Układanie nowych płytek na starych płytkach: instrukcja

2019-03-01 11:49
Płytki ceramiczne. Układanie nowych płytek na starych
Autor: Mapei Układanie nowych płytek na istniejącej okładzinie skraca czas remontu. Efekt jest znakomity. Aż trudno uwierzyć, że pod nowym, eleganckim gresem kryją się stare płytki

W czasie remontu kuchni lub łazienki, układanie płytek jest nieuniknione. Prace pójdą jednak sprawniej, jeśli stare płytki ceramiczne pozostawisz na dotychczasowym miejscu. Podpowiadamy, jak krok po kroku przykleić nowe płytki do starych, by wykończenie ściany było estetyczne i trwałe.

Przymierzając się do remontu domu lub mieszkania, często chcesz uniknąć nadmiaru prac rozbiórkowych. Skuwanie starych płytek, żeby w ich miejsce ułożyć nowe, wiąże się z dodatkowym kosztem, dodatkową pracą i dodatkowym bałaganem. Istnieje na szczęście możliwość przyklejenia nowych płytek na stare. Płytki takie muszą jednak porządnie trzymać się podłoża. Radzimy jak układać płytki na płytkach.

Zasady układania płytek na płytkach

1. Pierwszą czynnością będzie opukanie płytek. Jeśli usłyszysz charakterystyczny dźwięk, to znak, że płytka lub kilka z nich straciło łączność z podłożem. Te wymagają usunięcia. Pozostałe po nich miejsce wypełnij szybkoschnącą szpachlówką cementową.

2. Przed klejeniem nowych płytek stare kafle trzeba dokładnie umyć, na przykład sodą kaustyczną, i przetrzeć wilgotną ścierką. Oczyszczenia będą wymagały również fugi.

3. Stare płytki warto też pomalować preparatem gruntującym zawierającym drobne kruszywo, który stworzy tak zwaną warstwę kontaktową, zapewniającą bardzo dobrą przyczepność kleju. Dobrze rozmieszany preparat gruntujący nanosi się na podłoże pędzlem lub wałkiem.

Przeczytaj także:

4. Do klejenia płytek na płytki wybierz zaprawę cementową, która zapewni właściwą przyczepność i będzie przeznaczona do kafli o wybranym formacie. Elastyczność nie jest tu wymagana, bo podłoże jest mało sprężyste i nie będzie ulegać odkształceniom.

5. Pierwszą warstwę kleju nanoś, gdy grunt wyschnie. Warto wziąć pod uwagę ewentualne nierówności powierzchni. Będziesz wtedy potrzebował kleju, który da się nałożyć grubszą, na przykład 10-15-milimetrową warstwą.

6. Od razu po tym, zanim klej zacznie wysychać, nałóż warstwę właściwą pacą zębatą o odpowiednim rozmiarze.

Przeczytaj także:

7. Możliwe jest też zastosowanie kleju epoksydowego klasy R. Ma on tak dużą siłę wiązania, że spokojnie możesz pominąć wcześniejsze gruntowanie płytek. To niejedyna zaleta. Kleje takie są gotowe do użycia bez wcześniejszego rozrabiania wodą. Wada – wysoka cena.

8. Do fugowania płytek na płytkach używamy standardowej masy spoinującej i silikonu sanitarnego. Pamiętaj, że ułożenie płytek na płytkach spowoduje podniesienie się wysokości podłogi. Zachodzi więc ryzyko, że drzwi nie będą po tym pasowały do otworu i jedyne, co pozostanie, to je odrobinę skrócić.

Przeczytaj także:

Układamy płytki na płytkach: instrukcja z galerią zdjęć

Jak pozbyć się pleśni i grzybów?
Sonda
Które z najmodniejszych płytek ceramicznych wybrałbyś do swojego domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają