Jak przygotować i wykończyć podłogę pod prysznic bez brodzika?

Jeżeli nie chcesz w swojej łazience montować tradycyjnego brodzika możesz wykonać prysznic bez brodzika. Jednak wówczas musisz pamiętać o prawidłowym przygotowaniu podłoża przed ułożeniem płytek. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przygotowując podłogę pod prysznic.

Odprowadzenie wody

Wokół odpływu punktowego zamontowanego centralnie w kabinie prysznicowej podłoga powinna być ukształtowana ze spadkiem ze wszystkich stron. Jeżeli płytki terakoty będą duże, linie spadku pozostaną widoczne Autor: Andrzej Szandomirski

Odpływ liniowy w łazience

Podłoga, która ma być brodzikiem, ma szczególne wymagania. Jeśli chce się ją prawidłowo przygotować, najlepiej zacząć przed zrobieniem w łazience wylewki.

Wszystkie niezbędne elementy, które trzeba zmieścić pod płaszczyzną prysznica (rura kanalizacyjna, syfon, izolacja, warstwy podłogi), mają w sumie grubość 12-15 cm. Do izolowania używa się folii w płynie oraz mat i taśm uszczelniających, którymi zabezpiecza się narożniki.

Od czego rozpocząć wykonanie odpływu w prysznicu bez brodzika?

Przed ułożeniem warstw podłogi należy poprowadzić podejście kanalizacyjne. Najłatwiej jest je zrobić w podłodze na gruncie. Doprowadza się je do wybranego miejsca, zanim zostanie ułożona płyta podłogi. Grubość ocieplenia i warstwy betonu jest na tyle duża, że wszystkie potrzebne elementy brodzika się w niej zmieszczą i nie ma problemu z uzyskaniem wymaganego poziomu podłogi w łazience.

Warstwy podłogi na stropach między kondygnacjami są zwykle cieńsze (strop monolityczny ma mniej więcej 15 cm), więc trzeba w nich wykuć bruzdę na syfon i podejście kanalizacyjne albo nawet poprowadzić fragment podejścia pod stropem w pomieszczeniu poniżej i osłonić go na przykład zabudową lub sufitem podwieszanym z płyt gipsowo-kartonowych. Przejście rur podejścia kanalizacyjnego przez strop nie może osłabić jego konstrukcji (na przykład nie może biec w poprzek głównych belek stropu i ich przecinać). W razie wątpliwości potrzebna jest decyzja konstruktora.

Pamiętaj o zachowaniu spadku rur kanalizacyjnych

Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność prowadzenia rury kanalizacyjnej z 2-procentowym spadkiem od odpływu brodzika w kierunku pionu lub przewodu odpływowego.

To wprawdzie zaledwie 2 cm na długości 1 m, lecz gdy miejsce wybrane na prysznic jest daleko od pionu, może przysporzyć kłopotów. Przy długości podejścia większej niż 3 m konieczne staje się zamontowanie dodatkowego odpowietrzenia (może być zawór napowietrzający) albo zwiększenie średnicy rury odpływowej o jeden wymiar – z 50 do 75 mm.

Warstwa ocieplenia ze styropianu na stropie

Po wykonaniu podłączenia na stropie układa się warstwę ocieplenia ze styropianu (takiego jak na podłogę) o grubości co najmniej 3 cm (jeszcze lepiej 5 cm w warstwach 3 i 2 cm układanych na zakładkę), a na niej – przed ułożeniem wylewki – folię z PCW.

Sposób wykończenia podłogi-brodzika może być dowolny, dobrany do wystroju łazienki, ale odporny na wodę. Ze względów praktycznych najczęściej w miejscach przewidzianych na kabiny prysznicowe układa się terakotę. Dla bezpieczeństwa płytki powinny być antypoślizgowe. Spoiny warto wypełnić fugą wodoodporną, najlepiej epoksydową, która jest wprawdzie trudniejsza do układania i blisko dwukrotnie droższa od zwykłej cementowej, jednak zapewnia 100-procentową szczelność, nie nasiąka wodą, nie wykrusza się i nie wypłukuje. Dzięki temu jest trwalsza i spoiny łatwiej utrzymać w czystości.

tekst: Małgorzata Drobnik