Wybór miski ustępowej. Co warto wiedzieć przed zakupem miski WC?

2018-10-17 12:55

Miska ustępowa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia łazienki, dlatego jej wybór powinien być starannie przemyślany. W sklepach dostępnych jest wiele modeli misek WC, różniących się kształtem, budową, sposobem instalacji. Na co zwrócić uwagę przed zakupem miski ustępowej? Jaką miskę wybrać, by pasowała do łazienki pod względem technicznym i była spójna z charakterem wnętrza? Oto nasz poradnik zakupowy.

Miska ustępowa
Autor: Konrad Kalbarczyk Urządzenia sanitarne są trwałym elementem wyposażenia łazienki – przymocowuje się je do ściany i/lub podłogi, często obudowuje meblami

Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna, ale dla większości użytkowników ważne jest także to, by wyglądała atrakcyjnie. Dlatego sami albo z pomocą architektów wnętrz wkładają wiele wysiłku w poszukiwanie odpowiednich elementów do jej wyposażenia (ceramiki wysokiej jakości, zaawansowanych technologicznie pryszniców, stylowych detali). Dbają przy tym o to, aby były do siebie dopasowane i tworzyły spójną, estetyczną całość. Projektanci armatury sanitarnej mają więc duże pole do popisu i skrzętnie z tego korzystają. Oferują urządzenia o oryginalnych kształtach, bogatej kolorystyce i ciekawych rozwiązaniach poszerzających ich podstawowe funkcje.

Wybierając przybory sanitarne, warto zacząć od miski ustępowej. W jej przypadku oprócz estetyki i wygody trzeba jeszcze uwzględnić inne aspekty, takie jak sposób montażu miski ustępowej, rodzaj spłuczki czy dodatkowe wyposażenie, aby dopasować je do konkretnego wnętrza – remontowanej, nowo budowanej, o nietypowym kształcie, dużej lub małej łazienki.

Miska ustępowa - z jakiego materiału może być wykonana

Trwałość oraz estetyka misek ustępowych zależą od materiału, z którego są one wykonane. Najpopularniejszym tworzywem jest ceramika. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, odpryski, stłuczenia) i wysoką temperaturę, odznacza się dobrą tolerancją większości środków chemicznych używanych w gospodarstwie domowym, a oprócz tego ma idealnie gładką, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię. Ceramika może być nieszkliwiona albo pokryta warstwą szkliwa. Jego skład decyduje o jakości całego wyrobu.

Bardziej szlachetnym materiałem jest porcelana. Jest jednak droższa niż ceramika, dlatego misek porcelanowych jest na rynku znacznie mniej. Wyróżnia je bardzo niska nasiąkliwość.

Wyjątkowo wytrzymałe i odporne na zniszczenie są sedesy ze stali nierdzewnej oraz wykonane z naturalnego kamienia. Stalowe – właśnie ze względu na te cechy – są szczególnie chętnie stosowane w obiektach użyteczności publicznej, ale nietrudno je sobie wyobrazić jako element wyposażenia nowoczesnej łazienki, utrzymanej w ascetycznym, industrialnym klimacie.

Sprawdź też: Płytki ceramiczne szkliwione i nieszkliwione. W jakich miejscach można je układać?>>>

Miska ustępowa
Autor: Piotr Mastalerz Miski ustępowe mają zazwyczaj kształt owalny, okrągły lub prostokątny

Miska ustępowa - jaki może mieć kształt

Miski ustępowe mają zazwyczaj kształt owalny, okrągły lub prostokątny i tak wyprofilowane wnętrze, aby spłukująca je woda dotarła do każdego zakątka. Górna krawędź zagina się do wewnątrz, tworząc rodzaj kołnierza, który ma zapobiegać wychlapywaniu wody podczas spłukiwania. To newralgiczne miejsce – pod kołnierzem najłatwiej osadzają się zanieczyszczenia i trudno się ich stamtąd pozbyć, zwłaszcza gdy w tym niewidocznym dla oka miejscu nie jest idealnie gładka. Warto to sprawdzić, kupując nowe urządzenie.

Można też zdecydować się na miskę, która zamiast ceramicznego obrzeża zagiętego do wnętrza ma wzdłuż górnej krawędzi ukształtowane delikatne wgłębienie zapewniające równomierne rozpływanie się strumienia wody po jej ściankach. Do spłukiwania takiej miski – według zapewnień producentów – wystarczy mniejszy strumień wody. Z pewnością łatwiej ją także utrzymać w czystości, ponieważ dostęp do wgłębienia (kanału) nie jest niczym ograniczony.

Sprawdź też: Jak ograniczyć zużycie wody w łazience?>>>

Miska ustępowa - w jakim może być kolorze

Większość oferowanych na rynku misek ustępowych ma kolor biały, więc stosunkowo łatwo dobrać nową miskę do innych urządzeń sanitarnych także wtedy, gdy wymienia się tylko ten element ceramiki sanitarnej, a nie całe wyposażenie. Mimo to najbezpieczniej jest kupować sprzęty z tej samej serii lub przynajmniej jednego producenta, ponieważ odcienie bieli też mogą się od siebie różnić.

Coraz częściej zdarza się, że wystrój łazienki jest bardziej odważny, również pod względem kolorystyki, ale i to nie problem. Wielu producentów proponuje bowiem miski WC oraz całe zestawy ceramiki (WC, umywalka, bidet) także w innych niż biały kolorach: różowe, zielone, błękitne, czerwone, w odcieniach brązu, beżu czy szarości, a nawet czarne. To pozwala uzyskać atrakcyjny efekt aranżacyjny.

Sprawdź też: Modna biała łazienka - INSPIRACJE>>>

Miska ustępowa
Autor: Mariusz Bykowski Zwykle korzystamy z miski WC przez wiele lat, więc jej jakość i wygląd są bardzo ważne

Rodzaje misiek ustępowych - sedes stojący albo wiszący

Miski WC stojące. Tradycyjne miski ustępowe (stojące) są ustawiane na podłodze. Modele dla osób pełnosprawnych mają zwykle wysokość 39-40 cm, dla dzieci – mniej więcej 35 cm, dla osób niepełnosprawnych – 45-50 cm. Te ostatnie mogą też mieć dodatkowo specjalne podcięcie ułatwiające utrzymanie higieny. Zbiornik spłukujący jest wtedy przymocowany do ściany kilka-kilkanaście centymetrów powyżej górnej krawędzi urządzenia (tak zwany dolnopłuk) lub wisi 160-180 cm nad podłogą (tak zwany górnopłuk). To drugie rozwiązanie można spotkać niemal wyłącznie w starych łazienkach. Jeśli miska lub system spłukiwania wymagają wymiany, wiszący wysoko rezerwuar zazwyczaj zastępuje się dolnopłukiem albo oba sprzęty – sedes i zbiornik – jednym urządzeniem kompaktowym, w którym rezerwuar jest, tak jak miska sedesowa, wykonany z ceramiki i ustawiony na czymś w rodzaju półki ukształtowanej z tyłu sedesu.

Miski WC wiszące. Do nowych aranżacji, a także – gdy jest taka możliwość – podczas remontów, chętnie wybierane są miski wiszące, które montuje się do metalowej konstrukcji nazywanej stelażem instalacyjnym. Do ramy stelaża jest przymocowany zbiornik spłukujący, ramę przytwierdza się do ściany lub ściany i podłogi. W zależności od rodzaju ściany można wybrać stelaż do zabudowy lekkiej (do ścian działowych, szkieletowych) albo ciężkiej (do masywnych, murowanych).

O wyborze miski stojącej albo wiszącej często decydują względy estetyczne, ale warto pamiętać także o aspektach praktycznych. W miejscu styku stojącej miski ustępowej z podłogą łatwo gromadzi się brud, po pewnym okresie użytkowania nie wygląda ono idealnie. Jeśli WC wisi na stelażu, podłogę pod nim można wygodnie odkurzyć lub umyć.

Jak zamontować miskę ustępową

Stojącą miskę przymocowuje się śrubami do podłogi w łazience. Jeżeli odpowiednio się je zamaskuje, będą mało widoczne. Przed przymocowaniem sedesu warto dokładnie wymierzyć jego odległość od ściany, aby pozostało dość miejsca na zbiornik spłuczki i wygodne, pełne otwarcie pokrywy sedesu. Miski stojące najczęściej instaluje się w istniejących łazienkach, w miejscu starego urządzenia tego samego typu.

Do stelaża przymocowuje się miskę i podłącza ją do instalacji kanalizacyjnej. Zbiornik spłukujący łączy się z instalacją zimnej wody. Głębokość stelaża do miski ustępowej wynosi zazwyczaj kilkanaście centymetrów, ale można też kupić płytsze niż 10 cm. Regulacja umożliwia zwiększenie głębokości do mniej więcej 20 cm. Po obudowaniu stelaż wraz z wiszącym na nim urządzeniem zajmują tyle samo miejsca co miska ustępowa z dolnopłukiem i – nierzadko – mniej niż kompakt.

Konstrukcję stelaża obmurowuje się lub obudowuje wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi. Z zewnątrz obudowę maluje się, okleja tapetą albo przymocowuje do niej inną okładzinę, np. płytki ceramiczne, zależnie od upodobań. Można też kupić stelaż z gotową obudową ze szklanych płyt w kolorach mlecznym, miętowym, czekoladowym lub czarnym. Wewnątrz konstrukcji stelaża są ukryte przewody doprowadzające wodę i odprowadzające ścieki. W przedniej albo górnej ściance obudowy montuje się przycisk do spłukiwania. Decydując się na któreś z opisanych rozwiązań, należy mieć na uwadze to, ile miejsca mamy w łazience, aby przestrzeń wokół muszli pozwalała na jej swobodne użytkowanie.

Kompakt WC - zasady montażu [instrukcja wideo]

WC kompakt. Poznaj zasady jego montażu

Podłączenie do instalacji kanalizacyjnej

Aby miskę ustępową dało się bez przeszkód podłączyć do instalacji kanalizacyjnej, zwłaszcza w remontowanej łazience, gdzie zmiana prowadzenia przewodów bywa bardzo trudna lub nie da się ich ułożyć inaczej niż dotychczas, należy wybrać model z pasującym odpływem. Odcinek przewodu między odpływem a pionem kanalizacyjnym musi być ułożony ze spadkiem co najmniej 2% w kierunku pionu kanalizacyjnego i mieć długość nie większą niż 1 m, aby ścieki mogły swobodnie spływać do kanalizacji.

Ważne

Odpływy z WC

Sedesy stojące mogą mieć odpływ skierowany pionowo w dół (tak zwany typ warszawski) lub poziomy (typ poznański albo uniwersalny). Podejście pod muszlę pierwszego typu musi być w całości poprowadzone pod sufitem niższej kondygnacji lub w stropie (jeśli ma on grubość większą niż 30 cm) i wyprowadzone pionowo z podłogi w łazience. Podejście do muszli z odpływem poziomym może być wyprowadzone ze ściany albo z podłogi i połączone z odpływem z muszli za pomocą dodatkowej kształtki. Na takie manipulacje nie zawsze jest dostatecznie dużo miejsca. Miski wiszące mają z oczywistych względów zawsze odpływ poziomy.

Różnica wysokości między syfonem a punktem podłączenia muszli do pionu nie powinna przekraczać 3 m. Jeśli nie chcemy mieć w przyszłości problemów z usuwaniem ścieków, nie tylko z miski ustępowej, ale także pozostałych urządzeń sanitarnych w łazience (odgłosów bulgotania, wysysania wody z syfonów, wydostawania się nieprzyjemnych zapachów do pomieszczenia), miska ustępowa powinna mieć osobne podejście (do odcinka przewodu między muszlą a pionem nie może być podłączony odpływ z żadnego innego urządzenia sanitarnego) włączone do pionu poniżej wszystkich podejść na danej kondygnacji.

Zdarza się, szczególnie przy okazji remontu, że miskę ustępową trzeba zainstalować w miejscu bardzo odległym od pionu albo poniżej poziomego przewodu odpływowego. W przypadku takiej lokalizacji nie jest możliwy grawitacyjny odpływ ścieków. Można wtedy kupić sedes z połączonym z nim lub wbudowanym urządzeniem rozdrabniająco-przepompowującym, które przetłoczy spłukiwane nieczystości na wymaganą odległość albo wysokość.

Sprawdź też: 10 typowych błędów w instalacji kanalizacyjnej. Jak ich uniknąć?>>>

Sedes i bidet w jednym urządzeniu

Jeżeli obok miski ustępowej chcemy mieć w łazience dopasowany do niej bidet, możemy kupić taki komplet. W łazience musi być odpowiednio dużo miejsca, żeby korzystanie z obu przyborów było wygodne. Jest też inna możliwość. Funkcję miski ustępowej można poszerzyć, dokupując do niej zamiast zwykłej deski sedesowej tak zwaną deskę myjącą z podstawowym lub rozbudowanym programem myjącym. W wersji minimum mamy możliwość skorzystania z mycia za pomocą strumienia wody (wypływa z dyszy wysuwającej się z deski) o regulowanym ciśnieniu i temperaturze ciała. W droższych wersjach temperatura wody oraz intensywność strumienia mogą być regulowane, jest też opcja masażu, suszenia delikatnym strumieniem ciepłego powietrza i usuwania zapachów.

Gdy na pomysł poszerzenia możliwości miski ustępowej wpadniemy odpowiednio wcześnie (zanim ją kupimy), możemy od razu wybrać urządzenie, które wygląda jak elegancka stojąca lub wisząca miska ustępowa o nowoczesnej kompaktowej stylistyce, a w rzeczywistości jest jednocześnie i WC, i ekskluzywnym, wyposażonym w dodatkowe funkcje bidetem. Podłączenia do instalacji wodnej oraz elektrycznej są schowane wewnątrz miski ceramicznej. Urządzenie ma prosty, intuicyjny panel sterowania i możliwość zdalnej obsługi.

Sprawdź też: Bidet w łazience - rodzaje, wymiary, montaż>>>

Jak urządzić piękną i wygodną łazienkę?
Geberit łazienka

Autor: Geberit

Design i funkcjonalność do kwadratu

Nowoczesne łazienki dostosowane są do naszych potrzeb. Decydujemy jak powinna wyglądać i jakie funkcje powinien pełnić każdy jej element: na jakiej wysokości powinna być toaleta, bidet, umywalka, czy jak będzie wyglądać rozkład szafek i półek, jak wybrać wyposażenie. Inaczej zaprojektujemy łazienkę dla osób starszych, a inaczej dla dzieci. Takie możliwości dają także nowoczesne meble tworzone specjalnie do łazienek. Poznaj ciekawe rozwiązania marki Geberit.

Sonda
Czy urządzając łazienkę zdecydowałbyś się na montaż bidetu:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie