Projektowanie otoczenia domu: gdzie można stosować kratki trawnikowe? Czy opłaca się w nie inwestować?

Systemy stabilizujące przepuszczalne powierzchnie służą do utrwalania nawierzchni sypkich, takich jak różnego rodzaju żwiry, grysy i inne kruszywa oraz stabilizacji terenów zielonych. Dzięki kratkom trawnikowym teren jest nie tylko stabilny, ale i, w zależności od zastosowanego produktu, zdolny przenosić największe obciążenia bez ryzyka uszkodzeń.

Kratki trawnikowe

Kratki trawnikowe są bardzo wytrzymałe, niesamowicie elastyczne, a co za tym idzie kompletnie niełamliwe Autor: Ecomax

W ofercie firmy Ecomax znajdują się m.in. kratki trawnikowe Inovgreen – ekologiczne, przepuszczające wodę i zapewniające naturalną wegetację roślin, które stanowią alternatywę dla różnego rodzaju standardowych rozwiązań zamykających naturalną przepuszczalność ziemi, jak asfaltowanie lub wykładanie kostką brukową.

Kratki trawnikowe z ekologicznego materiału o dużej wytrzymałości

Kratki trawnikowe Inovgreen są neutralne dla środowiska, produkowane w 100% z surowca pochodzącego z recyklingu (polietylen), odporne na niskie i wysokie temperatury (-30°C do +85°C). Znoszą obciążenia – w zależności od modelu kratki – w zakresie od 240 t/m2 do 310 t/m2.

Kratki trawnikowe są bardzo wytrzymałe, niesamowicie elastyczne, a co za tym idzie kompletnie niełamliwe. Jest to produkt uniwersalny nadający się pod wypełnienie żwirem lub grysem, jak i trawą. Dzięki kratownicom z serii Inovgreen teren inwestycji pozostaje terenem w 96% przepuszczalnym, biologicznie czynnym, gdzie nie istnieje konieczność odprowadzania wód gruntowych.

Rodzaje kratek trawnikowych

Seria Inovgreen Park oferuje dwa modele kratek trawnikowych. Jest to propozycja dla inwestycji przydomowych. Model IP40 lub IP30. Kratki dostępne w bardzo ładnym zielonym kolorze, który idealnie komponuje się z trawą, Kratka IP40 to kratka o wysokości 4 cm, która przy prawidłowo utwardzonej podbudowie pozwala na przejazd samochodów cięższych (np. z opałem).

Seria Inovgreen oferuje trzy modele kratek trawnikowych. Jest to propozycja dla wszystkich typów inwestycji, łącznie z drogami P/POŻ. Kratka Inovgreen model IG40 to produkt najwyższej wytrzymałości. Idealnie nadaje się do żwiru i trawy. Każdy, kto chciałby mieć ładną nawierzchnię z kruszywa, powinien wybrać serię IG aniżeli IP.

Są również modele kratek dla ruchu pieszego, które można zastosować do różnego typu ścieżek i opasek dookoła domu, a te bardziej solidne na podjazd do posiadłości.

Panele do żwiru Coregravel

Dzięki zastosowaniu małych oczek na panelu i wprasowaniu na stałe geowłókniny budowlanej Coregravel idealnie nadaje się na nawierzchnie z kruszywa dla inwestycji typu naturalne tarasy, piękne ogrodowe ścieżki z drobnego kruszywa, czy parkingi dla lekkich samochodów. Panele te powinny być w tym przypadku, wypełnione kruszywem klasy Premium.

Montaż paneli trawnikowych – o tym trzeba pamiętać

Panele Coregravel, jak i kratki trawnikowe Inovgreen, układa się szybko i łatwo. Nie trzeba być fachowcem, aby samemu sobie doskonale poradzić z tym zadaniem. W zależności od warunków terenowych, podłoża, przepuszczalności wody, obciążenia – należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie i utwardzenie terenu. Przy inwestycjach takich jak przydomowe ścieżki żwirowe, place grillowe czy nawierzchnie altanek w przypadku terenu piaskowo-żwirowego najprawdopodobniej wystarczy wyrównanie i utwardzenie podłoża oraz rozłożenie i wypełnienie paneli.

Kratki trawnikowe

Coregravel to system do stabilizacji żwiru i grysu Autor: Ecomax

Kratki trawnikowe

Kratki trawnikowe produkowane są w 100% z surowca pochodzącego z recyklingu - polietylenu Autor: Ecomax

Jeśli pracujesz nad ścieżką, należy rozpocząć układanie paneli od jednego z jej końców. Jeśli zaś utwardzasz plac, to zaczynij od jednego z rogów. Zaczepy panel-panel muszą znajdować się u dołu i być zwrócone w kierunku układania. W przypadku układania wzdłuż istniejących krawędzi należy pamiętać o strefie dylatacyjnej i zachować odstęp od jednego do dwóch centymetrów. Ułatwieniem przy układaniu jest fakt, że arkusz panelu ma rozmiar 1200 mm x 800 mm lub 100 mm x 100 mm. Panele można rozpiąć na cztery części, co znacznie ułatwia i przyśpiesza ich układanie. Fachowa pomoc wykwalifikowanej firmy przyda się w przypadku wykonywania podjazdów czy parkingów. Jeśli jednak zdecydujesz się zmierzyć osobiście również z tym zadaniem, należy podbudowę wykonać podobnie jak pod kostkę, z tym że z kruszywa przepuszczalnego, a nie mieszkanki cementowej.

Przeczytaj więcej na temat Paneli Coregravel

Warto wiedzieć

Dlaczego warto zastosować kratki trawnikowe?

  • montaż jest bardzo prosty, ułatwia go dodatkowo system poziomowania "Slope Protection";
  • panele są lekkie, układają się bez problemów;
  • niemal stuprocentowa przepuszczalność wody – nie trzeba martwić się o odprowadzanie deszczówki, przyłącza komunalne czy projekt drenażowy;
  • kruszywo pozostaje stabilne, nie występuje efekt koleinowania;
  • nawierzchnia nie przerasta, ponieważ nie dopuszcza do tego wprasowana od spodu geowłóknina budowlana;
  • nawierzchnia pozostaje jednolita, zabezpieczona przed wciskaniem kruszywa w podłoże;
  • naturalny wygląd krajobrazu.

Kratki trawnikowe – czy to się opłaca?

Zastosowanie kratki trawnikowej to nie tylko aspekt ekologiczny ale również ekonomiczny. Choć zakup modeli z najlepszych materiałów recyklingowych to zwykle koszt wyższy niż barwionej kostki z masy betonowej, jednak już ułożenie kratki – w przypadku przydomowych inwestycji – to praca, która nie wymaga wyspecjalizowanego zespołu i sprzętu.

Mówiąc o aspektach ekonomicznych, należałoby również wspomnieć o transporcie towarów stosowanych do wykonywania nawierzchni. Solidne a zarazem lekkie w porównaniu z betonową kostką czy kamieniem kratki trawnikowe to dużo niższy koszt transportu, średnio na paletę pakowane jest +/- 60 m2 kratki, a przy pełnym załadunku dla samochodu z naczepą średnia ładowność to 1600 m2. Przy dobrej organizacji pracy – czy to w przypadku przydomowych inwestycji różnica ekonomiczna na korzyść kratek trawnikowych jest dość duża.

tekst: Ecomax