gemius gemius
Strona główna > Instalacje > Nowoczesny piec gazowy musi to mieć - przegląd wyposażenia
Instalacjerss
Nowoczesny piec gazowy musi to mieć - przegląd wyposażenia
Piec gazowy nowoczesnej produkcji różni się u poszczególnych producentów nie tylko ceną, ale także wyposażeniem fabrycznym. Sprawdźmy, co powoduje rozbieżności cenowe i jak skorzystać z najnowszych rozwiązań oraz dobrać odpowiedni dla nas piec gazowy.

Stojący kocioł kondensacyjny Duotwin Condens (fot. SAUNIER DUVAL)

Poszczególne kotły gazowe różnią się materiałami, z jakich zrobione są ich elementy, oraz wyposażeniem. Warto się z nimi zapoznać.

Palniki pieców gazowych

W kotłach gazowych stosowane są trzy rodzaje palników: atmosferyczne, wentylatorowe lub ze wstępnym zmieszaniem. W atmosferycznych część powietrza potrzebnego do spalania jest zasysana przez wypływający gaz, część (30-45%) to powietrze wtórne zasysane do komory spalania siłą ciągu gorących spalin.

W palnikach wentylatorowych powietrze doprowadza się przed komorę spalania za pomocą wentylatora. Pozwala to na jego dokładne dozowanie i uzyskanie dzięki temu większej sprawności spalania.

Palniki ze wstępnym zmieszaniem są rozwiązaniem pośrednim między palnikami atmosferycznymi i wentylatorowymi. Są przeznaczone do kotłów kondensacyjnych.

Regulacja palnika może się odbywać jedno- lub dwustopniowo, czyli przez włączanie i wyłączanie, może też być modulowana. Moc palnika modulowanego płynnie dostosowuje się do zapotrzebowania na ciepło i piec gazowy pracuje zawsze z dużą sprawnością, dzięki czemu zmniejsza się zużycie gazu. Ta właściwość jest ważną zaletą pieca.

Jaki wymiennik ciepła?

W wymienniku ciepło ze spalin przekazywane jest krążącej w instalacji wodzie. Najczęściej jest on ze stopu aluminiowo-krzemowego lub ze stali szlachetnej. Jedynie w kotłach stojących montowane są żeliwne wymienniki ciepła uważane za najtrwalsze. Trwałość wymienników stalowych przekracza kilkanaście lat. Warto jednak zauważyć, że po tym czasie kocioł będzie na tyle przestarzały, że niezależnie od jego stanu technicznego opłacalna będzie jego wymiana na nowocześniejszy.

Zabezpieczenia w piecu gazowym

Podstawowym zabezpieczeniem pieca gazowego i instalacji grzewczej jest naczynie wzbiorcze. Napływa do niego woda, gdy jej objętość zwiększy się na skutek wzrostu temperatury. Dodatkowym zabezpieczeniem kotła jest zawór bezpieczeństwa, który otwiera się i wypuszcza nadmiar wody do kanalizacji, gdy ciśnienie w instalacji przekroczy zadaną wartość. Dzięki temu nawet w razie uszkodzenia naczynia wzbiorczego instalacji nie grozi zniszczenie. Po obniżeniu się ciśnienia zawór bezpieczeństwa ponownie się zamyka.
Oba te elementy muszą się znaleźć w instalacji. Kotły wiszące zwykle standardowo są w nie wyposażone, do kotłów stojących trzeba je dokupić i zainstalować, a to oczywiście kosztuje – przynajmniej kilkaset złotych.

Zadaniem przerywacza ciągu jest zabezpieczenie kotła przed niekorzystnym wpływem zmian ciągu kominowego. Ich efektem może być zwiększony lub zmniejszony przepływ powietrza przez komorę spalania i w rezultacie obniżenie sprawności kotła, a w skrajnej sytuacji nawet wygaszenie płomienia. Przerywaczy ciągu nie montuje się w kotłach, w których przepływ powietrza jest wymuszony przez wentylator.

Zawór odcinający dopływ gazu uniemożliwia jego wypływ z instalacji w przypadku zaniku płomienia w kotle, o czym informuje sygnał z detektora zaniku płomienia. Do niwelowania zmian ciśnienia w instalacji gazowej służy stabilizator ciśnienia gazu.

Wyposażenie kotła: standardowe i dodatkowe

Niektórzy producenci wyposażają kotły w pompę obiegową wymuszającą przepływ wody w instalacji. Zwykle ma ona wysokość podnoszenia od 0,5 do 5 m H2O i kilka biegów lub nawet bezstopniową regulację obrotów, dzięki czemu łatwo dostosowuje się do strat ciśnienia w obiegu grzewczym. Standardowo mają ją kotły wiszące. Ponieważ obecnie w każdej instalacji c.o. montuje się pompę obiegową, zakup kotła już w nią wyposażonego upraszcza instalację.
Pompa w kotle pasuje do typowych instalacji w domach jednorodzinnych. Problem może się pojawić, jeśli kocioł ma współpracować np. z ogrzewaniem podłogowym albo ściennym. Wtedy może się okazać, że pompa jest za słaba.

Zdaniem eksperta

NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ W WYBORZE KOTŁA KONDENSACYJNEGO? - radzi ekspert firmy Saunier Saunier DuvalDuval

W obecnej chwili do najnowocześniejszych konstrukcji kotłów zaliczane są kotły kondensacyjne. Aby cieszyć się z maksymalnie wysokich sprawności pracy tego typu kotła, należy posiadać instalację centralnego ogrzewania przystosowaną do pracy w niskich temperaturach (im niższa temperatura pracy instalacji tym większe ilości ciepła są odzyskiwane z pary wodnej w wymienniku kotła).
Dla osób, które chciałyby cieszyć się wysoką sprawnością kotła kondensacyjnego a posiadają instalację grzewczą wysokotemperaturową (grzejniki) rozwiązaniem może być podłączenie do kotła czujnika temperatury zewnętrznej.

W przypadku kotłów kondensacyjnych Saunier Duval czujnik temperatury zewnętrznej podłączamy bezpośrednio do kotła i jego elektronika oblicza, jaka musi być temperatura wody w instalacji grzewczej, w zależności od temperatury na zewnątrz, aby zrównoważyć straty ciepła budynku i zapewnić komfort termiczny domownikom. Przyjmuje się, że w sezonie grzewczym instalacja wysokotemperaturowa, ze względu na niskie temperatury zewnętrzne, będzie musiała pracować powyżej parametrów kondensacji pary wodnej przez okres około dwóch tygodni.

Pamiętajmy, że w przypadku kotła kondensacyjnego należy zapewnić odpływ kondensatu (skroplin) z urządzenia.
Zwróćmy również uwagę, że kocioł kondensacyjny jest kotłem z zamkniętą komorą spalania. Powietrze potrzebne do spalania jest pobierane z zewnątrz budynku a komora spalania kotła jest całkowicie odizolowana od powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, w przypadku awarii układu spalinowego, nie ma ryzyka wydostawania się spalin do pomieszczenia.
Wybierając konkretny kocioł zwracamy też uwagę na trwałość urządzenia. Wymienniki ciepła w kondensacyjnych kotłach Saunier Duval są wykonane z trwałej stali kwasoodpornej. Dzięki temu, pamiętając o wymogu okresowej konserwacji, mamy zagwarantowaną wieloletnią eksploatację urządzenia.

Dobierając kocioł do naszego domu warto też zwrócić uwagę na poziom mocy minimalnej z jaką jest w stanie pracować urządzenie. Niski poziom mocy minimalnej pozwoli na dostosowanie pracy kotła do aktualnych potrzeb ogrzewanych pomieszczeń nawet wówczas, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie i finalnie przełoży się na cichszą pracę urządzenia (także zmniejszy ilości załączeń palnika), ograniczy zużycie gazu oraz zwiększy trwałość urządzenia.

Czytaj dalej:
Tekst: Dariusz Tomaszewski, Piotr Laskowski Zdjęcia: Saunier Duval
Galeria - Kocioł grzewczy() Kocioł wiszący Kocioł stojący Kocioł Semia
Komentarze (4)
Dodaj komentarz
podobne artykułyrss
Jak zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem węgla? Jak zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem węgla?
Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania
Czujniki czadu. Jak się uchronić przed zatruciem tlenkiem węgla?
Ogrzewanie domu gazem. Plusy i minusy ogrzewania gazowego
Czujnik czadu obowiązkowy? Szykują się zmiany w prawie budowlanym
więcej w dziale Instalacje
PORADY EKSPERTÓW
Instalacja elektryczna - jak ją prawidłowo wykonać? Wymiana instalacji elektrycznej bez zgłoszenia - czy jest to zgodne z prawem? Ochrona przeciwpożareniowa - jak ją rozwiązać? Jakie zabezpieczenia są potrzebne? Dobór markiz do danego rodzaju okien Czy wymagana jest wentylacja w kuchni przy instalacji podgrzewacza jednofunkcyjnego?
galeriezobacz wszystkie
z angielską pretensją
Budowa z angielską pretensją Zdjęć: 9
Ściany mają przyciągnąć uwagę
Wnętrza Ściany mają przyciągnąć uwagę Zdjęć: 5
Kominki ogrodowe
Ogród Kominki ogrodowe Zdjęć: 7
do górypełna wersja muratordom.pl