Suszarka do ubrań: rodzaje i funkcje suszarek

2022-01-19 10:33

Suszarka do ubrań to sprzęt, który sprawdzi się w każdym domu. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego urządzenia i jaką suszarkę do ubrań wybrać, by spełniła wszystkie oczekiwania.

Suszarka do ubrań
Autor: GettyImages Zakup suszarki do ubrań to dla wielu jedna z najlepszych inwestycji, jaką mogli sobie zafundować

Suszarka do ubrań to niewątpliwie wybawienie od widoku rozstawionych w łazience lub pokoju tradycyjnych suszarek z rozwieszonym mokrym praniem. Mogłoby się wydawać, że to zbędna inwestycja, jednak z czasem okazuje się, że to niezastąpione urządzenie - wysuszy ubrania i pozwoli na zaoszczędzenie sporej ilości czasu oraz miejsca.

Jaką suszarkę do ubrań wybrać

Produkowane są dwa typy suszarek do ubrań, różniące się sposobem obiegu powietrza i odprowadzania wilgoci: ewakuacyjne, zwane też wywiewowymi, i kondensacyjne.

Rodzaje suszarek bębnowych:

  • Suszarka ewakuacyjna. Suszarki ewakuacyjne pobierają do suszenia powietrze z pomieszczenia, w którym stoją. Wilgotne powietrze odprowadzane jest na zewnątrz specjalnym przewodem, sprzedawanym zwykle w komplecie z suszarką. W domach jednorodzinnych najlepiej podłączyć go do dodatkowego przewodu wentylacji grawitacyjnej.
  • Suszarka kondensacyjna. Droższe, ale nie wymagające podłączenia do wentylacji, są suszarki kondensacyjne. Powietrze krąży w obiegu zamkniętym. Po odebraniu wilgoci z prania przepływa przez specjalny wymiennik, w którym jest schładzane powietrzem pobieranym z pomieszczenia. Zawarta w nim para wodna skrapla się i odpływa do zbiornika na wodę lub przewodem bezpośrednio do kanalizacji. 
  • Suszarka bębnowa z pompą ciepła – w urządzeniach tych proces suszenia wspomagany jest dodatkowo przez pompę ciepła. To niewielkie urządzenie zapewnia tzw. recykling energii. Zamknięty obwód w którym gorące powietrze zostaje schłodzone i ponownie wykorzystane. Tego typu suszarka bębnowa na pranie pobiera powietrze z parownika zlokalizowanego w kondensatorze. Następnie trafia ono do skraplacza pompy, gdzie zostaje podgrzane. W kolejnym etapie powietrze ponownie jest schładzane i skroplone. Powstała wilgoć odprowadzona do pojemnika na skropliny, a powietrze ponownie wykorzystane w procesie suszenia. Zamknięty obieg zapobiega utracie ciepła. 
Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja

GALERIA: łazienka z pralką - inspiracje

Programy suszarek bębnowych

Suszarki mają dwa podstawowe programy suszenia: do tkanin bawełnianych i syntetycznych oraz dwie opcje: suszenie kompletne – tak wysuszoną bieliznę można schować do szafy – i skrócone, po którym tkaniny pozostają lekko wilgotne. Suszenie skrócone nadaje się szczególnie do ubrań przeznaczonych do prasowania. W niektórych modelach suszarek jest dodatkowa opcja – „do magla”. Program Rapid umożliwia zwiększenie mocy grzewczej, czyli całkowite wysuszenie prania przy jednoczesnym skróceniu czasu suszenia. Suszenie tkanin delikatnych może odbywać się w niższej temperaturze – zimnym powietrzem. 

Każda automatyczna suszarka do ubrań jest wyposażona w programy, dzięki którym proces suszenia przebiega szybko i komfortowo. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • Opóźnienie startu – suszarka uruchomi się o wybranej przez Ciebie godzinie.
  • Mix – program, który jest przeznaczony do tkanin różnego rodzaju. W jednym cyklu suszenia możemy załadować do bębna zarówno ubrania z tkanin syntetycznych, jak i bawełnianych
  • Program do prasowania – po wyjęciu ubrań z suszarki są one lekko wilgotne, aby łatwiej można było je wyprasować.
  • Program do szafy – pranie idealnie suche i gotowe do ułożenia w szafie. Nie trzeba prasować tkanin przed ich złożeniem.
  • Outdoor – program dedykowany do suszenia odzieży wierzchniej, np. wodoodpornej.
  • Fuzzy Logic – suszarka automatycznie dobiera czas pracy oraz temperaturę do ilości załadowanych ubrań.
  • Czujnik czyszczenia – otrzymasz powiadomienie, kiedy filtr będzie wymagał czyszczenia.
  • Program redukcji zagnieceń – w ostatniej fazie suszenia do bębna wpuszczane jest zimne powietrze, które chroni ubrania przed pojawieniem się zagnieceń.

Funkcje suszarki do prania

  • Regulacja czasu suszenia. Niektóre suszarki mają elektroniczne sterowanie czasu suszenia. Są one wyposażone w czujnik wilgoci, który kończy suszenie w odpowiednim momencie i zapobiega przesuszeniu ubrań. Jeżeli suszarka nie ma sterowania elektronicznego, czas suszenia określa użytkownik. Producenci podają, jak go zaprogramować dla danej ilości i danego rodzaju tkanin. Czas suszenia można nastawić do 120 minut. Niektóre modele suszarek wyposażone są w sygnał dźwiękowy końca suszenia.
  • System redukcji zagnieceń. Ta funkcja suszarki polega na wdmuchiwaniu do bębna zimnego powietrza – przez pół godziny po zakończeniu suszenia. W tym czasie bęben obraca się w krótkich odstępach czasu. Inne rozwiązanie polega na przedmuchiwaniu bielizny w trakcie suszenia wilgotnym powietrzem. Pamiętajmy, że do suszarki zawsze lepiej włożyć za mało bielizny niż za dużo. Łatwiej będzie ją potem wyprasować.

Elementy suszarki do ubrań

  • Obudowa. Wymiary suszarek są zazwyczaj takie jak typowych pralek. Niektóre modele można ustawić na pralce, łącząc urządzenia za pomocą specjalnych listew lub nóżek. Do bębna ze stali nierdzewnej można załadować jednorazowo tyle samo bielizny co do pralki (od 3 do 6 kg).
  • Drzwiczki oraz otwory, przez które wkładamy pranie, są większe niż w pralkach. Mogą być okrągłe lub prostokątne, przeszklone lub nie. Na drzwiczkach suszarki zainstalowany jest filtr, wychwytujący drobne elementy tkanin – nitki, kłaczki. Trzeba go okresowo czyścić. Suszarki kondensacyjne mają zbiornik na wodę pojemności 3–4 litrów. Konieczność jego opróżnienia jest sygnalizowana przez lampkę kontrolną.
  • Panele sterujące. W prostszych modelach suszarek na panelu znajduje się zwykle pokrętło do ustawiania czasu suszenia i przycisk, który trzeba wcisnąć, gdy suszy się tkaniny delikatne. W innych za pomocą pokrętła lub przycisku wybiera się odpowiedni program suszenia. 

Koszty eksploatacji suszarki do ubrań

Koszt eksploatacji suszarki w znacznym stopniu zależy od ilości wilgoci zawartej w suszonej bieliźnie. Im lepiej odwirowana w pralce, tym mniej kosztuje jej wysuszenie. Pranie odwirowane w pralce o obrotach niższych niż 800 zawiera bardzo dużo wody – koszt jego suszenia jest wtedy duży. Producenci podają zużycie energii elektrycznej dla procesu suszenia „do szafy” lub „do prasowania”. Nie zawsze jednak określają obroty, przy których bielizna została odwirowana. 

Suszarki do ubrań zużywają więcej energii, dlatego też przy zakupie bardzo ważnym wskaźnikiem jest klasa energetyczna, która musi być podana na tabliczce znamionowej. Wskaźnik według przepisów UE jest określany w dwóch grupach. Pierwszą tworzą suszarki wywiewowe (wentylacyjne) a drugą suszarki kondensacyjne. Przeważająca większość dzisiejszych suszarek zaszeregowana jest do klasy energetycznej C, w najlepszym przypadku do B-A. Wyjątkiem są suszarki z pompą ciepła, które dzięki innej zasadzie działania zaszeregowane są do klasy energetycznej powyżej A.

Przeczytaj też:

Nowe etykiety energetyczne w 2021 r. : skala od A do G. Sprzęty AGD i RTV, opony, oświetlenie >>>

Przed zakupem suszarki przeanalizuj wcześniej jej klasę energetyczną, skalę pomiaru oraz cenę urządzenia. To ułatwi Ci wybór sprzętu dostosowanego do Twoich potrzeb i częstotliwości suszenia. Dowiesz się też, w jakim czasie zwróci Ci się zakup.

Gdzie postawić suszarkę do ubrań 

Jednym z często stosowanych rozwiązań, które pozwoli zaoszczędzić miejsce w łazience, jest ustawienie suszarki na pralce. Należy wcześniej sprawdzić, w jaki sposób połączyć oba urządzenia, by funkcjonowały bezpiecznie i bezawaryjnie. Najlepiej wybrać sprzęty tego samego producent, co daje nam gwarancję, że będą one ze sobą kompatybilne - modele mają najczęściej zbliżone wymiary i kształt.

Przeczytaj też:

Pralnia w domu. Najlepsze miejsce na pralkę - łazienka czy pomieszczenie gospodarcze >>>

Należy dokupić specjalny łącznik (w przypadku gdy pralka i suszarką są od innych producentów), który zapewnia bezpieczeństwo i stabilność podczas pracy urządzeń. Bez niego suszarka mogłaby upaść na podłogę w trakcie wibracji, jakie wytwarza pralka.

Istotną kwestią podczas ustawiania suszarki w pomieszczeniu jest kierunek otwarcia drzwiczek. Jeśli suszarka stoi obok pralki to warto, aby urządzenie po lewej miało drzwiczki otwierane w lewo, a urządzenie po prawej – w prawo. Jeśli natomiast urządzenia stoją w słupku, to lepiej, aby drzwiczki otwierały się w tym samym kierunku. 

Łazienka z pralką
Autor: Marcin Czechowicz Najsłuszniejszym rozwiązaniem jest zabudowa pralki i suszarki w słupku. Dzięki niej zagospodarujesz odpowiednio skrawek wolnej przestrzeni w łazience

Pralko-suszarka: kompromis między dwoma urządzeniami

Pralko-suszarka łączy w sobie funkcję pralki i suszarki – po zakończeniu cyklu prania urządzenie może wysuszyć bieliznę. Bęben pralko-suszarki ma zwykle ładowność 5 kg, choć bywają także urządzenia cztero- lub siedmiokilogramowe. Trzeba jednak pamiętać, że w pralko-suszarce można wysuszyć jednorazowo tylko połowę ładunku, czyli około 2,5 kg. Jeśli pierzemy maksymalnie dozwoloną ilość bielizny, czyli 5 kg, to przed suszeniem połowę prania musimy wyjąć i wysuszyć w drugiej turze.

Wymiary pralko-suszarek są takie jak pralek ładowanych z przodu: najczęściej 85 x 60 x 60 cm, ale można spotkać urządzenia płytsze. Pralko-suszarki produkowane są wyłącznie jako urządzenia kondensacyjne, czyli takie, w których wilgoć jest skraplana i odprowadzana do kanalizacji. Wilgotne powietrze jest schładzane za pomocą zimnej wody wodociągowej.

Zużycie wody do skraplania jest duże, o czym nie zawsze informują producenci. W cyklu prania i suszenia pralko-suszarka zużyje – zależnie od marki – od 78 do 150 l wody (z czego około 50–60 l do prania). Dlatego, jeśli w łazience lub pomieszczeniu gospodarczym jest dość miejsca na ustawienie dwóch odrębnych urządzeń – pralki i suszarki – lepiej zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie