Jak oszczędzać prąd? Koniecznie zmień swoje codzienne nawyki! Oto sprawdzone sposoby na mniejsze rachunki za energię

2022-12-14 14:36
Oszczędzanie energii
Autor: GettyImages Ceny prądu rosną, co bezpośrednio przekłada się na zasobność naszych portfeli. Warto więc wiedzieć, jak oszczędzać prąd i energię w domu

Jak oszczędzać prąd? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie. Rachunki za energię to poważne obciążenie domowego budżetu. Mamy w domach coraz więcej urządzeń elektrycznych. Wszystkie one zużywają energię, której ceny poszły mocno w górę. Nic dziwnego, że zaczynamy na poważnie oszczędzać i racjonalnie korzystać z prądu, aby ograniczyć jego zużycie i zmniejszyć rachunki. Mamy sposoby do zastosowania od zaraz, jak oszczędzać prąd. Zacznij od małych rzeczy, czasami wystarczy niewielka zmiana dotychczasowych nawyków, które w dłuższej perspektywie przyniosą rezultaty.

Kryzys na rynku energii elektrycznej wywołany m.in. kosztami zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wysokością cen surowców, ale również inwazja Rosji na Ukrainę, jest bardzo mocno odczuwalny przez gospodarstwa domowe. Wysokie rachunki za energię są poważnym obciążeniem dla domowego budżetu. Wszystkie te czynniki powodują, że zwiększa się świadomość racjonalnego korzystania z prądu oraz potrzeba redukcji jego zużycia.

Podwyżki cen prądu powodują, że coraz większa liczba osób szuka oszczędności. Rachunki za energię elektryczną są jednym z podstawowych wydatków w każdym domu. Nadszedł więc czas, aby zadać sobie pytanie: jak oszczędzać prąd? W efekcie nie tylko damy odetchnąć naszemu portfelowi, ale także zadbamy o środowisko naturalne, przyczyniając się do lepszego klimatu. Niestety nie unikniemy drastycznych podwyżek rachunków, które będą ogromnym obciążeniem dla naszych portfeli. Jedyna szansa to łagodzenie drożyzny również samodzielnie.

Zamrożenie cen prądu w 2023 roku

Sejm przyjął 7 października 2022 roku ustawę przewidującą zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Nowe przepisy przełożą się na brak wzrostu kosztów energii dla większości polskich rodzin. Nie zapłacą one wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kWh. Wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie natomiast osoby z niepełnosprawnościami, a limit do 3 tys. kWh – rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Wprowadzony zostanie też specjalny dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Wniosek o zamrożenie cen prądu. Sprawdź jak, gdzie i do kiedy złożyć wniosek o tańszy prąd

Dodatek elektryczny 2022

Od 1 grudnia można składać wnioski o dodatek elektryczny 2022. W ramach wsparcia można uzyskać od 1000 do 1500 złotych. Dodatek elektryczny przysługuje gospodarstwom domowym, których źródłem ogrzewania jest pompa ciepła, podgrzewacz, nagrzewnica lub bojler zasilany energią elektryczną pochodzącą od dostawcy prądu.

Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej uprawnionego gospodarstwa domowego. W przypadku, gdy zużycie w 2021 r. nie przekraczało 5 MWh, kwota dodatku wynosi 1000 zł.

Jeżeli zużycie energii w 2021 r. przekroczyło 5 MWh, wówczas kwota dodatku to 1500 zł. Aby uzyskać dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie, do wniosku należy dołączyć rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym, potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5 MWh.

Więcej na temat dodatku elektrycznego przeczytasz w artykule: Dodatek elektryczny do ogrzewania elektrycznego i pomp ciepła. Sprawdź dla kogo i jak otrzymać 1000 lub 1500 zł

Jak oszczędzać prąd - sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w domu

Oszczędzanie energii elektrycznej wymaga odrobiny wysiłku, ale kiedy wejdzie w nawyk, staje się bardzo proste. Szczególnie warto zwrócić uwagę na eksploatację takich urządzeń jak: lodówka, kuchenka, zmywarka oraz piekarnik. To dzięki tym urządzeniom zużywamy najwięcej prądu w domu. Aby zmniejszyć rachunki za prąd wystarczy wprowadzić w życie następujące rady:

  • jak oszcządzać prąd - wymień żarówki na energooszczędne

Żarówki energooszczędne zdecydowanie pomagają przy oszczędzaniu prądu. Zużycie przez nie energii jest około pięciu razy mniejsze niż przez tradycyjne żarówki dające tyle samo światła. Jest to więc inwestycja, która zdecydowanie szybko się zwróci.

Ważne! Ze względu na to, że częste włączanie i wyłączanie skraca żywotność żarówek energooszczędnych, najlepiej używać ich tylko w miejscach, w których światło włącza się na dłużej. Jeśli wychodzimy z pomieszczenia na krótko, nie wyłączajmy ich, bo w momencie ponownego uruchomienia zużyją więcej energii niż przez kilka minut świecenia.

Kupuj jasne, przejrzyste klosze i oprawy. Zainstaluj jedną mocniejszą żarówkę zamiast kilku słabszych, które mają zwykle niższą skuteczność świetlną, czylidają mniej światła z tej samej ilości pobranej energii.

Przeczytaj też:

Co musisz wiedzieć o LED? Sekrety dobrego i taniego oświetlenia >>>

    Jak oszczędzać prąd
    Autor: GettyImages Żarówki energooszczędne pozwalają zaoszczędzić nawet 80 proc. energii
    • jak oszczędzać prąd - wyłączaj światło w pomieszczeniach, z których nie korzystasz

    Wychodząc z pomieszczenia pamiętaj o wyłączeniu światła. Warto wypracować w sobie ten nawyk, gdyż jest to bardzo duża oszczędność prądu. Wyłączaj zawsze światła, które nie są w danej chwili potrzebne. Jeśli nie przebywasz w pomieszczeniu, po prostu zgaś w nim światło

    W czasie wykonywania czynności, które nie wymagają oświetlenia sufitowego korzystaj z lampki o niskim poborze mocy - mniej intensywne oświetlenie również pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną.

    • jak oszczędzać prąd - pracuj przy świetle dziennym

    Korzystanie z naturalnego światła, kiedy tylko jest to możliwe, może znacznie zmniejszyć ilość energii elektrycznej zużywanej w ciągu dnia. Warto więc ustawić biurko przy oknie, aby móc jak najdłużej wykorzystywać światło słoneczne.

    • jak oszczędzać prąd  - odłączaj ładowarkę z gniazdka

    Ładowarka do telefonu komórkowego czy do laptopa pobiera prąd nawet wtedy, gdy nie jest podłączona do urządzenia, a znajduje się w kontakcie. W związku z tym, aby zaoszczędzić na prądzie wystarczy ją odłączyć na czas kiedy nie jest używana i potrzebna.

    Przeczytaj też:

    Nowoczesne gniazda i łączniki. Wybieramy osprzęt elektryczny przyjazny instalatorom >>>

      Jak oszczędzać prąd
      Autor: GettyImages Ładowarka do telefonu czy do laptopa pobiera prąd nawet wtedy, gdy nie jest podłączona do urządzenia, a znajduje się w kontakcie
      • jak oszczędzać prąd  - wyłączaj sprzęty, z których nie korzystasz

      Nie pozostawiaj sprzętu w trybie stand-by. Urządzenia znajdujące się w „stanie uśpienia” również pobierają prąd. Stand-by jest sygnalizowany świecącą się diodą i umożliwia szybkie włączenie sprzętu - choć telewizor nie działa, to wciąż pobiera energię elektryczną - po to, by być gotowym do szybkiego uruchomienia. 

      Wyciągnięcie wtyczki z gniazdka, jeżeli urządzenie nie jest używane, pozwoli oszczędzać prąd każdego dnia. Można również kilka urządzeń z funkcją stand-by podłączyć do listwy zasilającej, która posiada kilka gniazdek. To rozwiązanie dzięki któremu można szybko i wygodnie odłączyć od prądu wszystkie podłączone do niego urządzenia za pomocą jednego przycisku znajdującego się na listwie.

      • co wyłączać, czego nie

      Na noc, na weekend i przed wyjazdem na urlop powinniśmy wyłączać większość urządzeń: telewizor, DVD, dekoder TV, konsolę do gier, kino domowe,komputer wraz z listwą zasilającą, modem lub router domowej sieci komputerowej, głośniki komputerowe, drukarkę. Te z funkcją czuwania mają zwykległówny wyłącznik, który gasi wszystkie diody. Jeżeli go nie mają, należy wyjąć wtyczkę z gniazda. Dotyczy to zwłaszcza zasilaczy, ładowarek do telefonów komórkowych czy laptopów. Wiele urządzeń można wyłączać jednym przyciskiem na listwie-przedłużaczu.

