Jak zaplanować kuchnię w pełni funkcjonalną? Zasady ergonomii w małej, zamkniętej i otwartej kuchni

2014-01-20 15:00
Urządzenie kuchni w zamkniętym pomieszczeniu
Autor: Sylwester Rejmer Urządzenie kuchni w wydzielonym, zamkniętym pomieszczeniu. Styl wydzielonej kuchni może całkowicie odbiegać od wyglądu pozostałych części domu. Stół powinien stać w takim miejscu, by nie zakłócać szlaków komunikacyjnych, w miarę możliwości w pobliżu okna

Przy planowaniu kuchni kluczowe znaczenie ma jej funkcjonalność. Dlatego dobry projekt powinien być przygotowany zgodnie z zasadami ergonomii. Wydzielenie specjalnych stref w kuchni zapewni wygodę i łatwość użytkowania. Sprawdź, jak ładnie i funkcjonalnie urządzić małą kuchnię, zorganizować przestrzeń w kuchni zamkniętej lub połączonej z salonem.

Zanim przystąpisz do planowania kuchni, przemyśl swoje potrzeby

Dobrze urządzona kuchnia jest centralnym miejscem domu, w którym koncentruje się życie rodzinne i wspólnie spędza się sporo czasu. Warto dołożyć starań, by stworzyć przestrzeń, w której będziesz się czuł komfortowo, a gotowanie stanie się dla ciebie przyjemnością lub, w najgorszym razie, bezbolesnym obowiązkiem.

Nie ulegaj bezrefleksyjnie trendom czy namowom. Wiesz najlepiej, jakie masz upodobania i nawyki, jak funkcjonuje twoja rodzina. Tylko dzięki zespoleniu wizji projektanta czy sugestii doradców z twoją wiedzą powstanie kuchnia idealna – dla ciebie i twoich najbliższych.

Spróbuj sobie wyobrazić, jak będzie się w planowanej kuchni poruszać, sięgać po naczynia, wyjmować produkty z szafek.

Zobacz koniecznie: Galeria zdjęć pomysłowych aranżacji kuchni na poddaszu

Funkcjonalność i wygoda użytkowania - prawidłowa organizacja pracy w kuchni

Kuchnia to miejsce twórcze, gdzie dużo się dzieje, wobec czego należy zadbać przede wszystkim o wygodę jej codziennego użytkowania. To, co ładnie wygląda w salonie sprzedaży czy na zdjęciu, nie zawsze sprawdzi się w życiu codziennym. Planując kuchnię, pamiętaj, że będzie ona służyć tobie i twoim bliskim. Najlepiej wiesz, w jaki sposób funkcjonuje twoja rodzina. Co jest dla ciebie najważniejsze – sprawne przygotowywanie posiłków przez jedną osobę, weekendowe eksperymenty kulinarne z udziałem wszystkich domowników czy też niezobowiązujące przyjacielskie spotkania, w czasie których każdy może uczestniczyć we wspólnym gotowaniu?

Może zdarzyć się również tak, że zależy ci przede wszystkim na efekcie wizualnym – chcesz mieć kuchnię w ulubionym stylu. Aby osiągnąć ten cel, jesteś gotowy nawet na mniej praktyczne lub mniej wygodne rozwiązania.

Powinieneś organizować przestrzeń kuchenną, biorąc pod uwagę swoje zwyczaje i sposób życia. Ważne jest, abyś wiedział, co jest dla ciebie najistotniejsze. Wówczas łatwiej przyjmiesz lub wykluczysz pewne rozwiązania, łatwej wyjaśnisz projektantowi lub doradcy w sklepie, jakie masz oczekiwania.

Ergonomia w kuchni - podział pomieszczenia na strefy funkcjonalne

Urządzając kuchnię, nie możesz zapominać o podstawowych zasadach ergonomii. Niezależnie od stylu pomieszczenia powinieneś dążyć do zoptymalizowania sposobu poruszania się po nim.

W każdej kuchni możesz wyodrębnić kilka podstawowych stref:

  • spiżarnianą – to może być wydzielona spiżarnia, najlepiej przy wejściu do kuchni, bądź też część osobnego pomieszczenia, gdzie będą się znajdowały szafki, szafa, zamrażarka, lodówka;
  • zmywania i wstępnego przygotowania – miejsce ze zlewem, zmywarką, z pojemnikami na odpadki. W dużej kuchni warto pomyśleć o wygospodarowaniu na ten cel niewielkiego pomieszczenia lub chociaż wnęki;
  • przygotowywania potraw – to miejsce z blatami, ze stołem (w zależności od sposobu urządzenia kuchni), w tej części na pewno przyda się dodatkowy niewielki zlew;
  • gotowania – miejsce z kuchenką, piekarnikiem, grillem i innymi urządzeniami do obróbki termicznej.

Podstawową zasadą jest rozlokowanie tych stref w kuchni w taki sposób, żeby móc swobodnie i płynnie przechodzić od jednego etapu przygotowywania posiłku do drugiego. Oczywiście, kiedy przechodzi się od założeń teoretycznych do rozplanowania w realnej przestrzeni, zwykle poszczególne funkcje z kolejnych stref nakładają się na siebie i przenikają się wzajemnie.

Pamiętaj jednak, że ważniejsze niż sztywne trzymanie się zasad ergonomii jest to, abyś dobrze się czuł w swojej kuchni. Od każdej reguły są odstępstwa. Musisz tylko świadomie się na nie decydować.

Urządzanie niewielkiej kuchni - jak optymalnie wykorzystać przestrzeń

Głównym czynnikiem określającym wygląd i urządzenie planowanej kuchni jest jej powierzchnia. Jeśli masz do dyspozycji niewielką powierzchnię, możesz się zdecydować na kuchnię laboratorium, czyli uporządkowaną przestrzeń z ciągiem kuchennym zaprojektowanym zgodnie z zasadami ergonomii (przemyślana kolejność urządzeń, minimalne odległości między nimi) oraz z wyposażeniem schowanym w szafkach i szufladach. Takie rozwiązanie stworzy wrażenie ładu. Wymaga ono jednak od użytkownika konsekwencji i dyscypliny w utrzymaniu porządku – po każdym posiłku naczynia i produkty muszą zostać odłożone na swoje miejsce.

Inną możliwością w urządzaniu małej kuchni jest postawienie na nieład kontrolowany, czyli takie zorganizowanie przestrzeni, by wszystko było dostępne na wyciągnięcie ręki. Rezygnuje się wtedy z zamykanych szafek na rzecz otwartych półek oraz różnego rodzaju wieszaków i relingów. Przy przemyślanym rozplanowaniu poszczególnych elementów takie urządzenie kuchni da efekt kolorowej kompozycji, a jednocześnie zapewni łatwy i wygodny dostęp do potrzebnych rzeczy.

Na co zwrócić uwagę podczas planowania kuchni zamkniętej

Urządzenie nowoczesnej kuchni w wydzielonym, zamkniętym pomieszczeniu ma swoje zalety. Wyraźnie oddziela się w ten sposób żywioł kuchenny – zapachy, hałasy i nieład nieodłącznie związane z gotowaniem – od pozostałej części domu. Pozwala to na swobodę działania bez konieczności uwzględniania innych funkcji strefy dziennej, jak dzieje się w przypadku kuchni połączonej z jadalnią lub dodatkowo jeszcze z salonem. Nie ma także potrzeby takiej organizacji przestrzeni, aby strefa brudna była mało widoczna, czy też dostosowywania wyglądu i stylu kuchni do wystroju pozostałej części domu. Wystrój możesz podporządkować przede wszystkim wygodzie gotowania.

Podczas planowania kuchni zamkniętej zwróć uwagę na kilka szczegółów, które na etapie użytkowania będą umilać spędzony w niej czas. Zastanów się, czy istnieje możliwość zaplanowania dwóch wejść do pomieszczenia – ułatwi to komunikację w samej kuchni oraz kuchni z pozostałą częścią domu. Najlepiej, jeśli jest jedno wejście w pobliżu strefy wejściowej do domu, a drugie wychodzące na jadalnię. Pozwoli to na wygodne wnoszenie do kuchni zakupów, a w trakcie posiłków ułatwi wynoszenie i wnoszenie potraw oraz naczyń. Jeżeli wejście jest jedno, zwróć uwagę na jak największe uproszczenie komunikacji – pamiętaj, że będą to ścieżki przemierzane przez ciebie i członków twojej rodziny wielokrotnie każdego dnia, nie warto więc nadkładać drogi.

W wydzielonej kuchni dobrze jest przewidzieć miejsce do zjedzenia posiłku – nawet jeśli masz osobną jadalnię, nie zawsze będzie czas na korzystanie z niej. Codzienną poranną kawę możesz wypić przy niewielkim stoliku lub podwyższonym blacie pełniącym funkcję bufetu.

Przeczytaj także: Nowoczesna kuchnia z wyspą w roli głównej - 10 pomysłów na kuchenną wyspę

Jak zaplanować kuchnię z jadalnią w jednym pomieszczeniu

Planując kuchnię z jadalnią w jednym wydzielonym pomieszczeniu, trzeba postarać się tak zaaranżować wnętrze, aby móc jednocześnie wygodnie korzystać ze strefy kuchennej oraz jadalni. Idealne rozplanowanie pozwala na swobodne poruszanie się w strefie kuchennej między lodówką, kuchenką i zlewem, ale także komfortowe siedzenie przy stole.

Postaraj się uniknąć sytuacji, w której stół jadalny stoi na jednym ze szlaków komunikacji kuchennej. Warto też zadbać o to, aby ustawić go przy oknie lub w jego pobliżu. Światło dzienne i możliwość spojrzenia za okno będą zachęcały do dłuższego siedzenia przy stole. Często dobrze zaaranżowana kuchnia z jadalnią stają się centralnym pomieszczeniem przyciągającym domowników, miejscem, w którym toczy się życie rodzinne i towarzyskie.

Aranżacja kuchni otwartej - jak zorganizować przestrzeń

Kuchnie coraz częściej stanowią fragment otwartej przestrzeni dziennej obejmującej także strefę jadalnianą oraz wypoczynkową. Taka organizacja domu umożliwia wspólne spędzanie czasu z bliskimi – osoby przygotowujące posiłek nie są odizolowane od przebywających w salonie, można także zorganizować gotowanie w grupie przyjaciół. Niewątpliwą zaletą otwartej kuchni jest swoboda w kształtowaniu przestrzeni oraz możliwość stosowania ciekawych, nietypowych rozwiązań. Jednak wspólna strefa dzienna oznacza również pewne ograniczenia.

Decydując się na połączenie różnych funkcji – gotowania, jedzenia i wypoczynku – musisz zadbać o to, aby nie przeszkadzały one sobie nawzajem. Podczas planowania części kuchennej powinieneś zwrócić uwagę na wydzielenie strefy brudnej, czyli miejsca odkładania brudnych naczyń, mycia warzyw, ustawienia pojemników na odpadki. W miarę możliwości zadbaj o to, żeby ta część kuchni nie była wyeksponowana. Można ją optycznie wygrodzić podwyższonym blatem czy usytuować ją we wnęce, można też wydzielić strefę zmywania i wstępnego przygotowania produktów, dzięki której unikniesz nieładu w otwartej części kuchni.

Kolejnym szczegółem, o którym należy koniecznie pamiętać, jest takie zorganizowanie przestrzeni kuchennej, aby osoby gotujące mogły (bez potrzeby nieustannego odwracania się) mieć kontakt wzrokowy z towarzystwem przebywającym w części wypoczynkowej.

Jeśli kuchnia sąsiaduje z ogrodem czy tarasem, pomyśl o zaprojektowaniu wyjścia ogrodowego bezpośrednio z kuchni. Takie otwarcie na przyrodę sprzyja częstszemu jedzeniu posiłków na świeżym powietrzu, a w ciepłe dni umila gotowanie. Znacznie skróci też drogę do ziołowego ogródka i warzywnika.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają