Stary poczciwy kredens kuchenny. Mebel, który każdej aranżacji doda uroku [ZDJĘCIA]

2013-09-24 14:03
Kredens kuchenny
Autor: Joanna Wróblewska Marciniak

Wraz z modą na postarzane meble kuchenne wracają do łask kredensy. Postarzane, bielone goszczą zarówno w kuchniach urządzonych tradycyjnie, jak i w nowoczesnych aranżacjach. Specjalnie dla Was wybraliśmy zdjęcia postarzanych kredensów z duszą.

Skąd się wzięły kredensy?

Słowo kredens miało kiedyś inen znaczenie niż dzisiaj. Wiązało się z luksusem i dostatnim życiem. Było to bowiem specjalne pomieszczenie w pałacu albo na dworze, w którym przechowywano rózne rzeczy codziennego użytku, np. obrusy, sztućce, tacy. Pomieszczenie to najczęściej znajdowało się między kuchnią i jadalnią. To tutaj służba kończyła przygotowywanie posiłku, układała talerze na tacy i stąd roznosiła dania do jadalni. 

Ci, którzy nie mieli aż tyle meijsca, przechowywali sztućce czy talerze w specjalnych skrzyniowych meblach. I stąd wzięła się nazwa kredens w znaczeniu dzisiejszym. Kredensy kuchenne zwykle składają się z 2 części, które można rozdzielić. Witrynki, najczęściej przeszklonej, którą można powiesić na ścianie, i komody (w której są szuflady, półki, najczęściej zamykane drzwiczkami). Charakterystyczną cechą kredensu jest to, że górna część mebla jest węższa niż dolna.

Pomysły na kredens kuchenny

Kredens kuchenny nie musi stać w kuchni, choć w tym pomieszczeniu gości najczęściej. Możesz go spokojnie postawić w salonie i uzywac jako biblioteczki. Stary duży kredens można zaadaptować np. na barek albo element kuchennej wyspy, a w przedpokoju możesz dolną część wykorzystać jako oryginalną szafkę na buty. 

My wybraliśmy dla Was zdjęcia uroczych kredensów kuchennych.

Oglądaj też: Jak urządzić kuchnię w dobrym, angielskim stylu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają