Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem grzewczym. Feelco - nowy sposób na komfort i oszczędność przez cały rok.

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest wykonanie kilku niezależnych instalacji, choć nie o wszystkich pamiętamy podczas budowy. Istnieją jednak rozwiązania zintegrowane, łączące wiele funkcji w jednym systemie.

Nie tylko ogrzewanie

Ogrzewanie jest w naszym klimacie wyposażeniem obowiązkowym, ma za zadanie utrzymać komfortową temperaturę w okresie zimowym. Wentylacja budynku jest również instalacją wymaganą na mocy prawa budowlanego. Tutaj możemy wybierać pomiędzy tanią, ale nieskuteczną wentylacją grawitacyjną a gwarantującą właściwą wymianę wentylację mechaniczną.

Klimatyzacja to już wyposażenie opcjonalne, często pomijana z uwagi na wysokie koszty zakupu i nadzieję, że nasz nowy dom nie będzie się bardzo nagrzewał latem. Pierwsze wakacje zazwyczaj rozwiewają wszelkie wątpliwości. Nowoczesne domy wyglądają zupełnie inaczej niż te sprzed lat, dobre właściwości izolacyjne materiałów budowlanych, w tym okien zachęcają do dużych przeszkleń, które latem dostarczają ogromnych ilości energii. Klimat też uległ zmianie, lato jest coraz cieplejsze. W już zamieszkałym domu instalacja klimatyzacji jest zazwyczaj niezwykle kosztowna a dodatkowo bardzo skomplikowana i pracochłonna.

Montaż kilku niezależnych instalacji, z których każda pracuje tylko przez pewną część roku, pochłania znaczne środki finansowe. Ponadto grzejniki, klimatyzatory i rekuperatory zajmują dużo miejsca, nie gwarantują komfortu i są kłopotliwe w eksploatacji. Są jednak inne rozwiązania, gwarantujące komfort przez cały rok dzięki integracji instalacji w jeden system. Najprostszym przykładem są nasze samochody. W nowoczesnych samochodach, automatyczny układ kontroluje temperaturę latem i zimą, pozwala na strefowa regulację i stale dostarcza świeże powietrze. Prawda, że proste? Podobne, choć dużo bardziej zaawansowane rozwiązania są również dostępne dla budownictwa mieszkaniowego. Co więcej, jest to najpopularniejszy sposób ogrzewania domów w wielu krajach na świecie.

Ogrzewanie nadmuchowe Feelco

Integracja instalacji dla komfortu i oszczędności przez cały rok

Od pewnego czasu na rynku polskim dostępny jest zintegrowany system ogrzewania nadmuchowego nowej generacji Feelco. Rozwiązanie to wykorzystuje powietrze jako nośnik energii, dzięki czemu pozwala na łatwe połączenie wielu funkcji w jednej instalacji. System Feelco został zaprojektowany w Stanach Zjednoczonych jako poszukiwanie rozwiązania zapewniającego komfort przez cały rok bez konieczności montażu kilku niezależnych instalacji.

Systemy powietrzne szybko stały się dominującym rozwiązaniem dla budynków mieszkalnych i usługowych w Ameryce północnej, dziś w ten sposób ogrzewanych jest blisko 95% obiektów. W Europie w ten sposób ogrzewa się większość biur, sklepów i innych budynków, gdzie konieczne jest zapewnieni komfortu przez cały rok a jednocześnie ważne są koszty instalacji i eksploatacji.

Ogrzewanie nadmuchowe Feelco łączy w sobie funkcjonalność wielu instalacji w połączeniu z komfortem pracy wymaganym dla budownictwa mieszkaniowego. Teraz jedna instalacja dba o właściwą temperaturę zarówno latem jak i zimą, kontroluje proces wentylacji, a nawet pozwala na regulację wilgotności powietrza i redukuje zanieczyszczenia jak SMOG czy alergeny.

Połączenie wielu instalacji w jeden system to znaczne oszczędności na etapie budowy. Wszystkie funkcje realizowane są za pomocą jednego układu przewodów grzewczo-wentylacyjnych, wykonanych w najnowszej technologii Ursa Air. To rozwiązanie zapewnia bezszelestny przesył powietrza przy jednoczesnej doskonałej izolacji termicznej.

Ogrzewanie nadmuchowe Feelco

Ogrzewanie gazem, pompą ciepła lub w układzie hybrydowym

Ogrzewanie nadmuchowe Feelco wykorzystuje najnowocześniejsze urządzenia firmy Carrier, wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych specjalnie na potrzeby budownictwa jednorodzinnego w klimacie umiarkowanym. Do wyboru jest wersja Feelco Gaz, która wyposażona jest w kondensacyjną nagrzewnicę gazową Carrier Infinity 96 oraz Feelco HP gdzie za ogrzewanie odpowiada najnowocześniejsza pompa ciepła Carrier Infinity 20.

Najbardziej zaawansowana wersja systemu to Feelco Hybrid, będąca połączeniem ogrzewania gazem z wykorzystaniem pompy ciepła. Technologia hybrydowa to najbardziej zaawansowane rozwiązanie dostępne obecnie na rynku. System nieustannie monitoruje warunki wewnątrz i na zewnątrz budynku i wybiera to źródło energii, które w danym momencie zapewnia niższe koszty eksploatacji systemu grzewczego. Dzieje się to w sposób całkowicie automatyczny.

Wentylacja z odzyskiem ciepła i inteligentnym wspomaganiem ogrzewania

W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań, proces wentylacji jest całkowicie zintegrowany z układem grzewczym. Przewodami, które doprowadzają ogrzane powietrze do pomieszczeń dostarczane jest również świeże powietrze zewnętrzne, natomiast powietrze zużyte z pomieszczeń brudnych jest usuwane z budynku. Moduł odzysku ciepła gwarantuje niskie koszty eksploatacji, a automatyka systemu dba, aby ilość powietrza świeżego było odpowiednia do zapotrzebowania.

Feelco kontroluje wszystkie parametry komfortu i ekonomii pracy, temperaturę wewnętrzną, zewnętrzną oraz  wilgotność powietrza. Wie również czy w budynku znajdują się aktualnie domownicy. Na tej podstawie określana jest intensywność wentylacji w poszczególnych okresach dnia i tygodnia. Dla przykładu system zwiększa wymianę powietrza, gdy niepokojąco rośnie wilgotność lub ją ogranicza, gdy na zewnątrz panują siarczyste mrozy. Wszystko w służbie komfortu i oszczędności.

Ogrzewanie nadmuchowe Feelco

Klimatyzacja - komfort, który możesz mieć kiedy chcesz

Jedną z największych zalet systemu ogrzewania Feelco jest jego modułowość. Podczas budowy możemy wyposażyć dom w układ grzewczo – wentylacyjny, a następnie go rozbudować. W jeden dzień instalacja, która ogrzewała budynek zimą, stanie się kompletnym systemem klimatyzacyjnym, który gwarantuje utrzymanie komfortowej temperatury w całym domu nawet podczas największych upałów. Agregat klimatyzacji instaluje się na zewnątrz budynku i łączy z jednostką centralną instalacją chłodnicza o niewielkich rozmiarach, więc rozbudowa nie wymaga większych prac budowlanych.

Komfort chłodzenia wnętrz w systemie Feelco jest nieporównywalny do innych rozwiązań stosowanych w budownictwie mieszkalnym. Dystrybucja schłodzonego powietrza odbywa się przez rozproszone w całym budynku niewielkie kratki nawiewne, a nowoczesne agregaty inwerterowe dostosowują swoją wydajność do aktualnych potrzeb budynku. Wszystko odbywa się niemal bezszelestnie, bez intensywnych zimnych podmuchów znanych z eksploatacji klimatyzatorów ściennych.

Smog i alergeny są bez szans

Ogrzewanie nadmuchowe Feelco stale wymienia powietrze w pomieszczeniach. Choć jest to praktycznie niezauważalne, dzieje się to nawet pięć razy na godzinę. Ten proces stwarza możliwości pełnej kontroli nad jakością powietrza w obsługiwanym budynku. Filtr powietrza, umieszczony w głównym przewodzie grzewczo – wentylacyjnym przed jednostka centralną, zatrzymuje nawet 90% zanieczyszczeń. Dostępne klasy filtracji MERV 10 do MERV 13 stanowią odpowiednik europejskich klas F5 do F8/9, co gwarantuje do 95% redukcji pyłów PM 10 oraz do 90% redukcji pyłów PM2,5. Pyły te stanowią główny składnik zanieczyszczeń cywilizacyjnych znanych szerzej jako SMOG. Testy dowodzą, że już po 24h pracy systemu Feelco w budynku stopień zapylenia spada o ponad 80%. Wiosną i latem zalety systemów Feelco docenią szczególnie osoby cierpiące na alergie wziewne. Teraz dom może stać się prawdziwym azylem bezpieczeństwa. Możemy zamknąć szczelnie okna i pozwolić, aby Feelco zadbało o właściwą wentylację przy jednoczesnej redukcji alergenów, jak pyłki roślin czy sierść zwierząt.

Ogrzewanie nadmuchowe Feelco

Programowanie i zdalne zarządzanie

System Feelco zarządzany jest przez nowoczesny panel sterownika Carrier Infinity Touch. Temperaturę i intensywność wentylacji można zaprogramować zgodnie z domowym harmonogramem. Moduł WiFi łączy system Feelco z domową siecią i pozwala na zarządzanie systemem z dowolnego miejsca na świecie. Aplikacje na telefony z systemem Android i iOS dostępne są bezpłatnie. Sterowniki Carrier infinity wyposażone są również w rejestrator kosztów eksploatacji oraz układ samodiagnostyki, który poinformuje nas w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości czy też konieczności okresowej konserwacji.

Do jakich budynków?

Ogrzewanie nadmuchowe Feelco sprawdza się doskonale w domach i budynkach użytkowych o powierzchni powyżej 100 m2. Instalacja systemu możliwa jest na wczesnym etapie budowy, choć najlepszym momentem na decyzję jest już moment projektowania budynku. Więcej informacji i formularz bezpłatnej wyceny systemu dostępny jest na stronie www.feelco.pl

Ogrzewanie nadmuchowe Feelco

tekst: FEELCO