Czym kierować się wybierając miskę ustępową: dobór materiału, koloru i kształtu

Miska ustępowa może być wykonana z ceramiki, stali czy kamienia. Który z materiałów jest najbardziej wytrzymały? Jaka kolorystyka jest najbardziej popularna wśród armatury łazienkowej? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed wyborem miski ustępowej do swojej łazienki.

Wybór miski ustępowej

Stojąca czy wisząca, z poziomym czy pionowym odpływem, tradycyjnie owalna czy też nowocześnie prostokątna – to tylko część kwestii, które trzeba rozstrzygnąć, wybierając miskę ustępową Autor: Marcin Czechowicz/projekt: Goczołowie Architekci Studio Autorskie

Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna, ale dla większości użytkowników ważne jest także to, by wyglądała atrakcyjnie. Dlatego sami albo z pomocą architektów wnętrz wkładają wiele wysiłku w poszukiwanie odpowiednich elementów do jej wyposażenia (ceramiki wysokiej jakości, zaawansowanych technologicznie pryszniców, stylowych detali). Dbają przy tym o to, aby były do siebie dopasowane i tworzyły spójną, estetyczną całość. Projektanci armatury sanitarnej mają więc duże pole do popisu i skrzętnie z tego korzystają. Oferują urządzenia o oryginalnych kształtach, bogatej kolorystyce i ciekawych rozwiązaniach poszerzających ich podstawowe funkcje.

Wybierając przybory sanitarne, warto zacząć od miski ustępowej. W jej przypadku oprócz estetyki i wygody trzeba jeszcze uwzględnić inne aspekty, takie jak sposób montażu, rodzaj spłuczki czy dodatkowe wyposażenie, aby dopasować je do konkretnej łazienki – remontowanej, nowo budowanej, małej, dużej albo o nietypowym kształcie.

Miska ustępowa – z jakiego materiału powinna być wykonana

Trwałość oraz estetyka misek ustępowych zależą od materiału, z którego są one wykonane. Najpopularniejszym tworzywem jest ceramika. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, odpryski, stłuczenia) i wysoką temperaturę, odznacza się dobrą tolerancją większości środków chemicznych używanych w gospodarstwie domowym, a oprócz tego ma idealnie gładką, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię. Ceramika może być nieszkliwiona albo pokryta warstwą szkliwa. Jego skład decyduje o jakości całego wyrobu. Bardziej szlachetnym materiałem jest porcelana. Jest jednak droższa niż ceramika, dlatego misek porcelanowych jest na rynku znacznie mniej. Wyróżnia je bardzo niska nasiąkliwość.

Miska ustępowa

W urządzeniach typu kompakt rezerwuar stanowi komplet z miską ustępową Autor: Jacek Kucharczyk/projekt: Zbigniew Reszka

Wyjątkowo wytrzymałe i odporne na zniszczenie są sedesy ze stali nierdzewnej oraz wykonane z naturalnego kamienia. Stalowe – właśnie ze względu na te cechy – są szczególnie chętnie stosowane w obiektach użyteczności publicznej, ale nietrudno je sobie wyobrazić jako element wyposażenia nowoczesnej, utrzymanej w ascetycznym, industrialnym klimacie łazienki w domu jednorodzinnym czy apartamencie.

Jaki jest najbardziej popularny kształt misek ustępowych?

Miski ustępowe mają zazwyczaj kształt owalny, okrągły lub prostokątny i tak wyprofilowane wnętrze, aby spłukująca je woda dotarła do każdego zakątka. Górna krawędź zagina się do wewnątrz, tworząc rodzaj kołnierza, który ma zapobiegać wychlapywaniu wody podczas spłukiwania. To newralgiczne miejsce – pod kołnierzem najłatwiej osadzają się zanieczyszczenia i trudno się ich stamtąd pozbyć, zwłaszcza gdy w tym niewidocznym dla oka miejscu nie jest idealnie gładka. Warto to sprawdzić, kupując nowe urządzenie.

Można też zdecydować się na miskę, która zamiast ceramicznego obrzeża zagiętego do wnętrza ma wzdłuż górnej krawędzi ukształtowane delikatne wgłębienie zapewniające równomierne rozpływanie się strumienia wody po jej ściankach. Do spłukiwania takiej miski – według zapewnień producentów – wystarczy mniejszy strumień wody. Z pewnością łatwiej ją także utrzymać w czystości, ponieważ dostęp do wgłębienia (kanału) nie jest niczym ograniczony.

Jakie są najbardziej popularne kolory misek ustępowych?

Większość oferowanych na rynku misek ustępowych ma kolor biały, więc stosunkowo łatwo dobrać nową miskę do innych urządzeń sanitarnych także wtedy, gdy wymienia się tylko ten element ceramiki sanitarnej, a nie całe wyposażenie. Mimo to najbezpieczniej jest kupować sprzęty z tej samej serii lub przynajmniej jednego producenta, ponieważ odcienie bieli też mogą się od siebie różnić. Coraz częściej zdarza się, że wystrój łazienki jest bardziej odważny, również pod względem kolorystyki, ale i to nie problem. Wielu producentów proponuje bowiem miski WC oraz całe zestawy ceramiki (WC, umywalka, bidet) także w innych niż biały kolorach: różowe, zielone, błękitne, czerwone, w odcieniach brązu, beżu czy szarości, a nawet czarne. To pozwala uzyskać atrakcyjny efekt aranżacyjny.

tekst: Katarzyna Kowalska