Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero zyskują popularność. Sprawdź, co jest wyjątkowego w stropach prefabrykowanych i dlaczego warto w nie zainwestować

Stropy prefabrykowane SMART

Panele SMART to produkty strunobetonowe – odznaczają się one odwrotną strzałką ugięcia (wygięcie w górę), wynikającą z wprowadzenia naprężeń ściskających do strefy poddawanej rozciąganiu podczas pracy stropu. Wartość odwrotnej strzałki ugięcia może się różnić w zależności od wysokości konstrukcyjnej prefabrykatu, ilości zbrojenia, długości elementu oraz czasu składowania prefabrykatów.

Lekki Strop Panelowy SMART wytwarzany jest w oparciu o normę PN EN 1168 +A3 2011. Panele wykonane są z betonu klasy C40/50 oraz posiadają kolor niejednorodny szary.

Powierzchnia dolna jest równa, a jej chropowatość pozwala na dobrą przyczepność warstw wykończeniowych (tynk, szpachel), co znacznie ułatwia przyspiesza przebieg prac. Wykonanie prefabrykatów nie uwzględnia wykończenia ich powierzchni związanych z tynkowaniem, szpachlowaniem, malowaniem, impregnowaniem i zabezpieczeniem przeciwwilgociowym. Wycięcia w prefabrykatach mogą być realizowane „na mokro” bezpośrednio na etapie prefabrykacji lub po osiągnięciu wytrzymałości betonu. Cięcia wzdłużne mogą przebiegać tylko i wyłącznie w osi kanałów, dostępne szerokości określa dokumentacja techniczna. Powierzchnia wokół wycięć może posiadać nierówne, chropowate wykończenie, krawędzie po cięciu nie są poddawane fazowaniu, mogą posiadać nieznaczne wyszczerbienia. Wykończenie powierzchni odpowiada normie PN-B-10021. 

 • redukujesz koszty – brak kosztownych prac budowlanych (deskowanie, wylewanie nadbetonu, wynajem dźwigu – wystarczy auto z HDS!)
 • zyskujesz komfort akustyczny – strop strunobetonowy ogranicza przenikanie dźwięków uderzeniowych i powietrznych
 • mniej prac na mokro – optymalizacja rozkładu paneli SMART na stropie eliminuje konieczność wylewek betonowych
 • specjalistyczny montaż – unikasz ewentualnych błędów wykonawczych
 • masz pewność, że na produkcie nikt nie oszczędzał – specjalistyczne laboratorium badawcze pełni stały nadzór nad cyklem produkcyjnym
 • nie musisz przygotowywać dodatkowych warstw izolacji akustycznej – np. posadzka na styropianie
Strop prefabrykowany SMART

Strop prefabrykowany SMART Autor: stropy.pl

Stropy prefabrykowane SMART - montaż

Specjaliści firmy FABRYKA STROPÓW opracowali system „2+2”. Sprawia on, że dwóch pracowników wystarczy, aby precyzyjnie ułożyć 100 m2 stropu SMART w dwie godziny! Strop SMART zazwyczaj jest układany bezpośrednio z auta ciężarowego, lekkim dźwigiem typu HDS. Wybierając SMARTA otrzymujemy bardzo wytrzymały produkt, który już po ułożeniu posiada swoją nośność. SMART nie wymaga podpór, deskowań, jego ułożenie jest bardzo proste zajmuje co najwyżej kilka godzin. W czasie montażu można też wykonywać inne prace na budowie.

Jaką izolację akustyczną można uzyskać dzięki stropom prefabrykowanym?

Geometria produktu w połączeniu z wysokiej klasy betonem, sprawiają, że akustyka prezentowanego rozwiązania jest dużo wyższa niż np. w przypadku stropów gęstożebrowych. Poziom izolacyjności akustycznej dla stropu SMART wynosi bowiem 54 dB, jest to wynik o 4 dB wyższy od izolacyjności akustycznej stropów gęstożebrowych. Podkreślić należy, że różnica 3 dB to dwukrotnie większy komfort akustyczny dla przebywającego w pomieszczeniu człowieka, co pozytywnie wpływa także na zrowie użytkowników.

