Wentylacja z odzyskiem ciepła. Jak działa system wentylacji z rekuperatorem?

2015-09-18 11:52

Nowoczesne systemy wentylacyjne umożliwiają nie tylko wymianę powietrza w domu, ale też odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego. Tak właśnie działa wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem.

Wentylacja mechaniczna
Autor: Piotr Laskowski W oknach są czerpnie powietrza. Zamiast kominów z wieloma kanałami – jeden przewód z wyrzutnią. Można je umieścić na elewacji

Wentylacja z odzyskiem ciepła – jak to działa?

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna składa się nie tylko z wentylatorów wyciągowych, ale także nawiewnych – tłoczących powietrze do pomieszczeń. Dzięki temu unika się podciśnienia powodującego napływ powietrza przez nieszczelności, bo uniemożliwiłoby to jego ogrzewanie ciepłem powietrza wywiewanego.

Najpopularniejsze jest rozwiązanie oparte na centrali wentylacyjnej obsługującej cały budynek – z jednym wentylatorem nawiewnym i jednym wywiewnym oraz z siecią przewodów rozprowadzających do pomieszczeń świeże powietrze i zbierających usuwane w celu dostarczenia go do wymiennika, w którym odbywa się wymiana ciepła między powietrzem wywiewanym a nawiewanym. Wymiennik najczęściej znajduje się w kompaktowej centrali wentylacyjnej wraz z wentylatorami, filtrami i układem sterującym – takie urządzenie jest nazywane rekuperatorem. Można też kupić sam wymiennik i niezależnie od niego zainstalować wentylatory – tak robią pasjonaci poszukujący efektywnego rozwiązania w cenie atrakcyjniejszej niż gotowych produktów.

Przewody wentylacyjne
Autor: Andrzej T. Papliński Przewody wentylacyjne zbiegają się do rekuperatora, który montuje się w pomieszczeniu pomocniczym albo na poddaszu. Wybierając dla niego lokalizację, należy brać pod uwagę to, że jego praca jest wyraźnie słyszalna. Ponieważ w jego wymienniku wykrapla się para wodna, potrzebny jest odpływ do kanalizacji

W domu z rekuperatorem nie ma nawiewników w ścianach zewnętrznych czy oknach, a dom należy starannie uszczelnić, by zimne powietrze nie dostawało się z zewnątrz bezpośrednio do pomieszczeń. Drogą dla niego powinien być wyłącznie przewód czerpny centrali wentylacyjnej. Dopiero po ogrzaniu w wymienniku ciepła świeże powietrze tłoczone przez wentylator nawiewny dociera do wszystkich pokoi przewodami wentylacyjnymi. Ich obecność w domu to największa różnica w stosunku do systemu wentylacji naturalnej i chyba największy problem na etapie wykonywania instalacji. Zajmują sporo miejsca i jeśli nie były przewidziane w projekcie domu, rozmieszczenie ich może być trudne. Ze względów estetycznych zwykle się je zabudowuje, a widoczne pozostają jedynie ich wyloty uzbrojone w estetyczne kratki lub anemostaty ukierunkowujące nawiewane powietrze tak, by jego strumień nikomu nie przeszkadzał i żeby powietrze dobrze wymieszało się z tym w pomieszczeniu.

Przewody wentylacyjne
Autor: Andrzej T. Papliński Przewodów wentylacyjnych jest w domu dość dużo. Oprócz wywiewnych są jeszcze przewody nawiewne doprowadzone do każdego pokoju  

Powietrze z pomieszczeń jest usuwane przez kratki lub anemostaty wywiewne zlokalizowane tak jak w domu z wentylacją grawitacyjną – w pomieszczeniach, w których powstaje najwięcej zanieczyszczeń, czyli w kuchni, łazienkach, toaletach i pomieszczeniach pomocniczych. Jest wyciągane przez wentylator wywiewny siecią przewodów prowadzących do wymiennika ciepła (rekuperatora). Po przepłynięciu przez niego i oddaniu ciepła powietrzu nawiewanemu jest wydmuchiwane do wyrzutni umieszczonej na dachu lub elewacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.