem, które w naturalny sposób wypełnia pomieszczenie, stając się ciekawym elementem kompozycyjnym – rozświetlającym i ogrzewającym nasze domy – podkreśla M. Kudas.

Tak, jak niezwykły obraz potrzebuje odpowiedniej ramy, tak widok za oknem wymaga odpowiedniej oprawy. SwissForm to zupełnie nowe i świeże spojrzenie na wzorniczą klasykę. Prosty lub zaokrąglony profil, idealnie uzupełniający stylowe wnętrza, możemy bowiem wzbogacić barwą z szerokiego wachlarza kolorów – od stonowanych bieli po odcienie szarości z niezwykle modnym antracytem na czele, surowym aluminium czy wręcz przeciwnie – tradycyjną okleiną drewnopodobną, kojarzącą się z górskim klimatem Szwajcarii. Tak szeroki wybór pozwoli na spełnienie nawet najśmielszych i wymarzonych wizji architektonicznych.

Wymiar funkcjonalny okien. Cicho, ciepło, bezpiecznie

Nowoczesny design linii SwissForm uzupełnia równie nowoczesne podejście do właściwości funkcjonalnych okien. Podstawą konstrukcji są tu najwyższej jakości profile bluEvolution, których 6-komorowa konstrukcja, szerokość zabudowy 82 mm oraz specjalny system uszczelek pomagają zarządzać komfortem termicznym o każdej porze roku. Specjalna budowa profili uzupełniona o potrójne pakiety szybowe, osiągające współczynnik przepuszczalności światła na poziomie Lt = 74%, pozwala na zatrzymanie ciepła w pomieszczeniach w sezonie grzewczym oraz zapobiega ich nagrzewaniu w okresie letnim.

Okna SwissForm można uzupełnić o nowoczesne okucia Comfort, wyposażone w innowacyjną funkcję cyrkulacji powietrza, zapewniającą bezproblemową wentylację przy jednoczesnym zachowaniu ciepła we wnętrzu. Natomiast opcjonalny wybór ukrytych w profilach zawiasów Select poprawi zarówno estetykę, jak też szczelność i funkcjonalność okien.

SwissForm to linia, która powstała z potrzeby połączenia dwóch ważnych wartości we współczesnej architekturze – wysokiej jakości dostosowanej do coraz większych wymagań technologicznych oraz nowoczesnego i świeżego spojrzenia na wzornictwo okienne, które wciąż ma bardzo wiele do zaoferowania. Teraz, nasz własny panoramiczny obraz zza okna możemy podziwiać w ciepłym, cichym i bezpiecznym mieszkaniu. Gotowi, by otworzyć się na nowoczesność?

tekst: OknoPlus