      Wyjeżdżając na dłużej niż dwa tygodnie, warto wyłączyć lodówkę i pozostawić uchylone drzwi, a przed krótszymi wyjazdami podwyższyć w niej temperaturę o kilka stopni. W domu mogą też być sprzęty, których nie należy pozbawiać dopływu prądu. Są to na przykład: alarm, czujniki ruchu, transformatory dzwonka lub oświetlenia halogenowego (są podłączone na stałe).

      Dobra rada
      Nietanie czuwanie

      Autor: Kalbar

      Gdy nie oglądasz telewizji, wyłącz telewizor. Nie pozostawiaj go też w trybie czuwania, bo wtedy również zużywa energię elektryczną

      Wyłącz stand-by

      Jeśli chcesz oszczędzać energie elektryczna w domu, nie zapomnij o malutkiej świecącej diodzie na urządzeniach domowych, zwanej stand-by – stan czuwania. Średnio w Polsce na gospodarstwo domowe przypadają cztery urządzenia z włączonym stanem czuwania – razem zużywają tyle energii co żarówka 20 W. Niby mało, ale wszystkie te małe diodki wypalają w Polsce w ciągu roku tyle prądu, ile wytwarza przez rok średniej wielkości elektrownia. Gdyby tylko połowę urządzeń domowych odłączyć od sieci, do atmosfery dostałoby się 1 mln ton CO2 mniej!

      • jak oszczędzać prąd  - wybieraj sprzęty energooszczędne 

      Kupując nowy sprzęt AGD wybieraj ten energooszczędny, najlepiej w klasie  A+++ lub A++. To oznaczenie jest olbrzymim ułatwieniem: dzięki niemu w łatwy sposób możesz określić, jak efektywny będzie sprzęt, który zamierzasz kupić. Najwyższa klasa A+++ to aż 40% oszczędności energii względem klasy A i 15% w stosunku do A+. Pozbądź się przestarzałych sprzętów, których klasa energooszczędna pozostawia wiele do życzenia. 

      O ilości zużywanej przez urządzenia elektryczne energii świadczy klasa energetyczna. Ekolodzy i zwolennicy oszczędzania energii powinni szerokim łukiem omijać wszystkie urządzenia o klasie energetycznej gorszej niż A. Tym bardziej że większość obecnie produkowanych urządzeń się w niej mieści. Dotyczy to lodówek, pralek i zmywarek, a więc największych pożeraczy energii elektrycznej. Producenci lodówek zwykle informują, jakie jest ich roczne zużycie energii, więc łatwo znaleźć urządzenie najbardziej energooszczędne.

        Jak oszczędzać prąd
        Autor: GettyImages Należy wybierać sprzęty z jak najlepszą klasą energetyczną. Kupując nowy sprzęt AGD wybieraj ten energooszczędny, najlepiej w klasie  A+++ lub A++
        • jak oszczędzać prąd - zamykaj okna, kiedy w domu włączone jest ogrzewanie

        Warto wiedzieć, w jaki sposób wietrzyć pomieszczenie, by nie marnować niepotrzebnie energii. Przykręcaj grzejniki w trakcie wietrzenia – zimno napływające zza okna spowoduje mocniejsze nagrzewanie się urządzenia. Nie wietrz pomieszczenia za długo. Lepiej robić to częściej a krócej, niż jednorazowo przez długi czas. Pamiętaj, by otworzyć okno na oścież i nie robić przeciągu.

        • jak oszczędzać prąd  - podczas odkurzania reguluj moc pracy urządzenia

        Reguluj moc pracy urządzenia w czasie odkurzania, zwiększając ją do maksimum tylko wtedy, gdy na mniejszej mocy odkurzacz sobie nie radzi. Regularnie wymieniaj również worki, ponieważ przy ich wypełnieniu spada wydajność odkurzania i wzrasta pobór energii. Wymieniaj systematycznie filtry - zanieczyszczone wpływają na większe zużycie energii.

