Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego – zastosowanie grup pompowych

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne kotły kondensacyjne i jak obniżyć koszty ogrzewania domu. Zmiany w instalacji przy wymianie kotła na kondensacyjny. Jaką rolę w instalacji grzewczej sprawują grupy pompowe?

Wymiana instalacji grzewczej z użyciem grup pompowych

Wymieniając stary kocioł na nowy bardzo często inwestorzy decydują się na kocioł gazowy, coraz częściej są to nowoczesne kotły kondensacyjne. Charakteryzują się one wyższą sprawnością użytkowania, odbiera bowiem dodatkową ilość energii ze spalin, która w tradycyjnych kotłach ucieka bezpowrotnie przez komin. Kocioł kondensacyjny pozwala więc na obniżenie kosztów ogrzewania. Zamontowanie takiego kotła powoduje jednak zmiany w instalacji – szczególnie temperatur – zasilania i powrotu. Pożądana jest jak najniższa temperatura powrotu do kotła.

Pompy elektroniczne

Grupy pompowe ESBE. Autor: ESBE

Najczęściej tego rodzaju źródła ciepła wykorzystywane są przy odbiornikach, które pracują z niskim parametrem np. ogrzewanie podłogowe. W przypadku zastosowania tego rodzaju odbiornika konieczne będzie mimo wszystko odpowiednie wysterowanie parametrów zasilania takiego układu, tak żeby temperatura zasilania ogrzewania podłogowego nie była zbyt wysoka i nie zaszkodziła samej instalacji i elementom z nią powiązanym np. podłodze. Stąd ważne jest obniżenie temperatury zasilania. Do tego celu można wykorzystać grupy pompowe ESBE.

Pompy grupowe

Instalacja ogrzewania gazowego z grupowymi pompami ESBE. Autor: ESBE

Stosowanie grup pompowych

Dzięki zastosowaniu uniwersalnych zaworów mieszających VRG430 o progresywnej charakterystyce możliwe jest stosowanie jednego typu grupy pompowej do zasilania układu o dowolnej mocy nieprzekraczającej parametrów maksymalnych dla grupy pompowej. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie pomagające przy stosowaniu tych urządzeń – nie są potrzebne dobory i nie ma potrzeby wybierać urządzenia spośród wielu wariantów wielkości armatury.

Każda grupa pompowa firmy ESBE wyposażona jest w zawory odcinające z termometrami oraz pompę firmy Wilo lub Grundfos. Grupy dostępne są z przyłączami DN25 i DN32.  Zastosowana pompa daje możliwość pracy ze stałym lub zmiennym ciśnieniem oraz posiada funkcję odpowietrzania. Zastosowane pompy to tzw. pompy elektroniczne, zgodne z najnowszymi normami i dostosowujące parametry pracy do zapotrzebowania zasilanego obiegu grzewczego. Zastosowana izolacja termiczna  izoluje wyłącznie elementy hydrauliczne i jest podzielona na sekcje. Oznacza to, że elementy elektryczne znajdują się poza izolacją oraz istnieje możliwość zdjęcia tylko części izolacji.

Zobacz film instruktażowy z montażu grup pompowych

tekst: ESBE