Zlew pod oknem w kuchni. Czy to dobry pomysł?

2021-10-06 15:11

Zlew pod oknem w kuchni to ostatnio modne rozwiązanie. Rzut okiem na piękny widok za oknem, to miłe oderwanie od niespecjalnie lubianego obowiązku, jakim jest mycie naczyń. Prezentujemy 10 pomysłów na aranżację kuchni ze zlewem przy oknie.

Zlewozmywak pod oknem - kuchnia skandynawska
Autor: Marcin Czechowicz Kuchnia w prostym, skandynawskim stylu – białe szafki, drewniane blaty i minimalistyczne fronty. Ceramiczny zlewozmywak zamontowano na szafce z szufladami tuż pod oknem. Dzięki takiemu usytuowaniu, myjąc naczynia masz widok nie tylko na to, co za oknem, ale możesz też, bez konieczności odwracania się do tyłu, kontrolować co dzieje się w salonie.

Przygotowując posiłek, często korzystamy ze zlewozmywaka - tu trafiają produkty z lodówki do mycia czy odmrażania, brudne naczynia, deski do krojenia, sztućce. Najlepiej zatem umieścić go blisko głównego blatu roboczego. I koniecznie zapewnić do niego wygodny dostęp - ruchy rąk podczas zmywania czy płukania produktów nie powinny być niczym ograniczone. Dobrze, jeśli choć z jednej jego strony pozostawimy miejsce na odstawianie brudnych i czystych naczyń. 

Ekspert radzi: jak wybrać zlewozmywak i baterię kuchenną?

Zlew pod oknem w kuchni - czy to dobre rozwiązanie?

Jedną z największych zalet montażu zlewu pod oknem w kuchni jest widok, który się przez nie rozpościera. W takich okolicznościach również niezbyt przyjemny czas zmywania mija o wiele szybciej. Zdecydowanie poprawia się także komfort pracy ze względu na dostęp do światła dziennego i zapewnienie dobrego oświetlenia strefy zmywania. 

Przeczytaj też:

Okno w kuchni. 5 pomysłów na okna kuchenne >>>

Najlepiej podjąć decyzję o montażu zlewu pod oknem już na etapie projektowania lub budowy domu. Jeśli nie zrobisz tego odpowiednio wcześniej, otwieranie i zamykanie okna może być po prostu niewygodne. Rozwiązaniem są specjalne baterie podokienne, dzięki którym otwieranie okna będzie wygodne i komfortowe. Decydując się na montaż zlewozmywaka pod oknem, należy również wybrać parapet odporny na działanie wilgoci.

GALERIA: zlew pod oknem - zobacz modne aranżacje kuchni

Na jakiej wysokości zamontować zlew w kuchni

Zlewozmywak zwykle umieszcza się na takiej samej wysokości co blat roboczy, ale jeśli jest taka możliwość, dobierzmy ją indywidualnie. Wygodnie będzie go użytkować, gdy jego górna krawędź znajdzie się około 5 cm poniżej zgiętego przedramienia.

Przeczytaj też:

Nowoczesna kuchnia - jak ją urządzić? Porady i piękne zdjęcia kuchni >>>

W kuchni zwykle instaluje się jeden zlewozmywak. Obecnie jednak bardzo modne jest - na wzór kuchni profesjonalnych - umieszczenie w kuchni dwóch zlewozmywaków - większego do zmywania naczyń i mniejszego do płukania i mycia produktów

Zlewozmywak kuchenny
Autor: Maria Miklaszewska W przypadku zlewu pod oknem w głównej mierze korzystamy ze światła dziennego, które w ciągu dnia świetnie rozświetli nam miejsce do zmywania

Jaki rodzaj zlewozmywaka wybrać? 

Zlewozmywak może być usytuowany wzdłuż prostej ściany lub w rogu kuchni. Do montażu w prostych szafkach przeznaczone są zlewozmywaki kwadratowe, prostokątne lub owalne. W szafkach ustawianych w rogu kuchni - narożne, o prostych lub zaokrąglonych kształtach, trapezowe lub w kształcie litery „L”.

Przeczytaj też:

Zabudowa kuchenna: wybieramy szafki górne i dolne, słupki, szuflady >>>

okno w kuchni byt
Autor: Mariusz Bykowski W kuchni można też zamontować standardowe okno pionowe. Trzeba tylko dokładnie wyliczyć wysokość jego montażu, żeby bateria – jeśli zlewozmywak będzie pod oknem – nie utrudniała jego otwierania, albo – jak w tym przypadku – wybrać model z zawiasami w dolnej części ramy. Projekt: Aleksandra Sobiesak / Pracownia KAPA

Mały czy duży? Czy wielkość zlewu ma znaczenie?

Planując kupno zlewozmywaka, powinniśmy przede wszystkim określić, jak dużo miejsca możemy i chcemy na niego przeznaczyć. Mamy do wyboru zlewozmywaki jedno- lub dwukomorowe, z ociekaczem lub bez niego (ociekacz to lekko pochyła płyta, na której można położyć umyte naczynia lub mięso do rozmrażania). Niektóre modele zlewozmywaków mają dodatkową komorę - węższą i płytszą niż pozostałe, służącą do odcedzania. Nazywa się je półtora- lub dwuipółkomorowymi.

Baterie kuchenne KLUDI
Autor: KLUDI Funkcja Bajonett pozwala złozyć baterię jednym ruchem dłoni

Wielkość zlewozmywaka musi być dopasowana do wymiarów szafki, w której będzie zamontowany. Muszą się w niej zmieścić komory i elementy odpływowe. Jeśli szafka pod zlewozmywak nie przylega bokiem do ściany, ociekacz może się znajdować na blacie sąsiedniej szafki.

W dużej kuchni najlepiej zaplanować wygodny, wielokomorowy zlewozmywak, w którym można nie tylko myć i płukać naczynia, warzywa i inne produkty, ale można na nim także kroić czy odstawiać do niego gorące naczynia. Jeśli gotujemy w dużych garnkach, kupmy zlewozmywak, w którym jedna komora będzie na tyle duża, aby zmieścił się w niej największy z garnków.

Przeczytaj też:

Instalacja wodna w domu – elementy, sposób prowadzenia rur, sprawdzanie sprawności >>>

Duży, co najmniej dwukomorowy, zlewozmywak jest potrzebny, gdy nie mamy zmywarki. Pierwszej komory możemy używać do mycia naczyń w wodzie z płynem, drugiej - do płukania. Jeśli mamy zmywarkę, możemy zdecydować się na mniejszy, jedno- lub półtorakomorowy. Umieszcza się go w sąsiedztwie zmywarki, bo zwykle przed włożeniem do niej naczyń trzeba je opłukać z resztek jedzenia.

Zlewozmywak kuchenny
Autor: Mariusz Bykowski Decyzję o montażu zlewu pod oknem w kuchni należy podjąć już na etapie projektowania lub budowy domu. Dzięki temu można zamontować okno na odpowiedniej wysokości lub wybrać takie o specjalnym systemie otwierania.
warto wiedzieć

Pamiętaj o trójkącie roboczym

Aby urządzić wygodną kuchnię, poszczególne urządzenia kuchenne trzeba ustawić zgodnie z kolejnością prac przy przyrządzaniu potraw. Tworzy się w ten sposób tak zwany trójkąt roboczy. Jego wierzchołkami są lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Nie powinny się więc znajdować zbyt daleko od siebie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.