Baterie zlewozmywakowe: przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu zlewu i baterii

Zlewozmywak powinien mieć odpowiedni wymiar i kształt, dobrze dobraną baterię, a materiał, z jakiego go wykonano musi być trwały. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru baterii zlewozmywakowej i jak o nią dbać aby ptrzetrwała długie lata

Podstawowe zadanie baterii to dostarczenie strumienia wody o wymaganej przez nas intensywności i żądanej temperaturze. Oba parametry powinny dać się łatwo ustawić i pozostać niezmienne tak długo, jak uznamy to za konieczne. Nowoczesne baterie zlewozmywakowe mogą znacznie więcej.

Naścienna czy sztorcowa? Która bateria jest lepsza?

Dzisiaj przeważnie wybiera się baterie sztorcowe i takich jest w sprzedaży najwięcej. Montuje się je w otworze w obrzeżu zlewozmywaka (większość zlewozmywaków ma taki otwór przygotowany fabrycznie) lub w blacie przy jego krawędzi. Instalację wodną doprowadza się od spodu. Podłączenia, wykonane za pomocą miedzianych rurek pokrytych chromem lub elastycznych wężyków, są ukryte w szafce pod zlewozmywakiem. Do nowo urządzanej kuchni nie ma sensu kupować baterii naściennej, bo sztorcową łatwiej jest zamontować i wymienić, gdy ewentualnie za jakiś czas okaże się to konieczne.

Co innego, kiedy szukamy baterii do remontowanej kuchni. Jeżeli zmieniamy jedynie wystrój i wyposażenie, a instalacja pozostaje bez zmian, może być nam potrzebna bateria ścienna, czyli taka, którą przymocowuje się bezpośrednio do instalacji wodnej wyprowadzonej ze ściany nad zlewozmywakiem. Końcówki rur z zimną i ciepłą wodą są od siebie zwykle oddalone o mniej więcej 15 cm i taki też jest standardowy rozstaw króćców baterii. Mają one zazwyczaj mocowanie mimośrodowe, co pozwala skorygować niewielkie odchylenia w rozstawie przyłączy. Nie ma więc potrzeby obawiać się o to, że nowej baterii nie da się połączyć z kilkunastoletnią instalacją. Większość baterii kuchennych ma korpus z mosiądzu z powłoką z błyszczącego lub satynowanego chromu, rzadziej białą, złotą lub w innym kolorze. Do zlewozmywaków z konglomeratów mineralno-żywicznych można dopasować baterię z podobnie wyglądającym korpusem.

Dobór zlewozmywaka – bateria z jednym czy z dwoma uchwytami?

Osobne uchwyty do zimnej i ciepłej wody mogą mieć zarówno baterie ścienne, jak i sztorcowe. Nazywane są wtedy dwuuchwytowymi. Mimo że baterie dwuuchwytowe są częściej kojarzone z tradycyjnym wystrojem (kiedyś były tylko takie), są wśród nich modele o bardzo nowoczesnym wyglądzie pasujące do kuchni zaprojektowanych zgodnie z najnowszymi trendami. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na wygodzie, wybierajmy raczej spośród baterii jednouchwytowych. Łatwiej da się ustawić żądany strumień i temperaturę wody, kiedy można to zrobić jednym pokrętłem. Jeśli regulacja trwa krócej, zużycie wody jest mniejsze i powstaje mniej ścieków, czyli jest taniej (niewiele, ale zawsze to coś). Można też wtedy uniknąć częstego brudzenia baterii, bo wystarczy mieć jedną czystą rękę, żeby odkręcić wodę.

Baterie zlewozmywakowe

Oferta baterii ściennych jest skromniejsza niż sztorcowych, ale gdy wymienia się baterię bez zmiany sposobu prowadzenia instalacji, można znaleźć taką, która będzie pasowała do wystroju kuchni Autor: Piotr Mastalerz

Baterie zlewozmywakowe

Większość baterii kuchennych to modele sztorcowe. Jeden uchwyt do regulacji temperatury i wielkości strumienia oraz wyciągana wylewka są dużym ułatwieniem w kuchni Autor: Marcin Czechowicz

Baterie zlewozmywakowe

Coraz częściej można spotkać baterie z dwiema wylewkami: jedną zapewniająca zwarty, intensywny strumień i drugą – na długim przegubie – umożliwiającą korzystanie ze strumienia rozproszonego Autor: Marcin Czechowicz

Jak dobrać odpowiednią wylewkę zlewozmywaka?

W bateriach kuchennych kształt i zasięg wylewki są ważne nie tylko ze względu na efekt estetyczny, ale przede wszystkim dla wygody. Wylewka jest dobrze dobrana do zlewozmywaka, jeśli strumień wody pada mniej więcej na środek jego głównej komory, a odległość od końca wylewki do dna umożliwia wygodne operowanie pod wodą dużymi przedmiotami i wykonywanie wszelkich czynności (mycie naczyń, płukanie warzyw i owoców, napełnianie wysokiego garnka etc.). Trzeba jednak uważać, żeby z tym nie przesadzić, bo woda uderzająca z dużej wysokości o dno zlewozmywaka bardziej się rozchlapuje.

Przeczytaj również: W jaki sposób prawidłowo zamontować zlew?

Do zlewozmywaka dwukomorowego warto wybrać baterię z wylewką o szerokim kącie obrotu wokół własnej osi, na przykład 120 lub 240°. Jeżeli zależy nam na dużym zasięgu wylewki, powinna nas zadowolić bateria z wyciąganą wylewką. Większość producentów ma takie w swojej ofercie. Bywa, że wylewka, chociaż wyciągana, ma zwykłą wąską końcówkę, czasem trochę przypominającą z wyglądu rączkę prysznicową. Taka wylewka jest połączona z korpusem baterii karbowanym wężem (jak w prysznicu). Można ją wyciągnąć i na przykład napełnić wodą wiadro stojące na podłodze obok zlewozmywaka czy garnek ustawiony na kuchence. Wąż ma zwykle długość 120-150 cm, więc bez problemu tam sięgnie. Po zakończeniu nalewania łatwo z powrotem wsunąć go w otwór w korpusie baterii, ponieważ na końcu ma obciążnik. Na stałe pozostaje schowany pod zlewozmywakiem. W rączce baterii z wyciąganą wylewką jest często przełącznik umożliwiający zmianę strumienia wody ze zwykłego na rozproszony, tak jak w prysznicu. Po zakręceniu wody i ponownym odkręceniu strumień wraca do standardowego ustawienia. Można go też zmienić przyciskiem bez zakręcania wody.

Jeżeli planujemy umieszczenie zlewozmywaka pod oknem, ale dolna krawędź okna znajduje się tuż nad blatem, sytuację może rozwiązać bateria sztorcowa, którą można pochylać/składać na bok. Z wyglądu niczym się nie różni od zwykłej, lecz po pochyleniu umożliwia otwarcie okna na wymaganą szerokość.

Co zrobić aby bateria służyła nam przez długie lata?

Elementem mieszającym w większości baterii jest ceramiczna głowica. To najważniejszy i najbardziej wrażliwy element baterii decydujący o jej trwałości. Mogą mu szkodzić zanieczyszczenia zawarte w wodzie, dlatego na instalacji przed baterią warto zamontować filtr zatrzymujący drobne zanieczyszczenia, na przykład produkty korozji. Bateria może mieć dwie blokady: ograniczającą wielkość strumienia (sprzyja oszczędnemu zużyciu wody) i blokującą temperaturę wody na określonym poziomie (umożliwia oszczędzanie energii do jej podgrzewania). Duży komfort użytkowania zapewniają baterie termostatyczne, bo pozwalają utrzymać stałą temperaturę wody bez względu na jej wahania w instalacji. Pokrętło temperaturowe ma blokadę bezpieczeństwa niedopuszczającą do przypadkowego odkręcenia wody o temperaturze wyższej niż 38°C, dzięki czemu nie ma obawy o poparzenie się zbyt gorącą wodą.

Jednak trzeba dobrze rozważyć, czy taka blokada w baterii kuchennej będzie nam pomagała, czy wręcz przeciwnie – w niektórych sytuacjach, na przykład podczas mycia tłustych talerzy lub patelni, wygodniej jest użyć wody o wyższej temperaturze niż ustawiona na blokadzie, jeśli tylko nasze dłonie to zniosą. Bardzo oszczędne i wygodne (ale ze wspomnianym wyżej zastrzeżeniem) mogą się okazać baterie na fotokomórkę, bo można je uruchamiać bez dotykania korpusu.

tekst: Małgorzata Drobnik