Warto wiedzieć

NOWOŚĆ! Systemem zamówień stropów online

Strona stropy.pl jest pierwszym w Polsce systemem zamówień stropów online. Za pomocą tej strony można nie tylko dobrać dla siebie odpowiedni strop (tabela porównawcza, Wirtualny Doradca), ale także złożyć zapytanie o wycenę, a później zamówienie. Cała komunikacja z producentem odbywa się poprzez stronę www, dzięki czemu nie ma problemu z odnalezieniem się w historii rozmowy. Poprzez stronę możemy także zlokalizować Partnera projektu, który działa w naszej okolicy.

Korzystanie ze strony stropy.pl minimalizuje czas poświęcony przez Inwestora/Klienta na proces decyzyjny oraz realizację zakupu. Nie ma potrzeby przyjazdu do placówki sprzedawcy w celu ustalenia szczegółów. Doradca, który odpowiada za kontakt z klientem poprzez stronę, może udzielić wszelkich informacji.

W dzisiejszych czasach w procesie zakupu liczy się przede wszystkim wygoda i czas trwania zakupu. Również na rynku budowlanym ma to znaczenie, dlatego wychodząc naprzeciw klientom, firma Konbet stara się ułatwić im ten proces. Coraz więcej osób robi zakupy w biegu, korzystając z urządzeń mobilnych, dlatego strona stropy.pl jest też dostępna w wersji na tablety i smartfony.

Możnaby stwierdzić, że przy wyborze takiego elementu konstrukcyjnego jak system stropowy, potrzebny jest czas i dokładna analiza. To prawda. Tylko czy nie lepiej jest dokonać tej analizy w domu przed laptopem, niż poświęcać czas na podróż do biura sprzedawcy i tam uzyskać dokładnie te same informacje?

Stropy prefabrykowane VECTOR. Jakie są ich zalety?

Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to nowy rodzaj stropu, który łączy zalety belkowo-pustakowych systemów stropowych (np. Teriva, FERT, Porotherm) i stropów typu Filigran, eliminując przy tym ich wady. Dzięki temu strop VECTOR to gwarancja wysokiej jakości oraz trwałości na lata.

 • wysoka dźwiękoizolacyjność – strop tworzy zwarty żelbet, dzięki czemu nie powstają pustki powietrzne. Tym samym nie przedostaje się przez nie fala dźwiękowa, która zakłóca komfort mieszkania. Co ciekawe, sam strop VECTOR, bez tynkowania ani warstw podłogowych, jest bardziej dźwiękoszczelny od rozwiązań belkowo-pustakowych z naniesioną posadzką oraz styropianem,
 • niski koszt wykonania – niewielka ilość elementów do ułożenia (ok. 30 na 100 m2) skraca czas i koszty budowy; Nie ma potrzeby wynajmowania ciężkiego sprzętu, a do przeniesienia płyt na konstrukcje budynku wystarczy samochód z dźwigiem HDS,
 • zdrowy i ekologiczny – nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia, czyli pierwiastków promieniotwórczych lub metali ciężkich; Dzięki temu jest bezpieczny dla ludzkiego organizmu,
 • porządek na budowie – brak dodatkowych pustaków stropowych i zużytych palet pozwoli na zachowanie odpowiedniego rozstawienia materiałów na terenie budowy,
 • jednolita, równa i gładka powierzchnia – nie wymaga tynkowania, co dodatkowo skraca czas wykonania oraz koszty.
 • całkowity brak efektu klawiszowania – belki nie odznaczają się, jak w przypadku stropu Teriva.
 • monolityczność – wszystkie elementy są ze sobą ściśle dopasowane, podlegają pełnemu zespoleniu w strefach przypodporowych, jak i na całej powierzchni nałożonego stropu,
 • niski ciężar własny – strop VECTOR może być zamontowany za pomocą dźwigu HDS. Jego waga wynosi 70kg/mb.
 • modułowość – szerokość paneli 60 cm umożliwia szybką adaptację do istniejących projektów,
 • większa przyczepność betonu konstrukcyjnego do płyty prefabrykowanej niż w stropach typu Filigran, dzięki zastosowaniu dwuwarstwowej technologii produkcji, w tym tzw. warstwy szczepnej eliminującej poślizg między warstwami,
 • swobodne wykonywanie wycięć i otworów – cięcia wzdłużne, poprzeczne, wycięcia boczne i otworowania są możliwe do wykonania na budowie, co znacznie upraszcza prace montażowe. Prace te wykonuje się bez konieczności zmiany projektu panelu, co w przypadku stropów typu Filigran nie jest możliwe. W efekcie otrzymujemy dodatkową redukcję finalnych kosztów wykonania stropu.
Strop prefabrykowany VECTOR

tekst: stropy.pl