Automatyka domowa - zintegrowane zarządzanie domem bez zaangażowania domowników

2013-02-18 14:38
Inteligentny dom - schemat
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Urządzenia i instalacje w inteligentnym domu są ze sobą połączone w zintegrowany system zarządzania, który po zebraniu danych podejmuje decyzje o pracy poszczególnych elementów. Wyręcza w tym mieszkańców podczas ich nieobecności, ale także wtedy, gdy są w domu.

Do wspólnego systemu zintegrowanego zarządzania można włączyć dowolnie wybrane urządzenia (na przykład dostarczające ciepło, wspomagające zasilanie w energię elektryczną) i systemy (na przykład bezpieczeństwa czy komfortu).

Zintegrowane zarządzanie
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy W czym może nas wyręczyć zintegrowany system zarządzania inteligentnym domem?

Nietypowe zastosowania systemu zintegrowanego zarządzania BMS

Lista procesów, które można zautomatyzować w domu, jest tak duża jak ludzka wyobraźnia. Jeżeli inwestor ma wyobraźnię (i środki), a projektanci oferują technicznie system nieograniczający ich w zakresie liczby wejść-wyjść działających szybko i niezawodnie oraz swobodnie konfigurowanych programów przetwarzania, to można zintegrować właściwie wszystko.

Zacznijmy od prostej automatyki domowej BA. Oświetlenie, bramy, żaluzje, urządzenia domowe, otwieranie okien, podlewanie ogrodu, CCTV i audio – to dziś podsta - wowe zadania.

W zakresie BMS ta lista powinna być uzupełniona o zintegrowane zarządzanie, czyli pełne sterowanie systemem wentylacji i rekuperacji z ogrzewaniem i chłodzeniem powietrza (HVAC), c.w.u., basenem, zużyciem mediów (wody, prądu, gazu), zarządzaniem odnawialnymi źródłami energii (ogniwami fotowoltaicznymi, małymi turbinami wiatrowymi, kolektorami słonecznymi), zbieraniem i analizą tych wszystkich danych w dowolnym czasie.
Sterowanie HVAC należy do podstawowych zadań BMS, podobnie jak zarządzenie produkcją ciepła na potrzeby c.o. i c.w.u. Takie czynności jak sterowanie basenem przydomowym czy nawadnianiem ogrodu można uznać dziś za standardowe. Bardzo ważną funkcję pełni w obu przypadkach interfejs użytkownika.

Do najbardziej niestandardowych czynności zintegrowanych systemów zasilania domów energooszczędnych sterowanych BMS zaliczają się:

  • sterowanie odzyskiwaniem ciepła ze ścieków i automatycznym opróżnianiem szamba;
  • długofalowe programowanie temperatury w domu w przypadku wyjazdów domowników z opcją wcześniejszego powrotu sterowanego przez SMS;
  • sterowanie karmieniem psa, kota i innych zwierząt domowych wraz z możliwością podglądania tego w CCTV przez Internet;
  • odzyskiwanie i wykorzystanie ciepła powierzchni dachu do przygotowywania ciepłej wody użytkowej przez pompy ciepła;
  • sterownie z paneli BMS robotami użytkowymi sprzątającymi dom.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają