Kable grzewcze w instalacji ogrzewania podłogowego - poradnik

2009-09-21 2:00

Ogrzewanie podłogowe z elektrycznych przewodów grzejnych trzeba dobrze zaprojektować - kable grzewcze muszą być dobrane i rozplanowane indywidualnie dla każdego domu. Montaż kabli grzewczych powinniśmy zlecić przeszkolonemu i uprawnionemu instalatorowi.

Jak zaplanować w domu ogrzewanie podłogowe - elektryczne kable grzejne
Autor: Devi

Elektryczne przewody grzejne powinny być dobrane i rozplanowane indywidualnie dla każdego domu przez projektanta. Bardzo ważne jest, by już na tym etapie precyzyjnie określić powierzchnię pod ogrzewanie podłogowe, czyli zdecydować, ile miejsca w pomieszczeniach zajmie stała zabudowa oraz meble posadowione bezpośrednio na posadzce.

Wykonanie instalacji również powinno się powierzyć fachowcom. Wielu producentów proponuje bowiem 10 lat gwarancji na przewody grzejne, ale pod warunkiem że będą zamontowane przez przeszkolonego i uprawnionego instalatora. Trwałość poprawnie wykonanej instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego ocenia się natomiast aż na 50 lat.

Pamiętaj

Podłoga z kablami grzewczymi ze względu na warstwę betonu (zwykle 3-5 cm), w której się je zatapia, stanowi dodatkowe obciążenie stropu. Dlatego też o planowanym ogrzewaniu podłogowym  trzeba poinformować konstruktora, który projektując budynek, uwzględni w obliczeniach zwiększony ciężar stropów. W domach już istniejących zwykle z tego powodu lepiej jest zastosować maty grzejne.

Montaż elektrycznych kabli grzewczych

W instalacji ogrzewania podłogowego kable grzewcze układa się na warstwie izolacji termicznej, styropianu lub wełny mineralnej przykrytej folią ochronną i cienką warstwą masy betonowej. Folia zabezpiecza izolację przed wnikaniem wilgoci z zaprawy, ale nie zawsze jest konieczna. Jeżeli kable grzewcze są układane w wilgotnych pomieszczeniach – łazienki, kuchnie – izolację przeciwwilgociową należy umieścić tuż pod posadzką.

Grubość warstwy izolacji termicznej zależy od podłoża i charakteru pomieszczeń znajdujących się poniżej:

  • cienką warstwę (3-5 cm) układa się w podłogach nad pomieszczeniami ogrzewanymi;
  • grubszą (7-10 cm) – w podłogach nad piwnicami lub innymi nieogrzewanymi pomieszczeniami;
  • najgrubszej izolacji (ponad 10 cm) wymagają podłogi na gruncie, stropy z wentylowaną przestrzenią podpodłogową, stropy nad wykuszem czy loggią.

Podczas układania kabli grzewczych ważny jest również rodzaj wykończenia podłogi – im lepszym izolatorem ciepła będzie posadzka, tym grubszą warstwę izolacji trzeba ułożyć.

Kable grzewcze upina się na taśmie lub siatce montażowej w odpowiednich odległościach, a następnie pokrywa warstwą zaprawy betonowej z dodatkiem plastyfikatora albo warstwą jastrychu gipsowego czy cementowego.

Kable grzewcze w drewnianej podłodze

W instalacjach ogrzewania podłogowego układanych w drewnianych podłogach na legarach kable grzewcze układa się bezpośrednio na izolacji termicznej i nie przykrywa warstwą zaprawy. Pomiędzy elementami grzejnymi a drewnianą posadzką powinna być pozostawiona pusta przestrzeń około – 3-5 cm.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.