Jest uchwała antysmogowa dla Małopolski. Co to oznacza?

Sejmik województwa małopolskiego przyjął jednomyślnie uchwałę antysmogową. Dokument opisuje działania, które zostaną podjęte w najbliższych latach na rzecz czystego powietrza w Małopolsce. Uchwała przyjęta została na gruncie ustawy antysmogowej.

Uchwała antysmogowa określa rodzaje paliw oraz instalacji grzewczych dopuszczonych do użytkowania w gospodarstwach domowych na terenie Małopolski (poza Krakowem). W samym Krakowie, od stycznia 2016 roku obowiązuje już osobna uchwała zakazująca, począwszy od 2019 roku, stosowania wszelkich paliw stałych dla celów grzewczych. Uchwała podjęta dla województwa jest mniej restrykcyjna - nie eliminuje węgla i drewna spośród dopuszczalnych paliw, natomiast określa ich standard oraz instalacje, w jakich te paliwa mogą być spalane.

Jakie zmiany wprowadza uchwała antysmogowa?

W myśl uchwały, od lipca 2017 roku na terenie Małopolski nie będzie można spalać mułów i miałów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20%. Zabronione będzie również montowanie kotłów innych niż te najbardziej nowoczesne, spełniające wymagania dyrektywy Ekoprojekt. Od 2023 roku wszelkie instalacje użytkowane w małopolskich domach będą musiały spełniać wyśrubowane normy emisji zanieczyszczeń. Szacuje się, że w ciągu kilku lat będzie wymienionych kilkaset tysięcy nisko sprawnych pieców, tzw. „kopciuchów”. Uchwała przewiduje dłuższy okres na dostosowanie się do nowych przepisów dla mieszkańców, którzy obecnie mają już zainstalowane kotły spełniające umiarkowane normy emisyjne.

Czytaj też: Smog efektem biedy. Rządowa recepta na walkę ze smogiem

Dofinansowanie na modernizację ogrzewania

W najbliższych latach konieczne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia finansowego dla mieszkańców. Na dopłaty do wymiany pieców zabezpieczono w Małopolsce 100 milionów euro z funduszy unijnych, ale potrzebne jest też dofinansowanie na ocieplanie domów jednorodzinnych, by mieszkańcy byli w stanie podołać kosztom ekologicznego ogrzewania. Polsce potrzeba narodowego programu termomodernizacji – komentuje Marek Józefiak odpowiedzialny za kampanię antysmogową Polskiej Zielonej Sieci na Podhalu.

Termomodernizacja też jest ważna

W Polsce jest ok. 5 milionów domów jednorodzinnych, w których mieszka ponad połowa Polaków (19,5 mln). Badania pokazują, że aż 7 na 10 domów jest ocieplonych słabo albo wcale, stąd powstaje problem tzw. ubóstwa energetycznego. Jak wskazuje Polska Zielona Sieć, mamy tu ogromne pole do działań naprawczych. Jednak wsparcie finansowe od instytucji państwowych, jakie może otrzymać osoba fizyczna na działania termomodernizacyjne jest wciąż zbyt małe.

Data publikacji: 25.01.2017 r.