Jaką spłuczkę i deskę do miski ustępowej wybrać?

Jakie cechy powinna mieć dobra miska ustępowa? Dodatkowo do muszli należy także dobrać spłuczkę i deskę. Z jakich materiałów wykonuje się te elementy armatury łazienkowej?

Deska do miski ustępowej

Utrzymanie desek drewnianych w czystości jest bardziej wymagające niż w przypadku tych z tworzywa, jednak odpowiednio pielęgnowane (zgodnie z zaleceniami producenta), długo będą wyglądały jak nowe Autor: Marcin Czechowicz

Jak wybrać najbardziej funkcjonalną spłuczkę?

Spłuczki podtynkowe montowane wewnątrz stelaża instalacyjnego są dzisiaj chyba najbardziej popularne. Są plastikowe, czasem dodatkowo izolowane cieplnie i akustycznie cienką warstwą sprasowanego styropianu. Po zamocowaniu jedynym widocznym elementem tego rozwiązania jest przycisk spłukujący umieszczony na ścianie lub półce utworzonej po obudowaniu stelaża.

Dolnopłuki mogą być plastikowe albo porcelanowe. Zbiorniki wchodzące w skład urządzenia kompaktowego zwykle są z tego samego materiału co miska ustępowa. Dopływ wody w dolnopłuku jest zamykany zaworem pływakowym. Zabezpieczeniem przed zalaniem w przypadku uszkodzenia zaworu pływakowego jest rura przelewowa w zaworze spustowym. W urządzeniach uruchamianych ręcznie zawór pływakowy jest połączony z dźwignią płytki spustowej. W pneumatycznych – uruchamianie spustu wody odbywa się za pośrednictwem membrany i wężyka sprężającego powietrze. Membrana jest połączona z dźwignią zaworu pływakowego.

Jakie są rodzaje spłuczek? Nowoczesne rozwiązania

Spłukiwanie uruchamia się najczęściej przez wyciągnięcie albo wciśnięcie przycisku znajdującego się na obudowie spłuczki lub stelaża instalacyjnego. W nowych spłuczkach standardem są przyciski dwudzielne umożliwiające wybór większej (zwykle 4, 6, 9 l) lub mniejszej (odpowiednio 2, 3 lub 4,5 l) ilości wody do spłukiwania. Podobny efekt można osiągnąć za pomocą pojedynczych przycisków z funkcją „stop”, które pozwalają na zatrzymanie wypływu wody w dowolnym momencie.

Nowoczesnym rozwiązaniem są bezdotykowe urządzenia spłukujące. Uruchamiają spłukiwanie po wykryciu trwającej co najmniej sześć sekund obecności użytkownika w strefie fotokomórki, w którą są wyposażone. Automatyczny wypływ wody następuje po trzech sekundach od momentu opuszczenia strefy. Takie rozwiązanie nie wyklucza możliwości dodatkowego spłukania miski ustępowej za pomocą ręcznego przycisku. Zbiornik może mieć pojemność 6, 7,5 lub 9 l. Średnica nominalna przewodu łączącego go z miską wynosi 5 cm. Producenci oferują spłuczki o rozmaitych wymiarach, także nietypowych (na przykład bardzo małe albo bardzo płytkie) oraz narożnikowe.

Spłuczki wieszane na ścianie

Spłuczki wieszane na ścianie (górnopłuki) powinny być lekkie, dlatego większość z nich jest z tworzywa sztucznego. Uruchamia się je przez pociągnięcie dźwigni, która podnosi nieznacznie dzwon zaworu zamykającego wylot ze zbiornika. Woda wyssana z niego przez wytworzone podciśnienie trafia do rury płuczącej i w ciągu kilku sekund spływa do miski ustępowej. Dzięki różnicy wysokości do dokładnego spłukania toalety wystarczy 5 l wody. Zabieg ten jest jednak dość hałaśliwy.

Eleganckie wykończenie miski ustępowej

Część misek ustępowych ma w komplecie dopasowaną deskę sedesową. Nie wyklucza to możliwości jej wymiany, ale należy to dokładnie sprawdzić. Muszą się zgadzać: rozstaw zawiasów (lub otworów do ich zamocowania), wymiary oraz kształt muszli. Wybór desek jest olbrzymi, więc znalezienie zamiennika spełniającego wymagania techniczne i estetyczne powinno się udać. Deska może być zrobiona z polipropylenu albo miękkiego plastiku, dzięki czemu jest ciepła i przyjemna w dotyku. Takie deski są stosunkowo niedrogie, jednak łatwo się zarysowują. Z czasem luzują się także ich śruby mocujące, przez co deska może się przemieszczać na boki.

Deski z twardego plastiku są trwalsze i łatwe do utrzymania w czystości. Mogą być białe, kolorowe, z nadrukami lub ze wzorem. Oryginalnym rozwiązaniem są deski zrobione z żywicy poliestrowej. Mają one postać przezroczystych żelowych nakładek, w których wnętrzu są zatopione różne ozdoby.

Deski z tworzywa sztucznego – wykończenie miski ustępowej

Deski z tworzywa są często pokrywane specjalną powłoką zawierającą środek antybakteryjny. Mogą być wyposażone w mechanizm, dzięki któremu zamykają się powoli i samoczynnie domykają. To doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla dzieci oraz osób starszych. Można także wybrać deskę ze specjalną miękką nakładka lub podgrzewaczem. Eleganckie i solidne wrażenie sprawiają deski drewniane, i takie też są. Robi się je z naturalnego litego drewna (buku, brzozy, jesionu) i pokrywa lakierami chroniącymi przed wilgocią. Najpopularniejsze odcienie to sosna, wiśnia, ciemny orzech. Drewno może być także pokryte twardą masą poliestrową, bardzo trwałą oraz estetyczną.

Czy warto wybrać drewnianą deskę do miski ustępowej?

Drewniane deski są znacznie cięższe od tworzywowych. Jeśli nie są wyposażone w mechanizm wolnego opadania, trzeba uważać, żeby nie upuszczać ich zbyt gwałtownie, bo może wtedy dojść do uszkodzenia deski lub sedesu. Jeżeli w domu jest małe dziecko, może mieć problem z ich podnoszeniem. Ceny takich desek zaczynają się od kilkudziesięciu złotych i sięgają kilkuset.

Niektórzy producenci oferują możliwość wykonania na zamówienie deski z litego barwionego drewna czy też drewna egzotycznego, dopasowanej do dowolnego modelu miski sedesowej. Musimy się wtedy oczywiście liczyć z jeszcze większym wydatkiem.

tekst: Katarzyna Kowalska