        • jak oszczędzać prąd  - prasuj za jednym razem więcej ubrań

        Nie prasuj pojedynczych ubrań, ale poczekaj aż zbierze się ich więcej, tak żeby zbyt często nie rozgrzewać żelazka. Prasowanie zaczynaj od tkanin wymagających niższej temperatury - nie będzie wówczas konieczne schładzanie żelazka.

        Przeczytaj też:

        Jak wyczyścić żelazko? Domowe sposoby na czyszczenie żelazka>>>

        • jak oszczędzać prąd  wyłącz bojler, jeżeli nie potrzebujesz ciepłej wody

        Jeżeli bojer jest włączony nieustannie podgrzewa wodę i w ten sposób zużywa energię. Dlatego należy go wyłączyć, gdy nikogo nie ma w domu. Można także wyposażyć go w specjalny sterownik, który będzie uruchamiał urządzenie z odpowiednim wyprzedzeniem.

        • jak oszczędzać prąd  - korzystaj z oświetlenia zewnętrznego z czujnikiem ruchu

        Jeżeli chcesz oświetlić dom od zewnątrz, zamontuj instalację reagującą na ruch. Pozwoli to na duże oszczędności prądu. Oświetlenie z czujnikiem ruchu zapala się tylko wtedy kiedy ktoś przechodzi, a po kilku sekundach gaśnie. Nie będziesz musiał pamiętać o ciągłym włączaniu i wyłączaniu światła przed domem.

        Jak obniżyć rachunek za prąd

        • wybierz odpowiednią taryfę

        Dobrym sposobem na zaoszczędzenie będzie dobranie odpowiedniej taryfy prądu. Niektóre taryfy zakładają mniejsze opłaty za energię zużywaną nocą lub w weekendy tzw. taryfa "nocna" i taryfa "weekendowa". Warto na te godziny zaplanować niektóre czynności, tj. pranie. 

        • zmień dostawcę prądu

        Sposobem na to, aby obniżyć rachunki za prąd, może być również zmiana dotychczasowego dostawcy energii. Porównaj koszty, jakie ponosisz, z ofertami innych firm i sprawdź, czy jest możliwość aby płacić mniej.

        Jak oszczędzać na ogrzewaniu - nie zasłaniaj grzejników

        Zdecydowanie największą część energii zużywanej podczas eksploatacji domu pochłania ogrzewanie. Najważniejszym założeniem w oszczędzaniu energii jest jej niemarnowanie. Gdy zasłaniasz grzejnik, zakłócasz prawidłowy przepływ ciepła w pokoju. Dlatego urządzając mieszkanie, nie zakrywaj grzejników meblami i grubymi zasłonami. 

        Jak oszczędzać prąd w kuchni

        Szczególnie warto zwrócić uwagę na eksploatację takich urządzeń jak: lodówka, kuchnia, zmywarka oraz piekarnik. To dzięki tym urządzeniom zużywamy najwięcej prądu w domu

        • uruchamiaj tylko pełną zmywarkę i pralkę

        Aby oszczędzać prąd w przypadku pralki i zmywarki niezwykle istotne jest, aby uruchamiać je dopiero po pełnym ich załadowaniu. Jeśli praca pralki i zmywarki ma być ekonomiczna, trzeba włączać je dopiero wtedy, gdy zbierzemy tyle ubrań i tyle naczyń, by załadować je do pełna. Lepiej unikać programów z wysoką temperaturą. Do prania przy użyciu detergentów na ogół wystarczy 40 st.C. Korzystajmy z programów ekonomicznych z wydłużonym czasem płukania i skróconym wirowania.

        By móc umyć naczynia w wodzie o niższej temperaturze i w krótszym cyklu, nie powinniśmy czekać, aż zaschną na nich resztki jedzenia. Kłóci się to z zaleceniem, by załadować zmywarkę do pełna – tu trzeba znaleźć złoty środek. Na pewno mniejszy problem mają z tym liczne rodziny, bo ich zmywarki napełniają się szybko. Unikajmy też korzystania z programu suszenia naczyń w zmywarce. Wyłączenie tej funkcji (skorzystanie z programu EKO lub BIO) umożliwia zmniejszenie zużycia energii przez zmywarkę o mniej więcej 30%.

        Pralka
        Autor: Michał Skorupski Korzystaj z pralki i zmywarki tylko wtedy, gdy są wypełnione - dzięki temu możesz rzadziej je włączać
        • zminimalizuj czas, przez który będą otwarte drzwi lodówki

        Gdy wyjmujesz jedzenie z lodówki otwieraj drzwi niezbyt szeroko i na krótko. Pamiętaj, żeby je starannie zamknąć. Niedomknięta lodówka zużywa więcej prądu, aby ochłodzić ciepłe powietrze, które wpada do jej wnętrza przez uchylone drzwi. 

        • ustaw lodówkę z dala od źródeł ciepła

        Lodówkę ustaw z dala od źródeł ciepła – przede wszystkim od grzejnika, kuchni i piekarnika – oraz zabezpiecz przed nasłonecznieniem. Wokół lodówki (przede wszystkim z tyłu) musi być zapewniony swobodny obieg powietrza. W jej zabudowie muszą być odpowiednio duże kratki wentylacyjne, których nie można niczym zasłonić. Brak wentylacji powoduje wydłużenie cykli pracy agregatu, przez co lodówka może zużywać nawet kilka razy więcej energii.

        Także z tego względu trzeba regularnie czyścić z kurzu znajdujący się na tylnej ścianie lodówki skraplacz oraz rozmrażać ją. Kurz i lód utrudniają wymianę ciepła, przez co lodówka zużywa więcej prądu.

        • nie wkładaj ciepłych potraw do lodówki

        Lodówka niepotrzebnie marnować będzie prąd by je schłodzić. Aby ograniczyć powstawanie szronu, należy nie wstawiać do niej ciepłych produktów. By niepotrzebnie nie ogrzewać jej wnętrza, trzeba ją otwierać jak najrzadziej i na jak najkrótszy czas. Jej drzwi muszą być szczelne. Jeżeli nie są, powinno się wymienić uszczelkę.

        Gdy chcemy rozmrozić produkty z zamrażalnika, włóżmy je do lodówki, oczywiście odpowiednio wcześniej. Dzięki temu, że są bardzo zimne, będą odbierać ciepło z jej wnętrza – odciążą pracę agregatu i pozwolą zmniejszyć zużycie energii przez lodówkę.

        Przeczytaj też:

        Jak przechowywać owoce i warzywa >>>

        Lodówka
        Autor: Marcin Grabowiecki Wokół lodówki (przede wszystkim z tyłu) musi być zapewniony swobodny obieg powietrza
        • gotuj na płytach ze zmienną wielkością grzejnika

        Kupując kuchnię elektryczną z płytą ceramiczną, wybierz te ze zmienną wielkością grzejnika, by niepotrzebnie nie nagrzewać zbyt dużej powierzchni płyty, gotując w małym naczyniu. Najlepiej, gdy garnek ma średnicę o blisko 2 cm większą od średnicy elementu grzejnego. Powinien mieć też gładkie i czyste dno. Ponieważ płyta elektryczna długo stygnie, warto wyłączać ją kilka minut przed zakończeniem gotowania.

        • stosuj specjalne naczynia do płyty indukcyjnej

        Mniej energii (o blisko 25%) zużywają płyty indukcyjne, w których nie ma elementów grzejnych, a ciepło jest wytwarzane dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej bezpośrednio w dnie naczynia. Z tego względu konieczne jest stosowanie specjalnych naczyń ze stali ferromagnetycznej. Za to zdecydowanie większa część wytworzonego ciepła niż w przypadku płyt ceramicznych jest wykorzystana do podgrzewania potraw. 

        • gotuj w czajniku dokładnie tyle wody ile potrzebujesz

        Napełniając czajnik, wlewajmy tylko tyle wody, ile akurat potrzebujemy. Czas gotowania będzie krótszy, a zużycie energii znacznie mniejsze. Gotowanie na zapas nie ma sensu, w końcu woda ostygnie i trzeba będzie ją gotować ponownie. Nalewając jej więcej, tracimy tyle procent energii, o ile więcej nalaliśmy.

        Usuwanie kamienia z czajnika również zmniejsza pobór energii o 10 proc.

        • dania gotuj pod przykryciem

        Dania gotuj pod przykryciem, w niewielkiej ilości wody. Potrawy ugotują się przez to szybciej.

        • nie otwieraj drzwiczek piekarnika podczas pieczenia

        Piekąc w piekarniku, nie otwierajmy go niepotrzebnie. Podczas takiej operacji ucieka dużo ciepła, które piekarnik musi ponownie wytworzyć. Warto wybierać piekarniki z termoobiegiem i korzystać z tej funkcji. Dzięki niej wnętrze piekarnika szybciej się nagrzewa.

        • wyłączaj piekarnik przed zaplanowanym końcem pieczenia

        Piekarnik wyłączajmy kilka minut przed zakończeniem pieczenia. To także pozwoli zaoszczędzić znaczny procent energii, bez wpływu na jakość przyrządzanych potraw – temperatura w piekarniku w tym czasie nie obniży się znacznie, gdy będzie on zamknięty.  Zgromadzone wcześniej ciepło w zupełności wystarczy, by potrawa się dogotowała.

        Przeczytaj też:

        Jak wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby na mycie piekarnika >>>

        Kuchnia
        Autor: Monika Filipiuk-Obałek Piekąc w piekarniku, nie otwierajmy go niepotrzebnie

        Ceny energii mocno w górę

        Apelujemy do naszych klientów, abyśmy przede wszystkim oszczędzali energię, żebyśmy nie mieli problemów z niedoborem ciepła, energii elektrycznej w zimie – stwierdził Wojciech Dąbrowski - szef PGE.

        Od lipca 2022 r. PGNiG Obrót Detaliczny podnosi dla gospodarstw domowych cenę energii elektrycznej do stawki ok. 1,39 zł/kWh netto! Do tego trzeba doliczyć znaczną podwyżkę opłaty handlowej – do 28,45 zł miesięcznie. To niestety nie koniec podwyżek cen prądu. Od listopada br. trzeba liczyć się z nowym cennikiem, zgodnie z którym klienci za każdą zużytą kWh zapłacą po 1,70 zł i prawie 35 zł opłaty handlowej.

        Przeczytaj też: Szykują się kolejne podwyżki! Sprawdź, ile więcej będziemy płacić za wodę

        Szacuje się, że ceny prądu w porównaniu ze styczniem wzrosną o 300%!

        - Energia elektryczna z pewnością będzie droższa w 2023 r., dlatego tak ważne jest, byśmy wszyscy – producenci węgla, spółki energetyczne i odbiorcy energii – podchodzili do tego tematu odpowiedzialnie i solidarnie. Już teraz warto więc racjonalnie podchodzić do zużycia energii i po prostu zacząć ją oszczędzać, dzięki temu podwyżki będą mniej odczuwalne” – powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes RZ Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

        Magda Smokowska, Doradca w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej, mówi: „W tym trudnym dla wszystkich czasie, w miarę możliwości powinniśmy uwzględniać nowe realia w swoich codziennych wyborach. Powszechną postawą powinno stać się racjonalne korzystanie z energii elektrycznej. Jak wynika z najnowszych badań - świadomość w tym zakresie jest już wysoka, zawsze możemy zrobić więcej. Dlatego też Polski Komitet Energii Elektrycznej od kilku miesięcy prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną "Liczy się energia", która informuje, jak dzięki prostej zmianie codziennych nawyków możemy ograniczyć zużycie energii, a w efekcie zmniejszyć wysokość rachunków za prąd”.

        Co motywuje Polaków do oszczędzania prądu

        Jak wynika z badania IBRiS, dla 86 proc. Polaków kluczowym argumentem przemawiającym za ograniczeniem zużycia prądu jest chęć zmniejszenia wysokości rachunków, zaś dla 72 proc. – troska o środowiska naturalne. Co ciekawe, aż 91 proc. uważa się za osoby oszczędzające energię elektryczną.

        Aż 86 proc. badanych do oszczędzania motywuje wysokość rachunków za energię elektryczną. 11 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania, a jedynie dla 3 proc. koszt prądu nie stanowi motywacji. Z kolei 72 proc. respondentów deklaruje, że racjonalnie podchodzi do użytkowania energii ze względu na troskę o środowisko naturalne. Zmniejszanie zużycia prądu w trosce o środowisko ma większe znaczenie dla kobiet (77 proc.), niż dla mężczyzn (66 proc.).

        Sprawdź, ile sprzętu zużywają urządzenia w domu:

        Czy artykuł był przydatny?
        Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
        Nasi Partnerzy polecają