Nawożenie roślin balkonowych. Dlaczego kwiaty balkonowe trzeba nawozić

Nawożenie kwiatów balkonowych to, obok podlewania, najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi roślinami balkonowymi, trzeba je odpowiednio nawozić. Podpowiadamy, jak i jakimi nawozami zasilać rośliny balkonowe. Poradnik: nawożenie kwiatów balkonowych

Nawóz do roślin balkonowych

Nawóz do roślin balkonowych - Burza kwiatów Autor: Substral

Rośliny, którymi ozdabiamy w sezonie nasze balkony, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wśród zabiegów, o których musimy pamiętać przy uprawie roślin balkonowych, jest nawożenie. Poznajcie odpowiedzi na najważniejsze pytanie dotyczące nawożenia kwiatów balkonowych:

  • Dlaczego kwiaty na balkonie trzeba nawozić
  • Jak rozpoznać dobrze przyswajalny i wydajny nawóz dla kwiatów balkonowych?
  • Co jest gorsze dla roślin: brak nawozu czy przenawożenie?
  • Jak ograniczyć częstotliwość nawożenia?
  • Jak uzyskać najlepsze efekty dzięki nawożeniu
  • Czy można zastosować nawóz o długotrwałym działaniu już po posadzeniu kwiatów?

Nawożenie kwiatów balkonowych: dlaczego kwiaty na balkonie trzeba nawozić

Komponenty, z których przygotowuje się podłoża do kwiatów balkonowych, są zazwyczaj ubogie w składniki pokarmowe. Ponadto, ziemie przeznaczone do uprawy roślin w pojemnikach (doniczkach czy skrzynkach balkonowych) są bardziej porowate i przepuszczalne. Intensywne podlewanie przy ograniczonej pojemności doniczki przyczynia się do wymywania składników pokarmowych. Również wyższa temperatura w pojemnikach powoduje szybszy wzrost roślin, a zatem ich zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Dlatego, aby precyzyjnie i efektywnie odżywiać rośliny, wszystkie pokarmy muszą być dostarczane wraz z nawozami.

Nawóz do roślin balkonowych

Nawóz do roślin balkonowych - Burza kwiatów Autor: Substral

Nawożenie kwiatów balkonowych: jak rozpoznać dobrze przyswajalny i wydajny nawóz

Kupując nawóz do kwiatów balkonowych, należy sprawdzić na etykiecie poziom rozpuszczalności składników pokarmowych – oznaczenie 100% świadczy o najwyższej jakości. Nawóz płynny nie może się rozwarstwiać, gdyż powoduje to różnice stężeń w roztworze roboczym, którym podlewamy. Największą przyswajalnością odznaczają się nawozy długodziałające typu Osmocote. Korzenie roślin pobierają do 80% nawozu.

Nawożenie kwiatów balkonowych, co jest gorsze dla roślin: brak nawozu czy przenawożenie

Niewielka pojemność pojemników, w których uprawiamy kwiaty balkonowe, stwarza ryzyko szybkiego przenawożenia, czyli zbyt wysokiego stężenia nawozu w obrębie korzeni roślin, co powoduje przypalenie brzegów liści, zahamowanie wzrostu i słabsze kwitnienie. Rośliny pozbawione nawozów, czyli składników pokarmowych szybko przestają kwitnąc i cieszyć nasze oczy. Zatem nawozy należy dostarczać regularnie, w odpowiedniej ilości i jakości. Polecane jest stosowanie nawozów długodziałających typu Osmocote.

Kwiaty balkonowe

Nawożenie kwiatów balkonowych: jak ograniczyć częstotliwość nawożenia

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu o długotrwałym działaniu typu Osmocote lub 100 dni, który będzie się uwalniał codziennie i sam kontrolował dokarmianie roślin przez kilka miesięcy. Dzięki czemu Twoje kwiaty będą otrzymywać codziennie odpowiednią dawkę składników pokarmowych. Dla Ciebie pozostanie już tylko podlewanie.

Nawożenie kwiatów balkonowych: jak uzyskać najlepsze efekty dzięki nawożeniu

  1. Zastosować nawóz bazowy o długotrwałym działaniu (wymieszać z podłożem), który będzie nawoził korzenie przez okres do sześciu miesięcy.
  2. Dodatkowo można zastosować nawożenie dolistne nawozem rozpuszczalnym typu Magiczna Siła. Dostarczamy w ten sposób składniki pokarmowe bezpośrednio do liści. Nawóz działa interwencyjnie dając szybko widoczne efekty.

Nawożenie kwiatów balkonowych: nawóz o długotrwałym działaniu

Czy można zastosować nawóz o długotrwałym działaniu już po posadzeniu kwiatów? Tak. Nawóz Osmocote jest bardzo bezpieczny, nie występuje ryzyko przenawożenia, możesz zastosować go w formie posypowej lub w postaci łatwych do użycia koreczków. Koreczki umieszczasz w podłożu blisko strefy korzeniowej.