Skuteczny system filtracji to ważny element nowoczesnych odkurzaczy centralnych

Producenci odkurzaczy centralnych stosują w swoich produktach coraz nowocześniejsze wysokoobrotowe turbiny. Są one wydajne, ale też bardzo wrażliwe na zabrudzenia. Dlatego też, rozważając zakup odkurzacza centralnego, warto wybrać model gwarantujący skuteczną filtrację zanieczyszczeń. Jakie najlepsze rozwiązania w tym zakresie są aktualnie dostępne na rynku?

Na rynku odkurzaczy centralnych można zaobserwować coraz większą walkę o klienta. Powstają całkowicie nowe marki lub nowe modele już istniejących, które zachwycają klientów wzornictwem lub niską ceną. Producenci w celu wygenerowania oszczędności montują w nowych jednostkach tańsze, wysokoobrotowe turbiny. Turbiny te są wydajne, ale niestety bardzo wrażliwe na zabrudzenia, mogące przedostać się przez niskiej jakości system filtrów.
Bardzo odczuwalne jest to w jednostkach amerykańskich i kanadyjskich, gdzie producenci zatrzymali się na prostych systemach filtracji w postaci samoczyszczących filtrów odwróconych lub tkaninowych wkładów.
Niestety może się to dla użytkownika skończyć kosztowną wymianą silnika, który zostaje zapylony przez przedostający się kurz. Dużo lepiej zabezpieczone są jednostki centralne produkcji europejskiej, w których zastosowane są głównie filtry poliestrowe HEPA. Jest to aktualnie najlepsze rozwiązanie.

ENKE - odkurzacze centralne

ENKE - odkurzacze centralne Autor: Enke Vacuum Polska

Zdaniem eksperta

Na szczególną uwagę zasługuje odkurzacz marki Enke Hybrid Filtration z nowatorskim systemem filtracji hybrydowej. Jest to połączenie prostoty użytkowania samoczyszczących filtrów odwróconych z nowymi technologicznie filtrami HEPA. Samoczyszczący filtr odwrócony Enke składa się z dwóch niezależnych tkanin o różnych właściwościach, a nie jak w przypadku innych marek, w których zastosowano worki jednowarstwowe. Pierwsza warstwa filtra Enke, która bezpośrednio styka się z zabrudzeniami, została wykonana z tkaniny z powłoką NANO-TEX, dzięki temu zabrudzenia nie przyklejają się i szybko opadają na dno zbiornika. Kolejna warstwa to zaawansowana technologicznie tkanina wykorzystywana w odkurzaczach przemysłowych, która zatrzymuje w ekstremalnych sytuacjach nawet najdrobniejszy pył budowlany. Takie zabezpieczenie w zupełności chroni turbinę, jednak producent poszedł o krok dalej i zamontował bezpośrednio przed turbiną dodatkowy filtr HEPA. W przypadku takiego zabezpieczenia, nawet podczas nieumyślnego uszkodzenia samoczyszczącego filtra odwróconego, jednostka może pracować na zapasowym filtrze HEPA. Tego typu system filtracji wydaje mi się osobiście rozwiązaniem idealnym, łączącym wygodę użytkowania z zabezpieczeniem silnika. Robert Zdybel - Comfort System

Marka odkurzaczy ENKE to bardzo dobry przykład na to, że szybki postęp techniczny nie omija także tej branży a koncern IPC Soteco, gdzie produkowane są odkurzacze ENKE, to nowoczesne zaplecze technologiczne gwarantujące stały rozwój i wysoką jakość produktów. To także 30 lat doświadczenia w produkcji urządzeń czyszczących. Firma produkuje jednostki centralne zarówno do użytku domowego, jaki dla dużych obiektów komercyjnych.

ENKE - odkurzacze centralne

Odkurzacze centralne - jednostki do użytku domowego Autor: Enke Vacuum Polska

ENKE - odkurzacze centralne

Jednostki do budynków powyżej 600 m2 (hotele, biurowce) Autor: Enke Vacuum Polska

Odkurzacze centralne. Jakie nowoczesne rozwiązania oferuje inwestorom marka ENKE?

 • System filtracji hybrydowej. To absolutna nowość ENKE, nie występuje w urządzeniach innych producentów. Są to 3 współdziałające ze sobą systemy filtracji (filtracji cyklonicznej, worka odwróconego i tzw. filtra dokładnego). To gwarancja maksymalnej ochrony silnika przy minimalnych kosztach eksploatacji!
ENKE - odkurzacze centralne

Jednostka centralna Enke Hybrid Filtration Autor: Enke Vacuum Polska

 • Nowa obudowa wykonana z wysokogatunkowej stali INOX, zabezpieczona powłoką chroniącą przed zabrudzeniami (np. uciążliwymi odciskami palców!)
 • Nowoczesny , elektroniczny panel sterujący , umożliwiający monitorowanie istotnych dla prawidłowego działania funkcji (stopień zapełnienia poj. na kurz, zabrudzenia filtra, potrzeby wykonania serwisu)
 • Bezobsługowy, elektroniczny otrząsacz filtra dokładnego – utrzymuje filtr w czystości
 • Zawór bezpieczeństwa BY PASS – ważne zabezpieczenie przed przeciążeniem silnika
 • System SOFT START – powolny rozruch silnika.

Jednostki centralne odkurzaczy z serii E.V.A - ciekawa stylistyka i nowatorskie rozwiązania techniczne

ENKE - odkurzacze centralne

Budowa jednostek Enke E.V.A Autor: Enke Vacuum Polska

E.V.A. to idealna propozycja dla apartamentów i domów jednorodzinnych o pow. do 200 m2, a więc takich, jakie budowane są w Polsce najczęściej. Warte podkreślenia cechy tych odkurzaczy to:

 • otwierany czołowo pojemnik – wygoda obsługi, montaż nie wymaga miejsca pod jednostką!
 • bardzo ciche, wydajne wysokoobrotowe silniki typu Thru–flow, tylko 55 dB! (bez konieczności stosowania tłumika),
 • montaż odkurzacza jest możliwy bez widocznych na ścianie rur ssących i wyrzutowych,
 • podwójny, wydajny system filtracji (filtr wstępny i poliestrowy filtr dokładny),
 • nowoczesny elektroniczny panel informacyjny.

Systemy centralnego odkurzania ENKE - atrakcyjne wzorniczo gniazda ssące i duży wybór akcesoriów do sprzątania

Na szczególną uwagę zasługuje najnowsze rozwiązanie w systemach centralnego odkurzania - system węża chowanego Retraflex! Dzięki specjalnie przygotowanej instalacji ssącej PVC nie ma potrzeby noszenia i chowania węża ssącego - można go wyciągnąć po prostu ze ściany, a po sprzątaniu łatwo schować z powrotem! Wystarczy wcześniej odpowiednio zaplanować takie rozwiązanie oraz zastosować system specjalistycznych kształtek i gniazd ssących.

ENKE - odkurzacze centralne

Dużą popularnością wśród klientów cieszy się wyjątkowo nowoczesna, bardzo wygodna i cicha w użytkowaniu szufelka automatyczna KITVAC.

ENKE - odkurzacze centralne

Pełna oferta systemów centralnego odkurzania ENKE można znaleźć na stronie wyłącznego importera - firmy Enke Vacuum Polska.

tekst: Enke Vacuum Polska