Jak kupować wkład kominkowy? Materiał, moc i sprawność kominka

2018-12-06 11:02
Wybór wkladu kominkowego
Autor: Kratki.pl Warto wybrać kominek z rozwiązaniem pozwalającym dłużej zachować czystość szyby w drzwiczkach. Może to być tak zwana kurtyna powietrzna, czyli nawiew powietrza do paleniska szczeliną wokół szyby odpychający od niej cząstki smoliste, albo pokrycie szyby cienką warstwą tlenków metali

Wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury oraz jej nagłe zmiany. Wkład do kominka nie może być podatny na korozję i powinien dobrze akumulować ciepło, aby oddawać je jeszcze jakiś czas po wygaszeniu płomienia w palenisku.

Właściwy dobór tego najważniejszego elementu kominka ma niebagatelne znaczenie dla sprawnego i skutecznego działania ogrzewania budynku. Aby wkład kominkowy dobrze działał i spełniał wyznaczone mu funkcje, musisz dobrze przemyśleć wybór konkretnego kominka. Wskazujemy, o czym musisz pamiętać decydując się na konkretny - najlepszy - wkład kominkowy, który później stanie w twoim domu.

Kominek nadający się do ogrzewania lub dogrzewania pomieszczeń musi być wyposażony we wkład kominkowy. Jeśli nie będzie go miał, korzyść z wytworzonego ciepła będzie niewielka tylko 20% zostanie w pomieszczeniu, 80% uleci z dymem przez komin. Potrzebną moc wkładu kominkowego można oszacować samodzielnie na podstawie kubatury wymagającej ogrzewania (aby otrzymać moc w kilowatach, należy podzielić kubaturę przez 25). Wyliczona w ten sposób moc teoretycznie powinna wystarczyć do pokrycia całkowitego zapotrzebowania domu na ciepło, więc gdy w grę wchodzi wspomaganie istniejącego systemu ogrzewania budynku, może być mniejsza.

Wkład kominkowy - stalowy czy z żeliwa

Ścianki żeliwnych wkładów kominkowych są grubsze i masywniejsze. Jeżeli są odlewane, nie mają połączeń i spawów, dzięki czemu są bardzo szczelne. Jeśli są skręcane z płyt żeliwnych, po pewnym czasie mogą się rozszczelnić. Z żeliwa można kształtować różne ornamenty i wzory, dlatego zrobione z niego wkłady kominkowe mają często bardziej ozdobną formę.

Zobacz także:

Do pomieszczeń o nowoczesnym wystroju lepsze będą prostsze i lżejsze wkłady kominkowe stalowe z paleniskiem wyłożonym elementami akumulującymi ciepło. Wybór wkładów stalowych jest większy, zwłaszcza wśród tych z płaszczem wodnym. Stalowe korpusy nie akumulują ciepła tak dobrze jak żeliwne, lecz ich komory spalania są dodatkowo wyłożone płytami z szamotu bądź wermikulitu – materiałów o pojemności cieplnej znacznie większej niż żeliwo. Płyty te są dość kruche, więc nierzadko pękają, ale można je wymieniać (tyle że to oczywiście kosztuje). 

We wkładach stalowych są stosowane rozwiązania usprawniające proces spalania (na przykład komora wtórnego spalania), których próżno szukać we wkładach żeliwnych o tradycyjnej budowie. Częściej niż żeliwne mają też udogodnienia w postaci systemów zapobiegających brudzeniu się szyby.

Wkłady kominkowe: szyba do kominka

Wkłady kominkowe mogą być przeszklone z jednej, dwóch, trzech lub wszystkich stron. Szyby pryzmatyczne lub zaokrąglone (panoramiczne) zapewniają lepszy widok płomieni i wypromieniowuje przez nie więcej ciepła (40-45%) niż przez płaskie (20-25%).

Zobacz także:

Warto wybrać kominek z rozwiązaniem pozwalającym dłużej zachować czystość szyby w drzwiczkach. Może to być tak zwana kurtyna powietrzna, czyli nawiew powietrza do paleniska szczeliną wokół szyby odpychający od niej cząstki smoliste, albo pokrycie szyby cienką warstwą tlenków metali. Temperatura wewnętrznej powierzchni takiej szyby jest mniej więcej dwukrotnie wyższa od zwykłej i zachodzi na niej zjawisko pirolizy, czyli całkowitego spalania cząstek stałych.

Dobieramy moc i sprawność wkładu kominkowego

Moc wkładu kominkowego trzeba dobrać do wielkości pomieszczenia, w którym ma być on zainstalowany. Zbyt duża będzie przyczyną jego przegrzewania, za mała nie zapewni dostatecznej ilości ciepła.

Jeśli kominek ma być podstawowym źródłem ogrzewania domu, moc nominalną wkładu kominkowego należy porównać z obliczonym lub przyjętym orientacyjnie zapotrzebowaniem na ciepło. Jeżeli ma jedynie wspomagać system grzewczy – ta moc może być mniejsza. Producenci często podają kubaturę lub powierzchnię, jaką jest w stanie ogrzać dany wkład kominkowy.

Zobacz także:

Minimalna sprawność wkładu kominkowego podczas normalnej pracy powinna wynosić mniej więcej 70%, a podczas palenia z ograniczonym dopływem powietrza do spalania – ponad 80%.

Wkład kominkowy żeliwny
Autor: Kratki.pl Wkład żeliwny jest cięższy od stalowego, ale dobrze akumuluje ciepło, więc nie potrzebuje dodatkowych elementów akumulacyjnych w palenisku. W paleniskach wkładów stalowych umieszcza się płyty z szamotu lub z wermikulitu zwiększające ich akumulacyjność (fot. Kratki.pl)
Warto wiedzieć

Jak obliczyć moc wkładu kominkowego?

Oszacowanie wielkości mocy wkładu kominkowego pomoże podjąć decyzję, jaki wkład zastosować w instalowanym kominku. Można przyjąć orientacyjnie, że moc nominalna potrzebna do ogrzania 1 m2 pomieszczenia o wysokości 2,5 m wynosi od 0,08 kW w domach zaizolowanych według obecnych wymagań do 0,14 kW w starych, bez odpowiedniej izolacji, albo wyliczyć ją według wzoru:

D = V x G x Δt [W]

gdzie:

D – straty ciepła [W],

V – kubatura budynku [m3],

G – współczynnik przenikania ciepła [W/oC/m3] o wartości 0,75 w budynkach dobrze izolowanych, 0,90 – w średnio izolowanych, 1,20 – w domach ze słabą izolacją.

Δt – różnica temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz [°C].

Wkład kominkowy żeliwny
Autor: Godin Wkłady kominkowe żeliwne są bardzo trwałe, pod warunkiem że nie oszczędzano na ich produkcji. Powinny mieć grube ścianki, by równomiernie się rozgrzewać i akumulować ciepło

Korpus wkładu kominkowego

Niezależnie od materiału, z jakiego jest wkład, jego korpus powinien być solidny, czyli mieć grube ścianki. W tanich urządzeniach zdarza się, że są zbyt cienkie. Elementy znajdujące się najbliżej płomienia nagrzewają się wtedy znacznie szybciej niż pozostała część. Powstają duże naprężenia, które w przypadku stali są przyczyną odkształceń, a w przypadku żeliwa – pęknięć.

Wkład kominkowy musi być dostosowany do naszych potrzeb
Autor: archiwum muratordom Stalowy wkład kominkowy narożny z dystrybutorem gorącego powietrza.
Montaż wkładu kominkowego - zobacz, jak się to dziś robi

Jak usuwać popiół z wkładu kominkowego?

Popiół wygodniej jest usuwać z wkładu kominkowego wyposażonego w popielnik, który można wysunąć i opróżnić. Gdy go nie ma, popiołu można się pozbyć dopiero po wygaszeniu paleniska.

Wkłady kominkowe bez popielnika mogą mieć specjalny ruszt, na którym układa się drewno do spalania, co poprawia cyrkulację powietrza, a w rezultacie efektywność spalania opału.

Zobacz także:

Wkłady i kasety kominkowe wprowadzone do sprzedaży po 1.05.2004 r. muszą być zgodne z normą kominkową PN-EN 13229.

Wkłady kominkowe - o czym pamiętać przy wyborze?

Warto wybrać wkład kominkowy wysokiej jakości, o dobrych parametrach grzewczych, to znaczy: wysokiej sprawności, niskim zużyciu drewna, długim czasie palenia przy jednorazowym załadunku opału (według norm francuskich NFD taki wkład powinien mieć kategorię C). Kupno taniego wkładu kominkowego, kiepskiej jakości i o nieznanych parametrach szybko zemści się w postaci dużych wydatków na eksploatację.

  • Zadbać o dobrą izolację domu

Odpowiednio dobrany wkład kominkowy najlepszej firmy nie będzie w stanie ogrzać budynku, gdy z powodu słabej izolacji ciepło będzie z niego uciekało. Im lepsza izolacja termiczna domu, tym niższe koszty eksploatacji system DGP w przyszłości.

  • Zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń

Dobra wentylacja pomieszczeń jest niezbędna, aby w domu mogła być zachowana swobodna cyrkulacja powietrza. Kanały wentylacji grawitacyjnej (przynajmniej w kuchni i łazienkach) muszą być sprawne; powinien być zapewniony dopływ powietrza z zewnątrz: przez nieszczelności w stolarce lub – w szczelnym domu – przez rozszczelnianie okna, nawiewniki w oknach lub ścianach.

  • Zapewnić dopływ powietrza do spalania

Aby wkład mógł prawidłowo działać (zwłaszcza w nowo wybudowanym, szczelnym domu) do pomieszczenia, w którym jest zainstalowany kominek, trzeba doprowadzić odpowiednią ilość świeżego powietrza z zewnątrz – najlepiej specjalnym przewodem bezpośrednio do kominka.

  • Zainstalować wyloty ciepłego powietrza z regulacją

...najlepiej płynną, na przykład anemostaty. W ten sposób będzie można prawidłowo rozdzielić strumienie powietrza dopływające do wszystkich pomieszczeń.

  • Kominek wykonać zgodnie z obowiązującymi zasadami

Dla bezpieczeństwa trzeba zapewnić odpowiednią wentylację wkładu kominkowego, działającą nawet wtedy, gdy zatrzyma się turbina (na przykład w wyniku przerwy w dopływie prądu).

  • Dokładnie rozplanować system DGP

System DGP powinien być możliwie scentralizowany, a sieć przewodów możliwie najprostsza.

Sonda
Czy uważasz, że nadal powinno się instalować kominki?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają